EkonomiEmlak

Karaca: Kaliteli hizmet için danışmanlara gidin


Boray Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Emine Karaca, KKTC emlak piyasasını değerlendirdi. Karaca, mal sahiplerine ve kiracılara bir de çağrıda bulundu:

Boray Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Emine Karaca, emlak sektörünü, öğrencilerin ev kiralaması, ev sahiplerinin bu noktada ne yapması gerektiği ve öğrenciye yaklaşımın ne olması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Karaca, gayrimenkul ve yatırım danışmanlarının gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarda, yatırımcı ile kiracı arasında ciddi bir köprü olduğunu söyleyerek gayrimenkul ve yatırım danışmanları aracılığı ile gerçekleşen gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarda hem yatırımcının hem de kiracının güven altında olduğunu kaydetti.

Karaca, “Mal sahibini de kiracıyı da koruyoruz. Mal sahipleri, evlerini kiralamamız noktasında danışmanlığımıza başvurduklarında öncelikle onlara avukatlarımız alınmış boş kira kontratlarını okutuyoruz. Kontrata eklememiz veya kontrattan çıkarmamızı istedikleri maddeleri konuşuyoruz. Evi kiraladığımızda da kiracı kaynaklı bir takım problemler, ev ile ilgili anlaşmazlıklar ortaya çıkarsa da iki tarafın buluşma noktası oluyoruz. Gayrimenkul ve yatırım danışmanları aracılığı ile yapılan kiralamalarda kiralama yasal dayanağı olan, avukatlar tarafından hazırlanan kontrat ile yapıldığından bir problem ortaya çıkarsa sorun adil ve yasal bir şekilde çözülüyor” diye konuştu.

Karaca, “öte yandan mal sahibine hem para, hem zaman kazandırıyoruz, hem de gayrimenkulü koruyoruz. Evlerinin temiz kalması için denetim yapıyoruz. Her gelen öğrenciye ev kiralamıyoruz. Mal sahibini ve gayrimenkulü korumak adına başvuruları süzgeçten geçiriyoruz, uygun kişilere kiralama yapıyoruz” dedi.

 

“Mal sahibinden ücret almıyoruz”

Emine Karaca, ayrıca mal sahiplerinin gayrimenkul ve yatırım danışmanlarından almış olduğu hizmetler karşılığında herhangi bir maddi bedel ödemediğini söyledi. Karaca, mal sahiplerine “bize başvurun” çağrısı yaptı.

Emine Karaca, “Verdiğimiz hizmetler için mal sahibinden ücret almıyoruz. Biz komisyonumuzu kiracıdan alıyoruz. Mal sahipleri bize gelmekten korkmasınlar. Danışmanlık hizmetimizden yararlansınlar. Onların hedefleri, hayalleri ile ilgili önayak oluyoruz, mal sahiplerinden hizmet bedeli almıyoruz. Biz komisyonumuzu kiracılarımızdan alıyoruz” diye konuştu.

 

“Öğrenci kalite bilincine vardı”

Emine Karaca, KKTC’de emlak sektörünün eğitim sektörüne paralel olarak büyüdüğüne işaret ederek ülkede öğrenci sayısı arttıkça gayrimenkul yatırımlarının da arttığını, emlak piyasasının hareketlendiğini anlattı.

Öğrencilerin ev kiralaması, ev sahiplerinin bu noktada ne yapması gerektiği ve öğrenciye yaklaşımın ne olması üzerine değerlendirmelerde bulunan Karaca şu ifadelerde bulundu:

“Eğer öğrenci sokak sokak gezip sahibinden kiralıklara yönelmeyip de emlak şirketine gidiyorsa onun zaten bir kalite meziyeti anlayışı vardır.  Dolayısıyla kiralamayı emlak şirketleri aracılığı ile yapan öğrenci, bugün kaliteli hizmet alacağının farkındadır. Öğrenciler emlak sektörü için iyi birer müşteridir. Yurt paralarının da arttığı bu noktada emlak sektörüne ciddi bir hareketlilik geldi. Öğrenci demek hazır para demek. Öğrenci, burada hayatını idame ettirmek için harcama yapıyor, bu da emlaktan gıdaya, konfeksiyona birçok sektöre olumlu katkı sağlıyor. Ancak, öğrenciler artık kaliteli hizmetin farkındadırlar bu noktada yatırımcının üzerine düşen görevler vardır. Örneğin sırf öğrenciye kiralayacak diye eve, yırtık, oldukça eski bir koltuk koymanın bir anlamı yok. Geçmişte bu tür problemler sıklıkla yaşanırdı ancak gayrimenkul danışmanlarının da devreye girmesi ile bu alanda yükselen bir kalite var. Bizler bu noktada katı bir şekilde duruyoruz. Öğrencilerimizden peşinat alıyoruz, ama gerekirse bu peşinatı biz kendimiz tutuyoruz şirkette ev sahibine de vermiyoruz. Evi kontrol ediyoruz. Gerçekten öğrencinin ihtiyacına cevap verir şekildeyse kontratımızı yapıyoruz. Yani gayrimenkulü ve mal sahibini korurken öğrenciyi de koruyoruz.”

 

“Hem barınma ihtiyacı hem yatırım aracı”

Emine Karaca, eskiden gayrimenkulün sadece bir barınma ihtiyacı olarak kullanılırken şimdi hem barınma ihtiyacı hem de yatırım aracı olarak kullanıldığını söyledi.

Karaca, gayrimenkullerin günümüz koşullarında en fazla tercih edilen yatırım aracı olduğunu kaydederek, “Artık bankada biriken para ile ve onun getirdiği faiz oranı ile bir gelir elde etse de insanlar artık emekliliklerini, ekonomilerini garanti altına alabilmek için gayrimenkul yatırımına yöneldi” dedi.

Karaca,  “Hem arazilerini değerlendirmek isteyenler hem de o arazilerde yapılan bir yatırımı değerlendirmek isteyenler bizlere danışabilir” ifadelerini kullandı.

 

“Hem fiyatı hem ödeme imkanı cazip”

Emine Karaca, KKTC’de emlak fiyatlarının ve emlak alım-ödeme koşullarının Türkiye ve daha birçok ülkeye göre çok daha uygun olduğunu belirterek, hem Türkiyeli yatırımcıların hem de yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin KKTC’de yatırıma yöneldiğini söyledi.

Karaca, şunları söyledi: “Gayrimenkul yatırımı yeni ve ciddi bir gelir kaynağı haline geldi. İnsanlar bir apartman satın alarak, daireleri kiralayıp ekonomik geleceklerini garanti altına alabiliyorlar. Kıbrıs’ta taksit ile konut aldığınızda ve bu konutu kiraya verdiğinizde kendi kendini ödüyor ve bunu artık sadece Kıbrıslılar değil, cebinde parası olan Türkiyeli yatırımcılar ve yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türkler de biliyor. Öte yandan bugün Kıbrıs’taki gayrimenkul Türkiye’ye nazaran çok ucuz. Daha kolay alınabilir şekilde. Bugün 2+1 daireler, İstanbul ve Ankara’da, iyi bir lokasyonda milyon TL. Kıbrıs’ta ise bugün 45-50 bin Sterlin’e 2+1 dairler alınabiliyor, bu dairelerin aylık gelirleri ise 400 Sterlin yani kiralar banka taksitini karşılayabiliyor.”

 

“En fazla tercih edilen gayrimenkul yatırımı 2+1 daireler”

Karaca, gayrimenkul yatırımında artık 2+1 dairelerin daha fazla tercih edildiğini kaydetti. Karaca,

günümüz koşullarında 10 bin Sterlin birikmiş parası olanın banka kredisi ile rahatlıkla 2+1 daire alabileceğini söyledi.

Karaca, “Boray Emlak’ın gayet muntazam bir web sitesi var. “www.borayemlak.com” bu sitede kiralık evlere dair tüm bilgiler ve fotoğrafları yer alıyor. Aslında öğrenci evin fiyatını, lokasyonunu bilerek bize geliyor. Biz onlarla konuşuyoruz, kiracıyı sohbet havasında bir takım süzgeçten geçiriyoruz. Öğrenciler daha çok 2+1 veya 1+1 dairelere rağbet ediyor. 2+1 daireyi tercih edenler daha az insanla bir arada yaşamak isteyenler, 1+1 daireyi tercih edenler ise genellikle tek kalmayı tercih eden ve maddi durumu çok çok iyi olanlar” diye konuştu.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı