Ders hayatın bilgisi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Köşe Yazarları

Ders hayatın bilgisi

– Çocuklar şimdi herkes hayat bilgisi kitaplarını ve defterlerini çıkarsın.
– Ay oğlum sen yine mi geç kaldın? Oğlum bu derste biz ne öğrendik; sorumluluklarımızı bilip, yerine getirecektik değil mi?
– Ama öğretmenim 16 Mart Cumartesi günkü gazetede okudum, derste yönetim konusunda işlediğimiz KKTC Meclisi ile ilgili bir haber vardı. Meclis başkanı, milletvekillerinin de meclise gelmediğini yazıyor. Milletvekilleri ülkenin yönetiminden sorumlu değil mi? Onlar Meclis’e değil geç gelme, bazı günler hiç gelmiyormuş. Hatta maaşlarından kesinti yapılacakmış.
– Oğlum biz yine de sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz hatta derste de öğrendiğimiz gibi dürüst de olmalıyız.
– Öğretmenim, öğretmenin, öğretmenim…
– Sen söyle bakalım kızım.
– Öğretmenim dürüst olmalıyız diyorsunuz ama cumartesi günkü gazetede bir yazı vardı: Polisler, avukatlar görevlerini dürüstçe yapmamışlar, hatta suç işledikleriyle iddialar vardı. İnsanları dolandırdıkları iddia edildi. Biz derste polisin insanların huzurunu, avukatlığın da adaleti sağlamaya yardımcı olan bir meslek olduğunu öğrenmemiş miydik?
– Kızım sen onları bırak, biz dürüst olalım, sorumluluklarımızı bilelim. Ülkeyi yönetenler halkın mutluluğu, sağlığı ve refahı için de var güçleriyle! çalışırlar.
– Öğretmenim, öğretmenim, öğretmenim…
– Sen söyle bakalım oğlum.
– Öğretmenim benim babam belediyede çalışır, üç aylık maaşını ve on üçüncü maaşını alamamış. Hani biz yerel yönetim konusunda işlemiştik ya; yerel yönetimi belediyeler üstlenir, üstlenenler de halkın mutluğu, sağlığı ve refahı için çalışır diye öğrenmiştik? Benim ailem ve ben çok mutsuzuz öğretmenim.
– Çocuklar ülkede herkes kardeş gibi birbirini sevmeli, birbirine saygı göstermeli. Bu derste biz bunları öğrenmeye çalışıyoruz.
– Öğretmenim, öğretmenim, öğretmenim…
– Söyle bakalım kızım.
– Öğretmenim benin anneannem hasta idi hastaneye gitti geçen hafta. Çok sabah gitmiş ama numara kalmadığı için doktora bakınamadan geri gelmiş. Numara kalmadı demişler. Saygı gösterilmesi gereken insanlar en başta yaşlılar değil mi?
– Evet kızım. Şimdi bugün ilkbahar yaklaşırken biraz çevre konusunu tartışalım.
– Öğretmenim, öğretmenim, öğretmenim…
– Söyle oğlum.
– Öğretmenim hafta sonu ailemle pikniğe gittik. Girne dağlarını pasta gibi kesip satıyorlar. Neden devlet oradaki dağları korumuyor. Dağlar insanların mı yoksa devletin mi?
– Sen de söyle bakalım kızım.
– Öğretmenim biz de hafta sonu gezmeye gittik. Ama her taraf çöple doluydu. Yolların kenarları, şehirlerin içi. En önemlisi öğretmenim, yollarda ölü hayvanlar vardı. Neden çevremiz bu kadar kötü.
– Çocuklar bütün insanlar kendi yaşadıkları çevreye saygılı davranmalı, kirletmemeli. Ayrıca insanlara da iyi davranmalı, onları kırmamalı, incitmemeli.
– Öğretmenim, öğretmenim, öğretmenim…
– Öğretmenim ailem hafta sonu hep şu konuyu konuşuyordu ama ben anlamadım, bize neler olduğunu siz anlatır mısınız?
– Neydi oğlum.
– Bir bakan Kıbrıslı insanları incitecek bir şeyler söylemiş, doktorların örgütleri bile ona tepki göstermişler, çok kızmışlar. Konu neydi öğretmenim? Ben öyle anladım ki derste gördüğümüz ahlaklı davranmakla ilgiydi?
– Be Mehmet sen hep böyle aykırı sorular mı soracaksın?
Offff offf, neyse çocuklar hayat bilgisi dersi bitti. Hade beden eğitimi dersine çıkıyoruz.
– İyi olur öğretmenim, belki hem siz hem de biz üzerimizdeki gerginliği atarız.
– Mehmeeetttttttt.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar