İsyan! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

İsyan!

İsyan!

Yağmur DÜŞER- NEREYE DOKUNSAN SORUN… Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, adeta Dikmen Çöplüğü’nü andırıyor. Bölgeye girişten itibaren, her taraf çöp dağlarıyla dolu. Yollar bakımsızlıktan dökülüyor, altyapı can çekişiyor… Sanayi esnafı ise yetkililerin gözünü bölgeye çevirmesini istiyor
N TERK EDİLMİŞ BÖLGE… Esnafın derdi çöple de bitmiyor. Sanayi bölgesinin terk edilmiş bir yer olduğunu vurgulayan esnaf birçok sorunla baş etmeye çalışıyor. Ayrıca esnaf bölgeye su verilmediğinden, kendi kullanım sularını dahi tankerlerle çağırdıklarından yakındı

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi pislikten geçilmiyor. Her geçen gün daha da Dikmen Çöplüğü’nü andıran sanayi bölgesine giren, karşılaştığı manzara karşısında alanda durmak bile istemiyor. Bölgede faaliyet gösteren iş yerlerinin sahipleri ve çalışanları mevcut durumdan oldukça rahatsızken, bölgeye yolu düşen de gittiğine gideceğine pişman oluyor.
Gazetemize dert yanan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi esnafı, yetkilerin gereken ilgiyi bölgeye göstermediklerinden yakınırken, bölgenin adeta unutulmuş terk edilmiş bir yer olduğunu söyledi. Esnaf, her yerin çöp yığınlarıyla dolu dolduğunu ve çöplerin zamanda toplanmadığını da söyledi. Esnaf çöp sorununun yanında daha birçok sorunla mücadele ettiklerini ifade etti ve bunlardan bir tanesinin de kanalizasyon sorunu olduğunu söyledi. Yağmur yağdığı zaman bazı dükkanları su bastığını belirten esnaf, bunun yanında su sıkıntısı da çektiklerini, kullanım sularını tankerlerle getirdiklerini söyledi.
Sanayi bölgesinde yollar da ayrı bir sorun… Bakımsız kalan yollar hem tehlike arz ediyor hem de insanları bölgeden uzaklaştırıyor.
Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?
“En önemli sorunumuz çöp”
Murat İsmet Uğurelli:
En önemli sorunumuz çöp. Çöplerimiz zamanında toplanmıyor. Belediye çöpleri almaya gelmiyor. Üç senedir sanayi bölgesindeyim suyumu ben çağırırım tankerle, su verilmiyor. Sanayi bölgesinde yollar çukurlarla doludur. Ayrıca yollarda atılı hurda araçlar var onların toplanması lazım. Hurdalar yolları daraltıyor ve kazaya sebebiyet veriyor. Sanayinin bir site haline gelmesi lazım bu sorunlarımız ancak öyle çözülür. Vergi veriyoruz ama hizmet almıyoruz. Bir şirkete verilmesi gerekiyor. Belediye bırakılırsa düzeleceğini sanmıyorum.
 


 

 

 

 

“Bizim çöplerimizi toplamaya sıra gelmedi”
Kemal Yoğurtçu:
Birçok sıkıntımız var. Çöpler, su, yollar bizim çöplerimizi toplamaya sıra gelmedi.. Çöplerin toplanması için bizim aramamız lazım. Çöp arabası geçer buradan ama durup çöpleri almazlar. Bazı dükkanları yağmur yağdığı zaman su basar. Altyapı sorunu vardır. Devletin çözüm düşünmesi lazım. Vergiyi alırlar çözüm bulmazlar.

 

 

 

 

 

 

“Belediyenin çöpleri alması için bizim aramamız gerekiyor”
Fikret Atillaoğluları: S
anayi bölgesinde olmayan sorun yok. Terk edilmiş bir bölge oldu. Yolları sözde onarırlar. Her yeri kazdılar ama yol çalışması olduğuna dair bir tane uyarı levhası yok. Çöplerimiz düzenli toplanmıyor. Belediyenin çöpleri alması için bizim aramamız gerekiyor. Vergimizi öderiz ama hizmet almıyoruz. Belediyeyi şu an eleştirmek mantıklı değil, çünkü durumu muammadır. Altı ay önceye kadar sular gelmezdi. Tankerle çağırıyordum, yeni su verdiler ama tazyikli değil. Birinci kattaki depoya su çekmiyor. Yetkililerin sanayi bölgesiyle biraz daha fazla ilgilenmesini istiyoruz. Yolların bozuk olmasından dolayı halk arabasını sanayi bölgesine servise getirmiyor. Açılan yollar en azından kapatılsın. Yağmur suları başlı başına bir derttir. Hepsini bıraksınlar kanalizasyona çözüm bulsunlar. En önemlisi kanalizasyon.
 

 

 

 

 

“Çöplerimizi kendimiz toplatıyoruz”
Emine Özyürekliler:
Sanayideki sorunlar saymakla bitmez. Biz köyden geliriz köyden geliriz. Sanayiye geldiğimizde geçecek yer yoktur. Çöpler dağ oldu. Üzerimize yıkılacak gibi duruyor. Biz firma olarak kendi başımızın çaresine bakıyoruz. Çöplerimizi kendimiz toplatıyoruz. Kanalizasyon sorunlarımız vardır. Altyapı hiç yok. Bir anda durduk yere kanalizasyon boruları patlıyor. Lağım suları dışarı taşar. Borular patladığı zaman kokudan durulmuyor. Allah korusun bizi her an burada mikrop kapmaya müsaidiz. Sanayi Bölgesi çok kötü durumdadır. Yetkililerin el atması lazımdır. Suyumuzu da tankerlerle çağırıyoruz. Zaten çeşmeden akan suyu kullanamaya korkuyoruz. Mikrop bulaşabilir. Yetkililerin acil çözüm bulmasını istiyoruz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar