Kıbrıs

‘Kamu yönetimi çökertildi’Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) ve Birleşik Kıbrıs Partisi yetkililerinden oluşan bir heyet bugün Kıbrıs Türk Amme Memurlar Sendikası’nı (KTAMS) ziyaret etti.

Davulcu:  Ülke durumu iyiye gitmiyor

Ziyarette ilk sözü alan TKP-YG Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Davulcu, ülkenin durumunun iyiye gitmediğini, ‘‘Göç Yasası’’ ve Üçlü Kararname Yasası’yla zaten aksak olan kamu yönetiminin çökertildiğini ileri sürdü.

Vatandaşların kamu yönetiminden şikayetçi olduğunu savunan Davulcu;  ‘‘Bugün kamunun birçok alanında verimlilikten söz etmek mümkün değil’’ dedi.

Özel sektördeki sorunlara da değinen Davulcu, özel sektörde çalışanların “kölelik sistemi” gibi bir düzende çalıştığını savundu.

8 saatlik mesai uygulamasının neredeyse hiç uygulanmadığını dile getiren Davulcu, hiçbir işyerinde sendikalaşmaya izin verilmediğini ve özel sektörde sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmelerini yapan işverenlerin yüzde 50’yi geçmediği görüşünü dile getirdi.

Bu sistemi ‘‘kölelik sistemi’’ olarak nitelendiren Davulcu, işçilerin hiçbir güvenceye sahip olmadıklarını ve haklarının işverenlerinin iki dudağı arasında olduğunu, İş güvencesi dışında aynı zamanda işçilerin can güvenliğinin de olmadığını ileri sürdü.

Tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayanların büyük sıkıntılar içinde olduğunu da ifade eden Davulcu, onların üretimden koparılma noktasında olduğunu savundu.

Davulcu,  TKP-YG ve BKP’nin bir süredir birlikte yürüttüğü çalışmalar olduğuna işaret ederek, yapılan çalışmaların ciddi bir olgunluğa eriştiğini, son gelişmeleri ise zamanı geldiğinde kamuoyu ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Akama:  Kıbrıs Türkü’nün kimliği ortadan kaldırılmaya çalışılıyor

Ziyarette BKP’yi temsil eden Yusuf Akama ise, Kıbrıs Türkü’nün kimliğinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını,  bunun için de bir çok çalışma bulunduğunu savunarak, kendilerinin de bu durumu engellemek için önemli bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Akama, bu durumdan rahatsız olan her kesimi yanlarında görmek istediklerini kaydetti.

Kaptan:  Ülkede siyasi popülizm devam ediyor

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da, sendikalarının TKP-YG ve BKP ile birçok konuda ortak akılla düşünerek, ortak yürüdüklerini söyledi.
Kıbrıs’ın birleştirilmesi, Kıbrıs Türkü’nün etnik kimliğinin korunması, emekçilerin ve özel sektördeki küçük esnafın çektiği sıkıntıların sonlandırılması amacına hizmet ettiklerini ifade eden Kaptan, ülkede siyasi popülizmin devam ettiğini ileri sürdü.

“Kişiler sadece kendi oturdukları koltukların garantisini ellerinde tutmaya çalışıyorlar” şeklinde konuşan Kaptan, siyasilerin halkın sıkıntısını çekmediğini, geleceğini düşünmeden hareket ettiklerini savundu.

Kaptan, gençlerin bugün geldiği noktanın göç olduğunu, kültürün değiştirilme çabası içinde olunduğu görüşünü dile getirerek, siyasi popülizme asla taviz vermeyeceklerini vurguladı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı