Sanat

“ İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu”


Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği ( FODER )’den, fotoğrafa olan katkılar devam ediyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (DAÜ – KAM) tarafından  iki yılda bir düzenlenmekte olan “ İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu”nun bu yıl 8.incisi gerçekleşmiş ve FODER Üyeleri de gerek bildirileri ile, gerekse fotoğraflarıyla Sempozyuma katkı koymuşlardır.

Sempozyum’um bu yılki konusu, İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler’den bir döneme imzasını atmış Stüdyo Fotoğrafçıları olan Foto Deanna, Foto Kervan, Foto Atlas, Foto Ümit ve Foto Şık olarak belirlenmiş ve bu kişiler hakkında bildiriler sunulmuştur.

Bildiri sunumları haricinde, hem bu kişilerin iz bırakmalarına  neden olan, zamanında çektikleri fotoğraflar, hem de onların FODER Üyeleri tarafından çekilen fotoğrafları sergilenmiştir.

Açılışta konuşan DAÜ-KAM Başkanı Prof. Dr. Naciye Doratlı, İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu’nda her zaman hayatta olmayan ve iz bırakan Kıbrıslı Türklerin konu edildiğini dile getirerek, bu yıl ilk kez hayatta olanların konu edildiğini belirtmiştir.

Fotoğraf Sergisi için, seçilen fotoğrafları ile katkı koyan FODER Üyeleri’nden Mehmet Gökyiğit, Ayşe Gökyiğit, Gülnur Tokay, Cemal Okur, Ayfer Arslan Özdiken, Çiğeltem Yıldırım Arifoğlu ve Leman Arıkbuka’nın fotoğrafları sergilenirken, kendi fotoğraflarını gören Foto Deanna, Foto Şık, Foto Atlas, Foto Ümit ve Foto Kervan tarafından duygulu anlar da yaşanmıştır.

Birinci oturumda araştırmacı yazar Kadir Kaba tarafından “Kıbrıs Türk Fotoğrafının ‘Altın Çağı’ 1948-1974”, Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Üyesi ve Eczacı Dr. Ayşe Gökyiğit tarafından “Fotoğraf Bir Yolculuktur-Foto Deanna” ve YDÜ Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap ve Çağlayan Dursun tarafından “Kıbrıs Türk Fotoğrafçılığında Foto Şık” konulu sunumlar;

İkinci oturumda Dr. Ayşe Gökyiğit’in “Fotoğrafa Adanan Bir Ömür Foto Şık”, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser ve Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Kübra Müezzinoğlu’nun“Bilinmeyen Yönleriyle Foto Şık ve İlginç Özellikleri”, fotoğraf sanatçısı Buket Özatay’ın “Fotoğrafla 69 Yıl Faik Atlas”;

Üçüncü oturumda ise DAÜ – KAM Görsel Sanatlar Arşiv Projesi Sorumlusu Zehra Şonya ve araştırmacı yazar Kadir Kaba “Ümit Ali (Esinler): 75 Yıllık Öykü”, YDÜ Kültür Merkezi Yönetmeni ve fotoğrafçı Ceyhan Özyıldız “Kıbrıs Türk Fotoğraf Tarihinde 1950’li Yıllardan 2000’li Yıllara Kadar İzi Sürülebilen Stüdyo Fotoğrafçısı, Ümit Ali Esinler’in (Foto Ümit) Sosyo-Politik Eleştiri Fotoğraflarının Analizi”, araştırmacı yazar Hüseyin Kaba tarafından“Zeki Kervan” konulu toplamda 9 sunum gerçekleştirilmiştir.

Sempozyum konusunun çok önemli olduğu ve kendilerini de doğrudan ilgilendirdiğinden, severek ve gurur duyarak destek verdiklerini belirten FODER, fotoğraf sanatı için her zaman katkı koymaya ve her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı