Ivor Goodson Kıbrıs’ta - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Köşe Yazarları

Ivor Goodson Kıbrıs’ta

Profesör Ivor Goodson “öğretmenlerin hayatı” üzerine yaptığı
çalışmasıyla son olarak Michael Huberman ve Amerikan Eğitim
Araştırmaları Derneği ödüllerini aldı. Ayrıca Gothenburg Üniversitesi
Onursal Doktora ve Amerika Phi Delta Kappan Topluluğu ödülü aldı.

Halen yürüttüğü araştırma projeleri; Brighton Üniversitesi’nde
“Araştırma Güçlükleri” ile partneri olduğu PAİPE III (3 milyon Euro) Projeleri
Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. PAİPE III projesi Latin
Amerika’da sosyal içerik ve eşitlikle ilgilidir. AB, ESRC ve AHRC
için üç temel araştırmayı da tamamlamıştır.


Sosyal adaleti amaçlayan yeniliklere karşı engellerde hayal
kırıklığı yaşayan Goodson, Sussex Üniversitesi’ne geri döner. Sosyal bağlamda engellerin desteklenmesiyle ilgili tarihsel örüntü konusunda çalışmaya başladı. Doktorasını okul alanı bilgisinin yapısı ve bunun sosyal süreçle ilişkisi konusunda yaptı. Daha sonra sosyal konular ve program geliştirmeyle ilgili pek çok kitaba imza attı. Kitapları 10’un üzerinde dile çevrildi.

Program geliştirme alanındaki çalışmalarına ek Prof. Goodson, hayat hikayesi yaklaşımları üzerinde odaklaşan bir dizi kualitatif metot geliştirmeye başladı. Yardımcı yazar Rob Walker’le birlikte bu alanda ilk kitabı olan “Biyografi, Kimlik ve Okullaşma”yı yazdı. Kitapta toplumsal hareket ve süreçlerdeki misyon ve motivelerle ilgili anlayışların, yaşam hikayesi metotlarıyla nasıl ilişkilendirilebileceği açıklanmaya çalışılmakta. Kitap özellikle öğretmenlerin yaşam amaçları ve işleri arasındaki ilişkiyi açıklar.
Bu aralar çalışmakta olduğu araştırma projeleri “insanların hayat hikayeleri” konusundadır. Çalışmalarının ürünü olarak da “Narrative Öğrenme” ve “Narrative Teori Geliştirme” kitapları ortaya çıktı.
Prof. Goodson Exeter, Stirling ve Leeds Üniversitelerindeki çalışma arkadaşlarıyla kurdukları bir dernekle “Öğrenme Hayatı” adlı proje üzerinde çalışmaktadır. Proje yaşam seyri boyunca insanların öğrenme yörüngeleri üzerinedir. Araştırma 120 katılımcıyla sürdürülmektedir. Amaç ise; insanların öğrenme yaşamlarındaki kritik olayları anlamak ve öğrenme sayesinde yaşamlarını nasıl yönetecekleri anlayışını geliştirmektir. Şu varsayıma vurgu yapılmakta; eğer hikayelendirmenin örüntüsünü ve hayat hikayesi anlatımını anlarsak, insan doğasının derin hikayeleştirme süreciyle meşgul olan “pedagojik kollar”ını aramaya başlayabileceğiz. Amaç ise başat bilişsel model için farklı bir öğrenme teorisi geliştirmektir. Bilişsel model, insanlara bilginin önceden sindirilmiş bloklarını öğretmede reçete programlar kullanacak.
Görüldüğü üzere Prof. Goodson hikayeleştirme veya öyküleştirme (Narrative) üzerinde derin araştırma projelerinde çalışmakta. Ayrıca hikayeleştirme çalışmalarının sonuçlarından yola çıkarak pek çok kitap ve makale yazmıştır.
Özellikle hikayeleştirme ve hikayeleştirmenin öğrenme ile ilişkisini merak eden KKTC’li eğitim çalışanları Prof. Goodson’un düşüncelerini merak ediyorsa bir fırsat doğmuştur. Porf. Goodson 6-9 Aralık 2012’de “I. Kıbrıs Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi”nde KKTC’de olacaktır.
Kongrede davetli konuşmacı olarak kendisini dinleme şansı yakalanacaktır. Ayrıca “Çağdaş Eğitim Araştırmalarında Anlatı (Hikayelendirme) ve Önemi” adlı çalıştayına katılarak, hikayelendirme (anlatı) konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.
Sanırım el yordamıyla ve informal olarak eğitimden vazgeçip, eğitim uygulamalarını bilimsel bir platforma taşımak bu tür organizasyonlarla gerçekleşecektir. Ancak toplum olarak bu konulara da ilgi göstermek gerekmekte. Dünya genelinde böylesi büyük bir bilim insanını buralarda bulmuşken en üst düzeyde yararlanmak, çağdaşlığın da gereğidir. Görüşmek üzere, saygılar sunarım.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar