Eğitim

“Kalıcı izler bırakacağız”


LAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Kamil Gilanlıoğulları, üniversitenin idari yapısını ve bölge ekonomisindeki yerini değerlendirdi, hedeflerini anlattı:

Gürsel KARAGÖZLÜ

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Kamil Gilanlıoğulları, LAÜ rektörlük görevinde bulunan Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen’in ve çalışma arkadaşlarının azimli ve planlı çalışmalarını uzun zamandır yakından takip ettiğini belirterek, üniversitenin son 5 yıldaki eğitim kalitesi, güçlendirilen kampus olanakları, laboratuar yatırımları ile dikkat çektiğini söyledi.

Kamil Gilanlıoğulları, bu olumlu gelişmelere paralel olarak bölgenin ekonomik açıdan gün geçtikçe kalkındığını ve bunun sonucunda yatırımcıların son yıllarda bölgeye olan ilgisinin ciddi bir artış gösterdiğini dile getirdi.

Gilanlıoğulları, LAÜ yönetimi olarak, üniversitenin bölge için öneminin bilinci ile hareket ettiklerini, bu bağlamda üniversitenin daha da gelişmesi ve büyümesi için LAÜ Rektörlüğü ile birlikte yeni stratejiler ortaya koyacaklarını belirtti.

Gilanlıoğulları, “LAÜ’nün son zamanlarda göstermiş olduğu büyümeye paralel olarak Lefke ve bölgesinin ekonomik ve sosyal açıdan geliştiğini görmekteyiz. Lefke Avrupa Üniversitesi, bölge için gerek ekonomik gerekse toplumsal açıdan çok önemli bir misyon üstlenmektedir” dedi.

Akreditasyon çalışmalarına tam destek vereceğiz”

LAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Kamil Gilanlıoğulları, 2017 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) LYS sonuçlara göre, LAÜ’nün tarihinde ilk defa KKTC üniversiteleri arasında en fazla öğrenci alan 2. üniversite olduğunu belirtti.

Bu durumun bölgeye önemli olumlu yansımaları olduğunu ifade eden Gilanlıoğulları,Bu başarıda emeği geçen LAÜ çalışanlarını kutluyorum” dedi.

“Ayrıca üniversitenin birçok programlarının uluslararası akreditasyon alması bizlerin takdirini kazanmıştır” diyen Gilanlıoğulları,  üniversitenin verdiği eğitim kalitesinin uluslararası ve bağımsız kuruluşlar tarafından belgelenmesi olan akreditasyon çalışmalarına, Mütevelli Heyeti olarak tam destek vereceklerini dile getirdi.

“En iyisi için çalışacağız”

LAÜ’nün, eğitim misyonunun yanında Lefke bölgesinde en fazla istihdam sağlayan bir kuruluş olduğunu belirten Gilanlıoğulları, “üniversitenin tüm kazanımlarının ve başarılarının bölge halkına yansımalarının paralel olduğu düşüncesi ile hareket ederek, gerek bölge halkının refahı gerekse üniversitenin daha da gelişmesi için yeni dönemde Mütevelli Heyeti Başkan ve üyeleri olarak bayrağı devraldık. Büyük sorumluluk bilinciyle elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Gilanlıoğulları, görevde bulundukları dönemde LAÜ için kalıcı izler bırakmayı hedeflediklerini söyledi.

***

28 yıldır ayakta

Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından kurularak 1990 yılında faaliyete geçen Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) bölge için gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan önemli bir rol üstleniyor.

Doğal ve tarihi güzellikleri, sakin ve huzurlu günlük yaşamı ile öğrenciyi kucaklayan Lefke bölgesinde yer alan LAÜ, altyapısı ve teknolojik donanımı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin batıdaki önemli eğitim kurumları arasında yer alıyor. Kuzey Kıbrıs yükseköğretiminde değişime ve gelişime liderlik eden Lefke Avrupa Üniversitesi, güçlendirilen akademik kadrosu, her yıl hızla artmaya devam eden öğrenci sayısı, yeni açılan fakülte/yüksekokul ve bölümleriyle yükselişine devam ediyor.

Lefke Avrupa Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu. Adalet Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olmak üzere 11 Fakülte, 4 Yüksekokul, 3 Meslek Yüksekokulu, 30 Ön lisans, 46 Lisans, 21 Yüksek Lisans, 9 Doktora Programı ile eğitim hizmetini sürdürüyor.

Üniversitenin öğrenci nüfusu ise 11 binin üzerinde.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı