Kıbrıs

İzolasyonların sona erdirilmesini ümit ediyoruz[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]B[/dropcap]ayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, İslam İşbirliği Teşkilatı kararları çerçevesinde tüm üye ülkelerin en kısa zamanda Kıbrıs Türk halkının maruz bırakıldığı izolasyonların sona erdirilmesi için somut adımlar atamalarını ümit ettiğini vurguladı.
Dürüst, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Merkezi Pakistan’da bulunan Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi’nin, 15’nci Genel Kurul toplantısına katılarak Genel Kurul’a hitaben bir konuşma yaptı.Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda İslam ülkelerinin bilim ve teknoloji konularındaki işbirliklerinin derinleştirilmesinin ve bu amaçla bilim-teknoloji konularındaki 10 yıllık planlama görüşüldü.

2 gün süren toplantıda bir de konuşma yapan Dürüst,  İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri. Iyad Ameen Madanı’ye de hem Kıbrıs Türk Halkı’nın, hem de tüm Müslümanların haklı davalarına verdiği destek için müteşekkir olduğunu kaydetti.

Ümit ve hedeflerinin Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu, eşit iki kurucu devletten oluşacak ve iki tarafın siyasi eşitliğine dayanacak federal bir çözüme ulaşmak olsa da şu ana kadar böyle bir çözüme ulaşmanın mümkün olmadığını belirten Dürüst,  Kıbrıslı Türklere uygulanan insanlık dışı ve adaletsiz izolasyonun kaldırılmasının önemini vurguladı.

Dürüst, İslam İşbirliği Teşkilatı Kararları’nda üye ülkelere “Müslüman Kıbrıslı Türklerle dayanışmanın güçlendirilerek yakın ilişkiler kurulması, Kıbrıslı Türklere maddi ve siyasi yardım sağlamak amacıyla onlara uygulanan insanlık dışı izolasyonun önüne geçilmesi ve her alanda ilişkilerin artırılması”; ayrıca “ekonomik işbirliği, ulaşım ve turizm gibi alanlarda yatırım fırsatlarını araştırma amaçlı karşılıklı ziyaret yapmaları ve Müslüman Kıbrıslı Türklerle kültür ve spor alanlarında ilişkilerini geliştirmeleri, öğrenci ve akademisyen değişimleri dahil, Kıbrıs Türk üniversiteleri ile işbirliğinin teşvik edilmesi” için çağrıda bulunulduğunu da hatırlattı.

İslam İşbirliği Teşkilatı ile ticari, eğitim ve kültür dahil pek çok alanda ve her seviyede uzun süredir devam eden işbirliğinden memnun olduklarını dile getiren Dürüst, bu bağların daha da geliştirilmesi için yapılması gereken çok şey olduğunu belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı kararlarında bahsi edilen geniş kapsamlı izolasyonların Kıbrıslı Türklerin günlük hayatlarını etkileyen olumsuz bir durum olmaya devam ettiğini kaydeden Dürüst, İslam İşbirliği Teşkilatı kararları çerçevesinde tüm üye ülkelerin en kısa zamanda Kıbrıs Türk halkının maruz bırakıldığı izolasyonların sona erdirilmesi için somut adımlar atamalarını ümit ettiğini vurguladı.

Dürüst konuşmasında şunları kaydetti:

“İnsanlığın geleceği büyük oranda tıp ve temiz teknolojiler dahil bilim ve teknolojinin gelişmesine bağlıdır. Bu nedenle halklarımızın, özellikle de gelecek nesillerin  selameti için İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri ve gözlemci ülkeler olarak bizler bilim ve teknoloji alanında yakın işbirliği içerisinde çalışmalıyız. Biz Kıbrıs Türk devleti olarak üye ülkeler arasında bilim kültürünün yaygınlaştırılması adına bilim ve teknoloji alanında işbirliğimizin geliştirilmesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bilimsel ve teknolojik işbirliği daimi komitesi tarafından da öngörüldüğü üzere, sosyo-ekonomik gelişmenin temel taşlarından biri olan bilim ve teknolojiden faydalanılması öneme haizdir”.

KKTC’de bilim ve teknoloji ile üniversitelerin gelişebilmeleri için gerekli ortamı sağlamayı görev edindiklerini ifade eden Dürüst,  “Gururla söyleyebilirim ki şu an Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 77 bin öğrenciye eğitim veren 12 üniversiteye sahiptir. Bu öğrencilerden 42 bini Türkiye’den gelen Türk öğrencilerden, 14 bini yerli Kıbrıslı Türk öğrencilerden ve 21 bini ise aralarında İslam işbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin de bulunduğu yabancı ülke öğrencilerden oluşmaktadır. Toplamda, üniversitelerimizde 112 ülkeden öğrenci öğrenim görmekte ve 65 ülkeden ise akademisyen görev yapmaktadır” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir üniversite hastanesinin 2009 yılından beridir tıp alanında çalışmalar yaparak bilim ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunduğunu anlatan Dürüst,  Benzer çalışmalarda bulunacak ikinci bir üniversite hastanesinin 2017 yılında açılacağını belirtti.

Bilim ve teknolojide, KKTC’deki üniversitelerin devamlı surette dünya standartlarında projeler ürettiklerini söyleyen Dürüst,  2011 yılından beridir bir üniversitemizden öğrenci ve akademisyenlerin hazırladığı toplam 15 projenin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (tübitak) tarafından onaylanıp desteklendiğini kaydetti.

Üniversitelerimin birinde IBM ile yakın işbirliği içerisinde önemli bir bilim ve teknoloji  merkezi kurulduğunu ve merkezde iklim, deprem simülasyonu, tıp, eczacılık, nano teknoloji ve genetik bilimi gibi çeşitli alanlarda araştırmalar yapıldığını anlatan Dürüst, bu merkezin ayrıca dünyanın her yerinden araştırmacılara bünyesinde barındırdığı süper bilgisayarlardan ve inovasyon merkezinden faydalanma, bilimsel araştırma ve projeleri yapma imkanı tanıdığını belirtti.

Dürüst, “İslam Konferansı Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi’nin 15nci Genel Kurul Oturumu’nun tamamlanmasının ardından, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi Başkanı Mamnoon Hussein’nin daimi üye ülkelerin Bakan düzeyindeki temsilcilerinin onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Başa dön tuşu