Kabak tadı verdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

Kabak tadı verdi

Kabak tadı verdi

TAVIR AYNEN DEVAM…  UBP içerisindeki iç kavga, parlamento çalışmalarını da olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz perşembe Meclis muhalefet desteği ile toplanırken, dün de Meclis’e gelen muhalif vekillerin, ilk çağrıda oturuma katılmamaları nedeniyle toplanamadı. Muhalif vekiller, bir saat gecikmeyle Meclis’e girdi
ERKEN SEÇİM… UBP Güzelyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda’nın ardından, Girne İlçe Başkanı Necdet Numan da, “Böyle gitmez, erken seçim şart” dedi. Muhalefet de gelişmelerden rahatsız. Muhalefet vekilleri UBP’li “isyancılara” istifa, Başbakana da “erken seçim” çağrısında bulundu

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nde işler iyice karıştı. İç kavganın devam ettiği UBP’de, muhalif vekiller geri adım atmamak için direnirken, Başbakan İrsen Küçük’ten bir cevap bekliyor. Hükümet icraatları ve parti içi sıkıntılarla ilgili taleplerini Başbakan’a ileten UBP’li milletvekilleri, dün de Meclis oturumunun ikinci yoklamada açılmasına sebep oldu. UBP’li muhalif vekiller dün Meclis’e geldi ancak ilk yoklamada nisabı sağlamadı.  Vekiller erken seçim için Başbakan’a baskı yapıyor. UBP’nin  “muhalif” milletvekilleri,  özellikle Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel’in İrsen Küçük’e kucaklaşma koşulu olarak sunduğu 30 Nisan’ın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hala daha uzlaşı gerçekleşmedi.


Muhalefet  “erken seçim” dedi
Cumhuriyet Meclisi’ndeki muhalefet partileri de artık tek çıkış yolunun “erken seçim” olduğunu söyledi.  Muhalefet vekilleri, iktidar partisinin kendi iç sorunlarını dahi çözemezken, ülke sorunlarını hiç çözemeyeceğini söyledi ve topluma büyük zarar verildiğini kaydetti. Muhalefet, UBP’nin derhal istifa etmesi ya da erken seçime gitmesi yönünde mesaj verdi.

Zengin: Çok rahatsızız
UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin, parti içinde yaşanan huzursuzluk ve Meclis’te yaşanan boykotlardan büyük ölçüde rahatsız olduğunu söyledi. Zengin, bu sıkıntının nasıl aşılacağını bilmediğini, Başbakan Küçük’le yapılan görüşmelerden çıkacak sonuca göre durumun şekilleneceğini belirti. Zengin, “Umarım en kızsa zamanda bu iş tatlıya bağlanır” dedi.

 

 

 

 

Eti: Erken seçimin anlamı yok
UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Eti de, yaşananlardan duyduğu sıkıntıyı dile getirdi ve “Bu arkadaşlarımızın belli talepleri var. Başbakan’la bunu görüşüyorlar. Partimiz açısından bu durum pek de hoş değil. Ancak erken seçim gibi bir durum da olamaz. Nisan da yapılacak bir seçimi birkaç ay öne almak mantıklı değil.  Bir an önce bu sorunun çözülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Numan: Sorun çözülmezse erken seçim
UBP Girne Milletvekili Necdet Numan da, partilerindeki bazı vekillerin Başbakan Küçük’ten belli istekleri olduğunu ve bunu ilettiklerini ifade ederek şöyle konuşlu:  “Başbakan konuyu değerlendiriyor.  Bu konular yetkili kurullarda da görüşülecek. Erken bir karar üretilecek. Bu durumun devam etmesi mümkün değil. İstekleri de çok aşırı istekler değil. Görüşmelerde birtakım ilerlemeler var ancak tam değil. UBP’de muhalif vekiller diye bir kavram da yoktur.  Bu arkadaşların sadece vekil olarak istekleri ve sıkıntıları var. Bunu en erken zamanda çözmek lazım, aksi halde erken seçime gitmek gerekir.  Böyle parlamento çalışması olamaz. Partinin prestiji açısından da çok fazla rahatsızlık verici. Tamam bir görüntü değil.”

 

 

Tancer: Ne görüşme var ne de gelişme
UBP Girne Vekili Mehmet Tancer, herkesin konumunun bilincinde olduğunu ve gerekenin yapılacağını söyledi. Tancer, “Biz masaya bir şey koymadık.  Aynı noktadayız. Ne görüşme var ne de başka bir şey” dedi. 

 

 

 

Yektaoğlu: Meclis işlevini yitirdi
CTP Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, kurultay öncesi ve sonrası, UBP’nin nisap sorunu yaşadığına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:
“Meclis daha önce de verimsizdi, şimdi de belirsizlik, nisap ve disiplin sorunu ile yasaları çıkaramıyoruz. Çok zayıf kalıyoruz. Komiteler çalışmıyor,  yasalar bekliyor. Sözün bittiği yerdeyiz. Zaten memleketin geldiği durum da ortada.  Eğer yürüyemiyorsa, yönetim bakımından bu hale gelinmişse, ilk önce parti başkanları bir toplansınlar ve durum değerlendirmesi yapsınlar.  Meclis yürümüyorsa hükümet de yürümez demektir.  Yapılması gereken erken seçimdir.”

 

Angolemli: Fatura halka çıkıyor, hemen erken seçim
TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, UBP’de bütün konunun kurultaydan başladığını ve iki grup arasındaki çelişkilerin çok keskinleştiğini belirtti. Bunları gidermenin artık imkansız olduğunu da dile getiren Angolemli,  “Bu daha önce düşünürler tarafından ortaya atıldı ama UBP biz bütünüz dedi. Son Meclis boykot hareketi de gösteriyor ki UBP bütün değil. Önüne geçemeyecekleri derecede mesafe alındı. Artık bunu çözmek için şahsi çıkarları öne çıkardılar. Kişisel çıkarlarla asla bir yere varılamaz” diye konuştu.  Angolemli, Başbakan bu vekillerin taleplerini kabul etse bile daha sonra başka olaydan dolayı UBP’de yine ayrılık yaşanacağını savunarak, şöyle dedi: “Bu vakitten sonra en doğru yolu bir erken seçime gitme kararı alınmasıdır. Aksi halde bu kavgalardan toplum zarar görmektedir. Esas çözüm erken seçimdir.”

Kalyoncu: Derhal istifa etsinler
CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu,   UBP’nin artık miadını resmen doldurduğunu, parti olarak yürekler acısı bir halde olduklarını dile getirdi.  Kalyoncu, “Dolayısıyla bu durum aynı şekilde gidemez. Muhalefetin ekstradan bir şey yapmasına bile gerek yok. Ülke aleyhine bir durum olduğu ortada. Gereken derhal yapmalı. Şu da bilinsin ki UBP’nin kendi içindeki restleşmeleri göstermeliktir. Erken seçim isteselerdi bugün Meclis’e hiç girmezlerdi.  UBP anda ne yaptığını bilmiyor.  Ne Kaşif ne de Küçük kanadının ne istediği belli değil. Derhal istifa etsinler ve çekilsinler” şeklinde konuştu.

Albayrak: Erken seçime yürekleri yok
CTP Gazimağusa Milletvekili Dr. Arif Albayrak, mevcut yapının  sürdürülemeyeceğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:
“Küskün gelin gibi,  partinin sol kanadında duran adamlar ikide bir blöf yapacaksa olmaz. Adam gibi ya çıkacaklar diyecekler ki “kardeşim bizim nedenlerimiz budur, reddediyoruz.  Ucunda erken seçim kararı da olsun” Ama bunu yapacak yürek bunlarda yok. Diğer tarafında rest çekecek yüreği yok. Bunlar iki kuşun kanadı gibi… Biri olmazsa diğeri uçamayacak. Ne yazık ki  halk da bunu çekiyor. Belki akıllanır Türk halkı da,  ya erken ya da normal zamanlı seçimde kendini değil toplumu düşünen insanları seçer. Yürekleri varsa şimdi istifa etsinler.”

 

 

Siber: Milletvekilliği parti vekilliği değildir
CTP Lefkoşa Milletvekili Dr. Sibel Siber de yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirirken, “Biz milletin vekilleriyiz.  Sorumluluğumuz da halka karşıdır” dedi. Siber, UBP’de bir takım sorunlar olduğunu ve bunu herkesin bildiğine işaret ederek,  “Bunlar iktidarın kendi iç meseleleridir. Toplumu kötü, olumsuz yönde etkilememesi gerekiyor.  Bu halka yansıyor. Meclis’in toplanamaması ve devamlı ertelenmesi, zaten karamsar olan toplumu daha da karamsarlığa itiyor. İktidardan beklenen, parti içi sorunlarını çözüme kavuşturmalarıdır. Milletvekilliği parti vekilliği değildir. Topluma odaklanılması gerekir.  Eğer bir çözüm bulunmayacaksa, bu bir şekilde halkın zarar görmemesi için olmalı ve gerekirse erken seçime gidilmeli.”

 

Arabacıoğlu: Güven aşılamak için erken seçim önemli
Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu ise,  sistemin tıkandığını öncelikle yasaların değişmesi gerektiğini ve tek bölgeli gidilmesinin şart olduğunu söyledi. Arabacıoğlu, erken seçimin güven aşılama açısından bir alternatif olarak durduğunu da vurgularken, şunları dile getirdi: “UBP kendi içindeki sorunları dahi çözemezken, ülke sorunlarını nasıl aşacak?  En ideali siyasi partiler ve seçim ve halk oylaması yasanının değiştirilerek tek bölgeli bir seçime gidilmesidir. Ancak şu anda çoğunluk UBP’de. Bu şekilde asla devam edemez.  Erken seçim, güven aşılama açısından önemli.  İradenin yeni baştan şekillenmesi açısından önemli.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar