Kaç sigara kaç yıl çalıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Sağlık

Kaç sigara kaç yıl çalıyor

Riskli alışkanlıklar neye mal oluyor? Araştırmaya göre yaklaşık 1 porsiyon meyve yarım saat ömür uzatırken günde 6 sigara içmek 90 dakika az yaşamaya sebep oluyor.

ABD’de yayımlanan popüler bilim dergisi Scientific American, insan yaşamını doğrudan etkileyen alışkanlıkların taşıdığı riskleri mercek altına aldı. ‘Riskli Davranışların Maliyetleri’ başlığını taşıyan haberde yer alan araştırma, İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nde risk değerlendirme dalında çalışmalar yürüten David Spiegelhalter öncülüğünde gerçekleşti.


lışkanlıkların yaşam süresi üzerindeki etkilerini inceleyen Spiegelhalter, ‘mikro yaşam’ olarak açıkladığı 30 dakikalık süreler ile alışkanlıkların hangi oranda risk taşıdığını istatistiksel olarak yorumladı. Profesörün araştırmasına göre, 10 gram alkollü içecek tüketmek kişiye 30 dakikalık bir yaşam süresi eklerken ikinci bir içkiye geçmek yaşam süresini 15 dakika azaltıyor.
Meyve ve sebzeleri 1.25 porsiyon tüketmek kişinin yaşam süresine 30 dakika eklerken iki sigara içmek kişilerin yaşam süresinden yirmi dakika çalıyor. Araştırmasında, iki saat boyunca hareketsiz olarak oturmak ile 85 gram kırmızı et tüketmenin benzer etkilere sahip olduğunu belirten profesör, egzersiz yapmanın sağlık üzerinde pozitif etkileri olduğunun altını çiziyor.

Egzersizle yarım saat
20 dakika boyunca egzersiz yapan kişilerin ömürlerine bir saat eklendiğini söyleyen Spiegelhalter, egzersize   40 dakika boyunca devam etmenin ise yaşam süresine  30 dakika daha eklediğini belirtiyor. Profesör, ‘sağlıklı’ ve ‘sağlıksız’ olarak kesin çizgilerle birbirinden ayrılan alışkanlıkların insan sağlığına olan etkilerinin daha net bir şekilde bilinmesi gerektiği için bu araştırmayı yürüttüğünü söylüyor. – Milliyet

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar