Diğer SporlarRöportajSporSürmanşet

Kadıoğlu: İlgi ve destek yeterli değil


Sporcular Yazı Dizisi’nde 59’uncu konuğumuz rekortmen atlet ve basketbolcu Sude Kadıoğlu oluyor

 

İLGİ VE DESTEK YETERLİ DEĞİL: Hem eski rekortmen atlet, hem basketbolcu hem de eğitmenlik yapan Sude Kadıoğlu Devletin ve federasyonların sporculara gereken ilgi ve desteği vermediğini düşünüyor. Sude “Sporcuların gelecek nesillere ayna olacağını düşünürsek çok daha kıymetli olmaları gerekmektedir” dedi 

Havadis Spor Servisi’nin Aralık 2020’de başlattığı Sporcular Yazı Dizisi’nde 59’uncu konuğumuzu sizlerle buluşturuyoruz bugün. Sporu spor yapanların konuşması, değerlendirmesi, öneri veya eleştiri getirmesi amacı ile başlattığımız yazı dizimizin bugünkü konuğu hem eski bir atlet, rekormen ve basketbolcu Sude Kadıoğlu oluyor.

İşte genç Sude’nin sorularımıza verdiği cevaplar:

 

1-Covid-19 döneminin yaşandığı 2020 yılında Devletin spor yönetimini nasıl buldun?

Covid-19 döneminin yaşandığı 2020 yılında devletin almış olduğu kararlar, içinde bulunduğumuz belirsizlikler nedeniyle sürekli değişiklikler gösterdi ve bu durum spor camiasını da olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum.

 

2-Bağlı olduğun federasyonun Covid-19 dönemini yaşadığımız 2020 yılındaki çalışmasını veya çalışma yapmamışsa yapmamasını nasıl buluyorsun?

 

Covid -19 döneminde federasyonumuzun düzenlemiş olduğu büyük erkekler Açılış Kupası turnuvasını izleme şansını buldum. Bu zorlu süreçte alınan tedbirlerle gerek seyirci kapasitesi, gerekse oynanan maçların çok iyi bir şekilde yönetildiğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde liglerin tekrardan açılması ve aynı tedbirlerle devam etmesini dilerim.

 

3-Federasyonun antrenman, maç veya lig organizasyonu hakkında sana göre yapması gereken düzenlemeler var mı? Varsa nelerdir?

 

Basketbol Federasyonu yeni bir yönetimle devam etmektedir. Fakat pandemi nedeniyle çalışmalarını şu an hayata geçiremiyor. Buna rağmen çok güzel bir erkekler hazırlık turnuvası organize edebildiler.

Bu federasyondan umutluyum. Antrenmanlar için Başaran Spor Salonu’nun hayata geçirilmesi revize edilmesi çok güzel oldu. Genel olarak tesis problemi, tesislerde boş saat bulup antrenman yapma sıkıntısı oluyor. Salonu olmayan takımların, ki üniversiteler dışında da salonu olan kulübümüz yok bildiğim kadarı ile en büyük sıkıntısı antrenman yapmak oluyor.

Kadınlar ligi için konuşacak olursak daha fazla takım çalışması ve altyapı çalışmaları gerektiğini düşünüyorum.

 

4-Kendi branşın özelinde sporcuların motivasyonunu artırmak ve sporun daha iyi gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini düşünün?

 

Bence motivasyonu yükseltmek için yapılması gereken ilk adımın seyirci kapasitesinin yükseltmesi olmalıdır. Maçlara ne kadar fazla seyirci gelirse, oyuncuların motivasyonu o kadar artacaktır. Sokak basketbolu gibi etkinliklerin her bölgede ve daha sıklıkla yapılması bireylerin basketbolu tanıyıp daha çok ilgi göstereceğine inanıyorum.

Bir de diğer ülkelere baktığımız zaman her çocuk parkının veya uygun alanların içinde basketbol potalarının olduğunu fakat bizim ülkemize baktığımızda çok yetersiz olduğunu görüyoruz. Bunu arttırmak açısından federasyonumuzun belediyelerle işbirliği yapıp, her bölgedeki çocuk parkı ve uygun alanlara basketbol potalarının konulması tüm çocuk ve gençlerimizin özgürce basketbol oynaması için önemli olduğunu düşünüyorum.

 

5-Ülkede spordan sorumlu bakanlığın/dairenin çalışmalarını ve spora katkılarını nasıl buluyorsun?

 

Maalesef ki yeterli bulmuyorum. Örneğin futbola verilen desteğin basketbol gibi branşlara aynı şekilde verilmediğini ve verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok uzun yıllar KKTC karmaları basketbol bölge şampiyonalarına katılamadı mesela maddi sıkıntılardan dolayı. Kendi imkanları ile katılan kulüp takımlarımız da her seferinde başarı ile dönmüştür. Ülke gençliğinin önünün açılması motive edilmesi için daha fazla destek gerekmektedir. Bu ülkede sadece futbol yoktur.

 

6-Devletin spor federasyonlarına veya başarılı sporculara yönelik yaklaşımı sence nasıldır? Nasıl olmalıdır?

 

Devletin ve federasyonların başarılı sporculara yönelik ilgisini ve desteğini pek yeterli bulmuyorum.

Federasyonlar kendi sporcularına imkanlar yaratmaya, motive etmeye çalışmalı. Hem maddi açıdan, hem de manevi bu sporcular gelecek nesillere ayna olacağını düşünürsek çok daha kıymetli olmaları gerekmektedir.

Bugün bu imkansızlıkların içinden bile Avrupa şampiyonalarında boy gösteren, Türkiye milli takımlarında yer bulan sporcularımızın olması gurur verici.

Bottom of Form

 Başa dön tuşu