KıbrısManşet

“Kabak tadı verdi”

Kıbrıs Rum Meclisinin çözüm sürecine darbe vuran kararına ilişkin karar önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesi onaylandı. Meclis’te yine gerilim oldu

Ulusal Birlik Partisi Grubu adına Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz’un sunduğu “Kıbrıs Rum Meclisinin Çözüm Sürecine Darbe Vuran Kararına İlişkin Karar Önerisinin Komitede İvedilikle Görüşmesi”ne ilişkin tezkere ele alındı ve oyçokluğuyla onaylandı.

Cumhuriyet Meclisi’nde daha önce iki kez daha görüşülen ve partiler arası mutabakat için ivediliği geri çekilen Ulusal Birlik Partisi Grubu adına Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz’un sunduğu “Kıbrıs Rum Meclisinin Çözüm Sürecine Darbe Vuran Kararına İlişkin Karar Önerisinin Komitede İvedilikle Görüşmesi” tezkeresi dün de tartışmalara neden oldu.

Özellikle CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile UBP Mağusa Milletvekili Dursun Oğuz arasında zaman zaman gerilen konuşma sonrasında tezkerenin komitede ivedilikle görüşülmesi iktidar ve bağımsızların oyuyla kabul edildi.

 

“Seçim yaklaştıkça iktidar ne yapacağını şaşırdı”

Ulusal Brilik Partisi milletvekili ve öneriyi meclise sunan Dursu Oğuz tezkere ile ilgili açıklamasını yapmasının ardında Erhürman söz aldı. Erhürman, “seçim yaklaştıkça ne olup bittiğini anlamakta zorluk yaşıyorum. İktidar ne yapacağını şaşırdı” dedi. İki hafta önce gelen önerinin gruplarla istişare edilmemesi nedeniyle geri çekildiğini dile getiren Erhürman, tezkereyle ilgili süreci aktardı.

Tezkerenin yine gruplarla istişare edilmediğini belirten Erhürman, bu durumu ciddiyetsizlik olarak niteledi.

 

Oğuz “ortak metin var” dedi, ortam gerildi

Erhürman konu ile ilgili konuşmasını yaparken konuşmaya yerinden cevap veren Oğuz, Sibel Siber’le bir toplantı yapıldığını ifade ederek, sunduklarının ortak metin olduğunu söyledi.

Bunun ardından ise CTP milletvekilleri Dursun Oğuz’a yüklenerek bunun bir ortak metin olmadığını ifade etti.

Erhürman “Ortak metin diye grupların oturup birlikte hazırladığı metine denir” diyerek, Meclis Başkanıyla görüşülenin metin önerisi olduğunu, bunun gruplarla istişare edilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Siber: Herkes olumlu görüş verdi

Meclis Başkanı Sibel Siber Meclis Başkanı olarak bir taslak hazırlayıp gruplara sunduğunu dile getirerek, metni hazırladıktan sonra grup başkanlarıyla toplantı gerçekleştirdiğini ve herkesin metine olumlu görüş verdiğini söyledi.

 

Oğuz: Kabak tadı verdi

Dursun Oğuz, Erhürman’ın konuşmasının ardından konuşmaya cevap için çıktığı kürsüde konunun artık kabak tadı verdiğini ifade etti. Erhürman’ın siyasi propaganda yapıldığını iddia ettiğini, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını kaydeden Oğuz, CTP vekillerinin geçen hafta metne imza atmayı reddettikleri için tekrar kendileriyle görüşmediklerini dile getirdi.

 

“Dönme dolaba döndük”

Dursun Oğuz konuşmasında iki haftadan beridir ivedilik talebinin Meclis Genel Kurulu’na geldiğini ancak muhalefetin imzalamadığını ifade ederek “artık bunu oylatacağız. Bu metin dönme dolaba döndü” ifadelerini kullandı.

“İki de bir bu mikrofonu açıp Oğuz konuşmasın”

Dursun Oğuz’un konuşmasını tamamlamasının ardından yerinden de konuşmaya devam etmesi nedeniyle CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya “Siz kendi görüşünüzü bu Meclis’e dayatamazsınız. İki de bir bu mikrofonu açıp konuşmasın” dedi. Bir başka CTP milletvekili Erkut Şahali ise “üçüncü haftadır bu meclise geliyor bu konu” dedi.

 

Meclis’te kahkahalar yükseldi

Meclis’te gergin anların yanı sıra bir süre kahkahalar da yankılandı. Serdar Denktaş konuyla ilgili söz alacağını söylemesinin ardından Doğuş Derya “DP’nin grubu var mı? Özdemir bey istifa etmedi mı?” diye sordu.

Özdemir Berova ise yerinden Derya’ya cevap vererek “o soruyu bana soracaksın” dedi. Derya da bu kez sorusunu Berova’ya yöneletti ve “istifa mektubunu niye meclise vermediniz?” dedi. Berova da cevap olarak “Cevap vermiyorum, gözlerin parlar” deyince Meclis’te kahkahalar yankılandı

 

Çeler: Propaganda yapacak konu bulamadılar

TDP Milletvekili Zeki Çeler, UBP’nin “propaganda yapacak başka konu bulamadığı için bu konuyu gündeme getirdiğini” söyledi.

Çeler yapılması gerekenin Rum Meclisine “Açın 1960 Cumhuriyet Anayasasının182. maddesini okuyun” denmesi olduğunu, bunun çok büyük etki yaratabileceğini söyledi.

Meclis Başkanı Siber, deklarasyon olarak okunması konusunda bir oybirliği varsa ivediliğe gerek olmadığını dile getirdi.

Milletvekilleri yerlerinden konuyla ilgili görüşlerini sundu.

Başbakan Hüseyin Özgürgün de oturduğu yerden söz alarak, ivediliğin alınmasının komitede görüşülmesi anlamı taşıdığını belirterek, metinin deklarasyon halinde getirilmesine daha sonra karar verilebileceğini anlattı.

Ardından tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı