Kıbrıs

“Kaçak emlak ofisi” skandalı


DOLANDIRIP KAÇTI: Gönyeli’de Wonderland isimli emlak bürosu açan Tokay Beneklikartal, kısa sürede çok sayıda kişiye, az sayıda evi kiraladı. Ev kiralarını aldı, ev sahiplerine teslim etmedi. Hem ev sahipleri, hem de kiracılar dolandırıldı. Tokay Beneklikartal’a şimdi ulaşılamıyor, “dolandırıldık” diyen aileler öfkeli

Alican Özenci isimli vatandaş, Gönyeli’de eylül ayında “Wonderland” ismiyle bir büro açan ve emlak danışmanlığı yaparak çok sayıda evi kirasına alan Tokay Beneklikartal’ın ev sahipleri ve kiracıları dolandırarak kayıplara karıştığını iddia etti.
Özenci, Tokay Beneklikartal’ın “emlak danışmanı” kimliği ile kirasına aldığı evleri genellikle KKTC’ye üniversite eğitimi almak için gelen öğrencilere kiraladığını, yıllık kira ücretini de peşin almasına rağmen ev sahiplerine ödeme yapmadığını öne sürdü.
Tokay Beneklikartal tarafından mağdur edildiğini ileri süren Mustafa Yıldırımlar da dört adet dairesini Beneklikartal’a verdiğini ancak dairelerin hepsini yıllık peşin paraya kiralamasına rağmen Beneklikartal’ın kendisine her ev için 1’er depozito 1’er aylık da kira bedelleri dışında herhangi bir ödeme yapmadığını iddia etti.
Yıldırımlar, Tokay Beneklikartal isimli şahsı ayrıca elektrik hırsızlığı yapmakla suçladı.
Tokay Beneklikartal tarafından dolandırıldığını ileri süren Örgün Şimşek isimli kişi ise Beneklikartal’a satış temsilcisi olarak çalıştığı şirkete ait 17 bin TL tutarında beyaz eşya sattığını ancak Tokay Beneklikartal’ın ödeme yapmadan kayıplara karıştığını ifade etti.
Mağdur edildiklerini ileri süren ev sahipleri ve Mustafa Yıldırımlar, konuyu yargıya taşıma kararı aldıklarını belirtti.

Özenci: Aynı daire birden çok kişiye kiralandı
Alican Özenci, Gönyeli’de eylül ayında “Wonderland” ismiyle bir büro açan ve emlak danışmanlığı yapan Tokay Beneklikartal’a kontrat yapıp bir daire kiraladığını, kontratta her ay kiralarını alacakları konusunda anlaştıklarını kaydetti.
Beneklikartal’ın kontratta yazılı şartların çoğunu yerine getirmediğini öne süren Özenci,
Tokay, ayrıca bir evin birden çok kişiye üstelikte bir yıllık peşin para alınarak kiralandığını iddia etti.

“Beneklikartal elektrik hırsızlığı da yaptı”
Tokay Beneklikartal’ın elektrik sirkati de yaptığını iddia eden Alican Özenci, “Tokay Beneklikartal kontratta yazılı olan ‘kiralanan evlerin elektrik faturasını kendi üzerine alma’ şartına da uymadı üstüne üstelik kiraladığı bazı dairelere başka dairelerden kablo çekerek elektrik enerjisi verdiğini ileri sürdü.

“Şikayetlerimizi yargıya taşıyacağız”
Alican Özenci, Tokay Beneklikartal’ın daha birçok ev sahibini aynı şekilde mağdur ettiği bilgisine ulaştığını kaydetti.
Alican Özenci, konu ile ilgili polise defalarca şikayette bulunduklarını ancak polisin “Yargıya başvurun” diyerek şikayetleri değerlendirmediğini de dile getirdi.
Özenci, “Onlarca ev sahibi ve kiracı mağdurdur. Tokay Beneklikartal’a da ulaşamıyoruz. Adeta yer yarıldı içine girdi. Polis şikayetlerimizi değerlendirmedi. Bu nedenle biz birkaç Beneklikartal mağdurları da konuyu yargıya taşıma kararı aldık” dedi.

Yıldırımlar: Kendi evime girmeye korkuyorum
Tokay Beneklikartal tarafından dolandırıldığını iddia eden Mustafa Yıldırımlar, Beneklikartal’a dört daire kiraladığını, ancak Beneklikartal’ın dairelerin hepsini yıllık peşin paraya kiralamasına rağmen kendisine her ev için 1’er depozito 1’er aylık da kira bedelleri dışında herhangi bir ödeme yapmadığını iddia etti.
Tokay Beneklikartal’ın ayrıca elektrik hırsızlığı da yaptığını iddia eden Yıldırımlar, polise şikayette bulunduğunu ancak şikayetinin dikkate alınmadığını ileri sürdü.
Yıldırımlar, şunları söyledi: “Tokay Beneklikartal’a 4 adet daire verdim. Tümünü kiraladı, kiracılardan da 1 yıllık peşin para aldı. Ancak, Beneklikartal, elektrik faturalarını kendi üzerine alma sözünü de yerine getirmediği için başka dairelerden alkım çaldı. Kıb-Tek’in ilgili birimlerinde görevli personel de durumu tespit edince duruma müdahale etti. Bu yaşananlar üzerine bazı kiracılar evi boşalttı. Ben de boş dairelerin kilitlerini değiştirdim. Beneklikartal, polise giderek, kilitleri değiştirdiğim için beni şikayet etmiş. Ne yazık ki, 30-40 kişinin şikayetini dikkate almayan polis, bu adamın benim hakkımdaki şikayetini dikkate aldı. Mecburen yeni anahtarları da teslim etmek zorunda kaldım. Şimdi evlerimin hangisi dolu, hangisi boş bilmiyorum. Çünkü korkumdan kendi evime gidemiyorum.”

Şimşek: 17 bin TL dolandırıldım
Tokay Beneklikartal tarafından dolandırıldığını ileri süren Örgün Şimşek isimli kişi ise Beneklikartal’a satış temsilcisi olarak çalıştığı şirkete ait 17 bin TL tutarında beyaz eşya sattığını ancak ödeme alamadığını iddia etti.
Şimşek, “Tokay Beneklikartal’a, satış temsilcisi olarak çalıştığım işyerine ait 5 bin 600 TL’lik satış yaptım. Bu işin parasını peşin ödedi. Beneklikartal, 50 bin TL’lik bir iş daha gösterdi. Ben de ilk işin parasını peşin ödediği için kendisine güvendim ve 17 bin TL’lik bir satış daha yaptım. Sonradan o, 5 bin 600 TL’lik ödemenin aslında bir yem olduğunu anladım. Sonuç olarak 17 bin TL dolandırıldım. Tokay Beneklikartal ikinci işin parasını ödemedi ve kayıplara karıştı. En büyük mağdur benim. Hem şirketime zarar ettirdim hem de işverenime karşı mahcup oldum.”

***
Sungur: Yasa bir an önce tadil edilmeli

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Tokay Beneklikartal’ı tanımadığını yaşanan mağduriyet hakkında da bilgilendirilmediğini kaydetti.
Sungur, KKTC’de kayıt dışı hizmet veren emlakçı sayısının her geçen gün arttığını belirterek Kıbrıs Türk Emlakçılar Yasası’nın bir an önce tadil edilmesi gerektiğini söyledi.Başa dön tuşu