Dünya

Japonya’da savunmaya rekor bütçe


Çin’le ve Kuzey Kore’yle anlaşmazlık yaşayan Japonya’da 2017 yılı bütçesinde savunma harcamalarına 44 milyar dolar ayrılarak ülke rekoru kırıldı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ülkesinin 2017 yılına ait bütçe taslağını onayladı. Taslağa göre Japonya savunma kalemine 44 milyar dolar ayırarak bu alanda rekor teklifte bulundu. Çin’le ve Kuzey Kore’yle askeri ve politik sorunlar yaşayan Japonya Başbakanı Abe savunma harcamalarının artacağı sinyalini daha önceden vermişti.

Bütçe taslağı henüz parlamentonun onayından geçmedi. Ancak bütçe onaylanırsaa Japonya üst üste beş yıl savunmaya ayırdığı parayı arttırmış olacak.

Japonya Eylül ayında ordusunun ülke dışında savaşmasını yasaklayan yasayı yoğun muhalefete rağmen değiştirmişti.

EKONOMİDEKİ BASKI ARTACAK

Japonya ülke 46,9 yaş ortalamasıyla Monako’dan sonra dünyanın en yaşlı ülkesi konumunda. Artan emekli sayısı ve sosyal hizmetler masrafları ülke ekonomisi üzerinde halihazırda bir yük oluşturmaya başlamış durumda. Uzmanlar askeri harcamaların da gittikçe artmasıyla ülkenin borcunun daha da artacağı görüşünde.

Japonya’nın Çinle arasında Doğu Çin Denizi’ndeki egemenlik mücadelesi devam ediyor. Diğer yandan Kuzey Kore de yaptığı füze denemeleriyle bölgedeki tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Japon hükümeti bir yandan sahil güvenliğe yaptığı yatırımı arttırırken diğer yandan da füze savunma sistemlerini yenilemeye çalışıyor.
Başa dön tuşu