Kandil günlerinde kamu tatili devam edecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Kıbrıs

Kandil günlerinde kamu tatili devam edecek

Kandil günlerinde kamu tatili devam edecek

Meclis Başkanı Hasan Bozer’in Kandil tatilinin kaldırılması yönündeki yasa önerisiyle ilgili tezkere hakkında söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer’in kandilin resmi tatil olmaktan çıkarılması önerisine bakıldığında, Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde konan ve müzakerelerin sürdüğü bir dönemde bu iznin kaldırılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nden kalan ve görüşmelerin sürdüğü bir dönemde böyle bir teklifin değil ivediliğine gerçeğine bile oy verilmemesi gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, buna ret oyu vereceklerini söyledi.


Hasan Bozer de, Yorgancıoğlu’nun felsefesine karşı olmadığını, ancak bir anlaşma olması durumunda bu tatili yeniden koyabileceklerini kaydetti. Bozer, Kıbrıs Türk halkının daha çok çalışması gerektiğini ve izinlerin çok olduğunu, ayrıca Müslüman ülkelerin hiçbirinde de kandilin resmi tatil olmadığını ifade etti.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, TDP’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarını talep eden bir parti olduğunu ifade ederek, uluslararası hakların geri götürülmemesi gerektiği görüşünden dolayı bu talebe ret oyu vereceklerini kaydetti.

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de, kandil tatilinin kaldırılmasını doğru bulmadığını ifade ederek, KKTC’nin kalkınmasının mesai sisteminin düzeltilmesinden geçtiğini belirtti ve kandil tatilinin kaldırılmasına yönelik oyunun ret olacağını söyledi.

Konuşmalarından ardından Kandili tatil olmaktan çıkaracak yasa önerisinin ivedilikle görüşülmesi istemi, oy çokluğu ile kabul edilmedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar