KıbrısManşet

Kaos

Hükümet mesai başlangıcı için “08.30”’dedi, sendikalar ise 08.00’de diretti. Otobüs sahipleri öğrencileri geç taşıdı, ders saatleri karıştı. Öğretmenler arasında tartışma çıktı. Saat uygulaması kaosa döndü

KAPI ÖNÜNDE BEKLEDİLER: Kamu çalışanlarının büyük bir kısmı yeni saat uygulamasını tanımadı ve görevli oldukları dairelere dün saat 08.00’de gitti. Daireler 08.30’da açıldı. Bazı dairelerde sorumlular kapıyı 08.30’da açtı. İtaat etmeyen kamu çalışanı ve vatandaşlar kapı önünde beklemek zorunda kaldı

 EĞİTİM AKSADI: Devlete bağlı bazı okullarda da hükümetin yeni saat uygulamasına itaat etmeyen öğretmenler, saat 08.00’de ders başı yaptı, yeni saat uygulamasına göre okula giden öğrenciler, derslerine yarım saat geç başladı. Çocuklarını okula geç bırakan birçok kamu çalışanı da devlet dairelerine 09.00 gibi gidebildi

 SENDİKALAR KARARLI: KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS, KKTC’de saatlerin Avrupa saati ile uyumlu hale getirilip, Milli Eğitim ve Kültür Bakanının, Ulaştırma Bakanının ve Çalışma Bakanının istifa etmesini istedi. Sendikalar, talepleri yerine getirilinceye kadar grev ve eylemlerine devam edeceklerini açıkladı

Duygu ALAN

Kamu çalışanlarının büyük bir kısmı, üyesi oldukları sendikaların kararına bağlı kalarak dün 08.00’da görev başında olup saat 12.40’da bitirdi, öğleden sonra mesaisine ise saat 14.00’da başlayıp 16.10’da sona erdi.

Sendikaların çağrısına uyup, hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımayarak görevli olduğu daireye 08.00’da giden kamu çalışanları ve aynı saatlerde işlem yaptırmak için ilgili dairelere giden halk, daire müdürlerinin kurumu yeni saat uygulamasına göre 08.30’da açması nedeni ile yarım saat kapı önünde bekleyerek mağduriyet yaşadı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, benzer durum bazı okullarda da yaşandı. Bakanlıktan Havadis’e yapılan açıklamada, KTÖS ve KTOEÖS’nın dün yeni saat uygulamasına uymadığı, sendikaların bu tavrının bazı okullarda eğitimde küçük aksaklıklar yaşanmasına neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, dün bazı öğretmenlerin yeni saat uygulamasına uyarak saat 08.30’da ders başı yaparken KTÖS ve KTOEÖS’nın tavrı nedeni ile bazı öğretmenlerin ise dersi erken başlattığını belirtti.

 

Sendikalar kararında ısrarlı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), ve Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımadıklarını kaydetti.

Sendikalar,  talepleri yerine getirilinceye kadar imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti.

 

Sendikalar ne istiyor?

Öğretmen sendikaları KTÖS ve KTOEÖS ile KTAMS, hükümetin kargaşa çıkaracak çalışma saatleri düzenlemesini kabul etmediklerini belirterek kış saati uygulamasına dönülmesini ve Suudi Arabistan standart zaman dilimini değil, Doğu Avrupa Zaman Dilimi (EET) kullanılmasını istediklerini açıkladı.

Sendikalar ayrıca, Değirmenlik-Dağyolu’nda geçtiğimiz hafta yaşanan ölümlü trafik kazasında sorumluluğu bulunan üç bakanın da erdemli olup istifa etmesini istediklerini kaydetti.

 

Berova sert konuştu

Özdemir Berova

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, KTÖS ve KTOEÖS’nın dün yeni saat uygulamasına uymadığını belirterek sendikaların bu tavrının bazı okullarda eğitimde küçük aksaklıklar yaşanmasına neden olduğunu kaydetti.

Sendikaların talebinin KKTC’de kış saati uygulamasına dönülmesi olduğunu ancak bu taleplerine ilişkin hiçbir bilimsel ve ilimsel veri ortaya koymadıklarını dile getirdi.

KTÖS ve KTOEÖS’nın konuyu farklı mecralara çekerek farklı söylemlerde bulunduklarını ifade eden Berova, “Sendika yöneticilerinin akıllarındaki siyasi karar, aklıselimliğin de önüne geçti” dedi.

Berova, sözlerinin tüm öğretmen camiasına yönelik olmadığına da vurgu yaptı ve “Çok değerli, aklıselim öğretmenlerimiz var. Bunların eğitim adına gaile duyduklarını ve duymaya devam edeceklerini biliyoruz” diye konuştu.


Bengihan: Sivil itaatsizliğimiz devam edecek

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Sekreteri Güven Bengihan, KTAMS üyesi olan kamu çalışanlarının büyük bir kısmının sendikanın almış olduğu karara bağlı kalarak dün saat 08.00’da görevli oldukları kurumlarda olduklarını söyledi.

Bengihan, bazı dairelerde müdürlerin yeni saat uygulaması çerçevesinde daireleri geç açmasından dolayı hem saat 08.00’de görevi başında olan hem de o saatte ilgili dairede işlem yaptırmak için giden halkın mağdur olduğunu kaydetti.

Bengihan, “Üyelerimizin büyük çoğunluğu almış olduğumuz karar çerçevesinde sendikalarına sahip çıkarak dün sivil itaatsizliği uyguladı. Bizim sivil itaatsizliğimiz devam edecek.  Saat 08.00’de görev başı 15.30’da mesai bitimi. Sendikal Platform bu sivil itaatsizlik kararına ilgili tartışıp bir karar üreteceğiz. Bazı dairelerde dün bazı müdürlerin daireleri geç açtığını ve çalışanlar üzerinde de psikolojik baskı yarattıklarını gözlemledik. Bu durum saat 8.00’de görevli olduğu kurumda olan çalışan ve halkın mağduriyet yaşamasına neden olmuştur” diye konuştu.

 

“Taleplerimiz açık ve net”

Güven Bengihan, hükümetten taleplerinin ise KKTC’de saatlerin dünya saati ile uyumlu getirilmesi, Değirmenlik-Dağyolu’nda geçtiğimiz hafta yaşanan ölümlü trafik kazasında “sorumluluğu bulunan” Milli Eğitim ve Kültür Bakanının, Ulaştırma Bakanının ve Çalışma Bakanının erdemli olup istifa etmesi olduğunu kaydetti.

Bengihan, Maliye Bakanı’nın yol standartlarını yükseltmek için 3 bin TL üzerindeki maaşlardan yüzde 3 kesinti önerisine ise KTAMS olarak karşı çıktıklarını ve gündemi değiştirme açısından algı operasyonu yapmaya çalışıldığını belirtti.

 

 


Maviş: Taleplerimizde kararlıyız

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS’ın taleplerinin KKTC’de saatlerin dünya saati ile uyumlu getirilmesi, Değirmenlik-Dağyolu’nda yaşanan ölümlü trafik kazasında “sorumluluğu bulunan” Milli Eğitim ve Kültür Bakanının, Ulaştırma Bakanının ve Çalışma Bakanının istifa etmesi olduğunu kaydetti.

Maviş, taleplerine olumlu sonuç alıncaya kadar eylem ve grevlerini sürdüreceklerini açıkladı.

 


 

Berova: Sendikaların tavrı aksaklık yarattı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, öğretmen sendikaları KTÖS ve KTOEÖS’nın  “Yeni saat uygulamasını tanımayarak imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere göre dün görev başı yaptıklarını bunun da eğitimde küçük aksaklıklara sebep olduğunu belirtti.

Berova, dün bazı öğretmenlerin yeni saat uygulamasına uyarak bakanlıktan yapılan açıklamada belirtilen saate göre ders başı yaparken KTÖS ve KTOEÖS’nın tavrı nedeni ile bazı öğretmenlerin ise dersi erken başlattığını belirtti.

“Sendikaların taleplerinin bilimsel ve ilimsel dayanağı yok”

Özdemir Berova, KTÖS ve KTOEÖS’nın yeni saat uygulamasından tatmin olmadıklarını, sendikaların beklentilerinin ve taleplerinin KKTC’de kış saati uygulamasına dönülmesi olduğunu ancak bu taleplerine ilişkin hiçbir bilimsel ve ilimsel veri ortaya koymadıklarını dile getirdi.

İki sendikanın konuyu farklı mecralara çekerek farklı söylemlerde bulunduklarını ifade eden Berova, “Sendika yöneticilerinin akıllarındaki siyasi karar, aklıselimliğin de önüne geçti” dedi.

Berova, “Sendikaların bu tavrına uyan da uymayan da öğretmenler var ancak süreç içerisinde çok değerli öğretmenlerimizin sendikaların yöneticilerini sorgulayacakları düşünüyorum” diye konuştu.

 

“Sendikalar siyaset yapacaklarsa siyasi partiye dönüşsünler”

Özdemir Berova, KTÖS ve KTOEÖS’nın yeni saat uygulaması kararını eğitim ve öğretim yönünden değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Berova, “Öğretmen sendikaları, olayı eğitim ve öğretim yönünden değerlendirip bakanlığımıza bilimsel ve ilimsel veriye dayanan bir gerekçe sunsa, örneğin, yeni saat uygulaması eğitim ve öğretimde şu sıkıntıları doğurur dese bizler de ona göre talebi değerlendiririz. Ama eğer siyaset yapacaklarsa siyasi partiye dönüşüp yapsınlar” dedi.

Berova, sözlerinin tüm öğretmen camiasına yönelik olmadığına da vurgu yaptı ve “Çok değerli, aklıselim öğretmenlerimiz var. Bunların eğitim adına gaile duyduklarını ve duymaya devam edeceklerini biliyoruz” diye konuştu.

“Yeni saat uygulaması yeni bir karar değil”

Özdemir Berova,  Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın temel hedefinin sağlıklı eğitim verebilmek olduğunu kaydederek yeni saat uygulamasını da bu amaçla hayata geçirdiklerini söyledi.

Berova, yeni saat uygulamasının yeni bir karar olmadığını ve uygulamanın çalışmalarının birkaç ay öncesinden başladığını ancak kamuda mesai saatlerinin de okul saatlerine göre düzenlenmesi gerektiğinden bu uygulamanın hayat bulmasının zaman aldığını kaydetti.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı