Diğer SporlarSpor

Judocular yetkilileri göreve çağırıyor
[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]J[/dropcap]udo antrenörlerinden Hamza Bebek ve milli sporcular Tuğçe Kılınç ile Abdilkerim Yaşar, Havadis Gazetesi’ni ziyaret ederek Judo sporunun sorunlarıyla ilgili çarpıcı açıklamada bulundu
“TEAKWANDO FEDERAYSONU GENEL KURUL KARARINA UYMUYOR”:Judocular, Havadis Gazetesi Spor ve Magazin Müdürü Mustafa Özsoy’u ziyaretlerinde Teakwando Federasyonu’nun 2005 yılında almış olduğu genel kurul kararına uymadığını belirterek Judo Federasyonu’nun kurulamadığını ifade ettiler ve konuyla ilgili Spor Dairesi’ni göreve çağırdılar

 

Okan KARADEMİR

 

Judo antrenörlerinden Hamza Bebek ve milli sporcular Tuğçe Kılınç ile Abdilkerim Yaşar, Havadis Gazetesi’ni ziyaret ederek Judo sporunun sorunlarıyla ilgili çarpıcı açıklamada bulundu.

Judocular Havadis Gazetesi Spor ve Magazin Müdürü Mustafa Özsoy’u ziyaretlerinde Teakwando Federasyonu’nun 2005 yılında almış olduğu genel kurul kararına uymadığını belirterek Judo Federasyonu’nun kurulamadığını ifade ettiler ve konuyla ilgili Spor Dairesi’ni göreve çağırdılar.

 

Hamza Bebek: Spor Dairesi’ni göreve çağırıyoruz

Judo Antrenörü Hamza Bebek konuyla ilgili şunları söyledi:

Taekwondo Federasyonu’nun 2005 yılında gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurulu’nda alınan karar ile birlikte Judo branşı faaliyetler dışında bırakılmış ve 2005 yılından beridir Judo Hapkido Kickboks Federasyonu bünyesinde faaliyet göstermiştir. Geçen zaman zarfında Judo branşında kulüp sayısı 10’a ulaşmış ve Judo’nun Kickbokstan ayrılmasının zamanı gelmişti. 2015 yılı itibariyle de Genel Kurul kararı ile Judo, Kickbokstan ayrıldı ve yeni tüzüğü hazırlanarak Spor Dairesi’ne teslim edildi.  Spor Dairesi tüzüğü incelemiş ve uygun olduğunu beyan ederek Başbakanlık mevzuat dairesine gönderdi. Ancak 2005 yılında Taekwando Federasyonu’nun Genel Kurul kararına uymayarak ve yasalara aykırı hareket ederek Judoyu tüzüğünden çıkarmamış olmasından dolayı kulüplerin isteği ve ülke menfaatleri için Judo Federasyonu kurulamamıştır. Bu önemli hatayı ve takibi yapmayan Spor Dairesi’ni bu hatasını düzeltmek için göreve çağırıyoruz. Ortada çok büyük bir takipsizlik ve suç var. Yetkililerden Judo Federasyonu’nun kurulması adına bu konuda bir an önce girişim yapmalarını bekliyoruz.

 

Milli Sporcu Tuğçe Kılınç: Yanımızda olacak bir federasyonumuz yok

Mili Sporcu Tuğçe Kılınç: 17 yaşındayım ve kahverengi kuşağım. Judo sporuna 3 yıl önce başladım ve bu spora gönül verenlerdenim. Judo ciddi anlamda bir süre sonra yaşam tarzı olan bir spor. Fakat bizim yaşam alanımız zaten kısıtlıyken şimdi tamamen yok olmak üzere.  Biz Judo, Hapkido, Kickboks Federasyonu çatısı altındayken sporumuzu geliştirmek adına girmemiz gereken müsabaka sayısının zaten çok altında faaliyet gösteriyorduk. Hedefimiz ülkemizi gerek kendi içinde, gerekse 3. Dünya ülkelerinde temsil etmek. Kendi imkan ve çabalarımızla çok çalışsak da yanımızda olacak bir federasyonumuz yok. Biz artık başka branşlar ile bir arada olmak istemiyor, kendi federasyonumuz çatısı altında ülkemizi temsil etmek istiyoruz.

 

Milli Sporcu Abdilkerim Yaşar: Emeklerimiz ve çabalarımız heba oluyor

Milli Sporcu Abdilkerim Yaşar: Judo’ya 2008 yılında başladım ve şu an siyah kuşak 2. danım. Aradan geçen zamanda KKTC içinde ve milli takım adına yurt dışında birçok müsabakaya katıldım. Birçok sporcu arkadaşım gibi bugüne kadar iyi bir yerlere gelmek için çabaladım, emek verdim, fedakarlık yaptım. Ama aynı emeği ve çabayı üst mevkideki yöneticilerden ve bakanlarımızdan görmüyoruz maalesef. Şu an bazı kişilerin işlerini doğru düzgün yapmadıkları için bizim emeklerimiz ve çabalarımız heba oluyor. Bizim istediğimiz Judo Federasyonu altında bayrağımızı yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek.

 Başa dön tuşu