KıbrısSürmanşet

Kamu-İş: Bu nasıl bir istihdam?


Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, hükümeti işsizlik ödeneği alamayan insanların olduğu bir ortamda kamuya yüksek maaşlı istihdam yapmakla suçladı. Serdaroğlu, “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu hangi konuda uzmana ihtiyaç duydu da devlette böyle vasıflarda bir personel mevcut değil” diyerek yapılan istihdamın gereksiz olduğunu savundu.Açıklama şöyle:Kamuoyunda işçilerin Toplu İş Sözleşmesinde bulunan bayramlık ödeneği ile ilgili çeşitli haberler yapılmaktadır ve farklı yönlere çekilmeye çalışılmaktadır.

Bazı kesimler tarafından sanki de böyle bir zamanda bir çok insan maaşını alamazken, biz bayramlık peşine düşmüşüz gibi gösterilmeye çalışılıyor. Net söylemem gerekir ise öyle bir gayemiz yoktur. Ancak Toplu İş Sözleşmesinde kazanılmış hak olan ve bu zamanda ödenmesi gereken bayramlık ödeneğinin de kaybolmaması açısından yapılan bir mücadeledir.

Bununla ilgili de Maliye Bakanımıza ilerleyen uygun bir zamanda bu ödeme için bir ara protokol yapıp iki taraf olarak anlaşmaktır. Ama tekliflerimizin hiçbiri kabul edilmeyerek bize grev yapın, mahkemeye gidin teklifini yapan Maliye Bakanlığı bu tavırlarının yanlış olduğunu ve böyle bir zamanda hiç maaş almayanlar var iken öyle bir ortama girmenin yanlış olduğunu, bir anlaşma protokolü ile bu problemin ortadan kalakacağı teklifini yapan sendika olarak biziz.

Ama amaç kavga ortamı yaratmak ise ve diğer taraftan da yandaşlarına istihdam yaratmayı gözümüzden kaçırmak ise boşuna. Çünkü bir taraftan işsizlik ödeneğini “ödeyemem” diyen Hükümet aynı zamanda yandaşını sözleşmeli olarak yüksek bir maaştan istihdam yapmak ne kadar doğrudur, soruyoruz.

Yoksa Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu hangi konuda uzmana ihtiyaç duydu da Devlette böyle vasıflarda bir personel mevcut değil. Ayrıca bu birimin ihtiyacı şimdi şu an çok mu acil?

Bizce uyuşturucu konusunda esas birinci derecede çok acil sahada çalışacak polis memuruna ihtiyaç olduğu herkes tarafından bilinirken, yok da ofiste oturacak personel istihdam edilsin. Tüm vatandaşlar bunu bilirken Bakanlar Kurulu mu bunu bilmiyor?

İktidar ortağı da bu konunun altında imza koyarak UBP ile neyin alışverişini yapıyor?

Ahmet SERDAROĞLU

KAMU-İŞ Genel Başkanı

Başa dön tuşu