Kalavaç’ta çörek kokusu

0
58
Kalavaç’ta çörek kokusu

Devrim DEMİR

1571 yılında 3 ailenin kurmuş olduğu ve bugün hala öz Türkçe isimleri ile bilinen Kalavaç köyü geleneklerini bu bayramda bozmadı. Misafirperverlikleri ile tanınan örf ve adetlerini koruyan Kalavaç köylüleri köye gelen misafirlerini yemeksiz göndermiyor büyüklerinden öğrendikleri bayram geleneklerini devam ettiriyor. Köylüler arife gününde yakılan fırınlarda yine çörekler yaparak bayram âdetini yerine getirdi.  Misafirperver Kalavaç köylüleri bayramda kapılarını Havadis’e açtı.

 

Kalavaç köylüleri ne dedi?

Niyal Özdemirağ: Eski geleneklerimizi devam ettiriyoruz
“Doğma büyüme Kalavaç köyündeyim 64 yaşındayım, şuan oturduğum ev annemim babamın evi bende bu evde büyüdüm. Nereye gidersek gidelim ben asla köyümü değişmem, 4 çocuk 8 torunum var bu bayram yine onlarla birlikteyiz. Çocukken beklerdik bayram olsun el öpelim büyüdük yine bayramlık çöreklerimizi, pilavunalarımızı yaptık. Bayram geleneğimiz bu köyde hala devam eder, arife günü fırınlarımız yandı, köylü olarak sevgi saygımız birbirimize düşkünüz. Komşularımız, çocuklarımız, torunlarımızla sevgi içinde bayram geçiyor. Kapımız herkese açık, gelen misafirlerimiz kısmeti olan çöreğini hellimini yer öyle gider. Eskiden kalan alışkanlık var köye gelen misafir aç gönderilmez kısmette olan masamıza oturuyor. Büyüklerimizin sürdürdüğü geleneğini artık biz devraldık, bizde aynı şekilde çocuklarımıza öğretmeye çalışıyoruz. Bu ev babamın büyük dedesinin eviydi, kuşaktan kuşağa geçen bir evimiz var, annem ve babam vefat edince kapatamadık kapılarını. Eski geleneklerimizi köylü olarak devam ettirdiğimiz için bayramlarda mutluyuz biz herkese nice güzel bayramlar dilerim.”

Meliha Çelik: Kapımız kapanmaz
“Dün doğum günümdü 76 yaşına girdim, bu bayramda yine çok güzel geçer. Çocuktum büyüdüm, yine her bayram olduğu gibi bu bayramda kapılarımız kapanmadı. Sevenimiz çok, çocuklarım torunlar onların çocukları köylüler herkes hatır sayar bu köyde. Büyüklerden küçüklere kadar kimse kimseyi unutmaz, eskiden çörekleri yapardım ama sağlık sorunlarım var artık çocuklar yapar ve getirir. Ama üretirim oturduğum yerde bu köyün insanı 100 yaşına kadar üretir, 12 yaşında tente işi terzilik öğrendim 

hala yaparım. Hayatım torunlara sevenlere ellerimle işlediklerim ile geçiyor. Eski bayram alışkanlıklarımız hala devam eder, Kalavaç köylüleri birbirlerinin kıymetini bilen insanlardır. Bugünlerde ziyaretçilerim daha çok, sağ olsunlar kapımı çalanım herkesin bayramını kutlarım.”

Nezaket Şah: Yaşlılara saygı büyük
“90 yaşındayım küçücüktüm dün gibi hatırlarım kapı kapı gezer el öperdik şekercik verirler mutlu olurduk. Şimdi bize gelirler bayram boyunca ziyaret edenim hayli çok sağ olsunlar köylülerim, evlatlarım torunlarım. Köyümüzün adeti bu yaşlılara saygı çok büyük, komşularımla zaman geçer eskiden işlerdim sesta sini ama artık yapamam. Arife günleri yakardık fırınları kendi ellerimle yoğururdum yok öyle hazır, bütün köye dağıtırdım helal olsun. 3 fırın yanardı ekmekler, pilavunalar, çörekler şimdi çocuklarım yapar benim yaptıklarımı. Daha nice güzel bayramlar görelim herkesin bayramı kutlu olsun.”

Cemaliye Tomris Meraklı: Eski bayramları aramıyoruz
“Bayram günleri büyüklere biz giderdik, şimdi küçükler bize gelir. 76 yaşındayım Kalavaç köyünden hiç ayrılmadım küçükken anne babamızdan öğrendiklerimizi bugün hala devam ettirmekteyiz. Hiçbir adetimiz geleneğimiz bozulmadı, köy hayatımız hiç değişmedi bizim. Dedelerimiz nenelerimiz vardı, onlar vefat etti şimdi torunlar çocukları evlatlarım bize gelir. Fırınlarımız yanar adetimiz değişmedi, çöreklerimiz yoğrulur şimdi ben yapamam ama evlatlarım yapar bize getirir. Biz eski bayramları aramıyoruz, çünkü geleneklerimiz devam ediyor. Benim günlük hayatımda faal geçer el işi, hellim yaparım, süpürge yaparım sürekli uğraşacak bir şeyler var. Bu bayramda mutluyuz çok şükür nice bayramlar görmek dileği ile.”


Bu bayram da anne ve babalar unutulmadı Kalavaç köyünde

 


Bayram çöreklerinin yanında hellimler de yapıldı Kalavaç’ta