FutbolKöşe YazarlarıSpor

Kadro yetersizliği ve eksiklerOkan KARADEMİR

 

Şampiyonluk yarışından uzakta kalan ve zirveyi oldukça geriden takip ederek üçüncülük için çekişecek olan iki takımın mücadelesinde kazanan Doğan Türk Birliği oldu.

Cihangir’in beş maçlık kaybetmeme serisi ise yine evinde sonlandı.

İki takımda dünkü maça birçok oyuncusundan yoksun çıkmak zorunda kalırken Cihangir’in maçı kaybetmesindeki en önemli kıstas, kadrosunun yetersizliği ve takımın kilit oyuncularının olmayışıydı.

Sezon başından beridir kaliteli ancak dar bir kadro ile iyi işler çıkarsalar da bu durum mutlaka bu maçta olduğu gibi bir gün patlak verecekti.

Son haftaların kurtarıcı ismi Musa’nın takımdan ayrılışı ve safra operasyonu geçiren kaptan Fırat’ın eksikliği Cihangir’in en büyük dezavantajdı. Yenicami maçındaki etkisiz performansı ile maça kulübede başlayan Emeka ise Toygar hocanın hamle yapma adına kullanabileceği tek isimdi.

Doğan’da ise her ne kadar gönderilen Lua Lua, cezalılar Emek, Ali ve Cemal’ın yokluğuna rağmen kadro derinliği sayesinde Caner hoca ideale yakın bir 11 sahaya sürerek bu maçı kazanmayı başardılar.

Cihangir maçta her zamanki gibi 4-2-3-1’lik düzenini bozmadan oynarken Doğan ise ilk gole kadar 4-1-4-1 golden sonra da 4-4-2 sisteminde daha fazla gol bulmak istedi.

Defalarca belirttiğim gibi Cihangir sahasının enine ve boyuna normal saha ölçülerinin en minimum seviyede olmasından dolayı iki takım da birbirine geniş alan bırakmadı ve maç orta alana hapsolmuş bir seyirde oynandı.

İlk devrede Cihangir için bir karambol, Doğan içinse uzaktan bir şut dışında kayda değer bir pozisyon yaşanmadı. Orta alandaki kargaşada iki takımda birbirine duvar olurken bu seviyedeki oyuncuların yapmaması gereken sayısız pas hatalarını izledik.

Defansı kalabalık tutan iki takım adına da gol pozisyonun oldukça az olduğu mücadele berabere biter havasında giderken maçın kırılma noktası, 58’de Ertan’ın geriden gelen Ahmet Sönmez’in ceza alanına ara pasında topu kendi kalesine atması oldu.

Bu golle Cihangir tam anlamıyla demoralize olurken Doğan biraz daha ağırlık vererek oyun üstünlüğünü ele aldı.

Skor avantajına bağlı özgüvenle pas oyununu daha düzenli gerçekleştiren Doğan’da Selim 68’de oyuna girer girmez topla buluştuğu ilk anda İbrahim Çıdamlı’ya ikinci golü ikram etti.

Cihangir oyuncularında ikinci devrede yorgunluğa bağlı önemli bir performans düşüşü vardı. Skorun da verdiği buhran hali nedeniyle ev sahibi ekip pozisyon dahi bulamadı.

Rakibin Serhan ve Ahmet Sönmez gibi ikiz kulelerine karşın topu ceza alanına havadan taşımaları oldukça yanlıştı. Cihangir takımının karakteristik özelliği olan ve yapması gereken, pas oyunu ile rakip savunmayı aşarak pozisyon üretmesi gerekirdi ancak pas bağlantılarını kuracak ve topu kanatlardan taşıyacak isimleri yoktu.

Doğan aldığı bu kritik 3 puanla rakibinin sıralaması olan üçüncülüğe yerleşti ve zirveyi kovalamayı bırakmayacaktır. Cihangir ise devre sonuna kadro sıkıntısından dolayı puan kayıpları yaşamaya devam edebilir.

Maçın hakemi Mehmet Sezener genel anlamda kötü bir yönetim göstermese de 66’da gözü önünde Çağlar’ın, Bayram’a salladığı tekmeye kartını çıkarmaması hayret vericiydi.
Başa dön tuşu