Seyahat

İsviçre’nin En Büyük Kenti ZÜRİHKıbrıs’ın sıcak geçen yazından bunalıp Şubat ayında kısa bir tatil yapmanın iyi bir fırsat olacağını düşünerek rotamızı Avrupa’ya çevirmiştik. İsviçre denince benim aklıma çikolata, fondü ve saat geliyor.  İşte bugün sizlerle paylaşacağım gezimizin ilk durağı İsviçre’nin en büyük şehirlerinden ve Zürih kantonunun başkenti olan Zürih’tir. 

Ulaşım

Yolculuğunuzu Ercan çıkışlı Türkiye’nin başta İstanbul olmak üzere farklı havalimanlarından Zürih’in Kloten havalimanına yapmanız mümkündür. Örneğin İstanbul havalimanını kullanacaksanız THY, Pegasus gibi belli başlı havayolu şirketlerinin düzenlediği uçuşlarda dönemine göre biletinizi €160’ dan başlayan fiyatlardan alabilirsiniz. Böyle bir uçuşun süresi 3 saat 15 dakikadır. Eğer uçuşunuzu Ercan üzerinden değil de Larnaka üzerinden yapmak isterseniz böyle bir uçuş başta Swiss Havayolları olmak üzere farklı birçok havayolu şirketi tarafından hem direkt hem de aktarmalı olarak yapılmaktadır. Direkt olan uçuşların fiyatları dönemine göre €140’ dan başlamakta olup 3 saat 35 dakika ise uçuş süresidir. Sadece havayolu ile değil düzenli çalışan demiryolu ile de Avrupa’nın farklı ülkelerine bağlantı sağlanır.

Bizler yolculuğumuzu Larnaka havalimanı çıkışlı direkt uçuşla gerçekleştirmiştik. Zürih -Kloten Havalimanı İsviçre’nin en büyük havalimanı olup şehir merkezinden uzaklığı ise 13km’dir. Bu süre trafiğin yoğunluğuna göre 15- 30 dakika arasında değişmektedir. Bizler alanda bekleyen aracımız ile Zürih’te Eski Şehir bölgesinde konaklayacağımız otele yerleştikten sonra rehberimiz eşliğinde şehri tanımak için dolaşmaya başladık.

Zürih

Zürih kelimesi eski bir kelt kelimesi olan ‘Turus’ tan türemiştir. Şehrin Almanca ismi Zürich, İsviçre Almancasında ise Züri olarak bilinir. Şehir, İsviçre’nin Zürih kantonun başkenti olup kültür ve doğal güzellikleri bakımından yaşanacak en güzel şehirlerinden birisidir. Şehir ayrıca farklı bankaları ve borsası ile finans merkezidir. Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında olan ETH ve Zürih Üniversitesi de bu şehirdedir. Ayrıca FIFA merkezi de Zürih şehrindedir. İsviçre’nin kuzeyinde bulunan göl ise Zürih gölüdür. Alp dağlarına 30 km uzaklıkta olan şehir ormanlar ile kaplı olup her mevsim ayrı güzelliği yaşatmaktadır. 2006 yılında yapılan bir değerlendirme ile Zürih tüm Avrupa şehirleri ile kıyaslanıp Avrupa’nın en yaşanabilecek şehri olarak kabul edilmiştir. Ancak Zürih Avrupa şehirleri arasında yaşam standardı en yüksek ve en pahalı şehir olarak bilinir. Zürih’te ortalama maaş 7 bin Euro civarındadır. Zürih kantonunda oturma iznine sahip olmayan yabancılar tarafından konut satın alınması kesinlikle yasaktır; ancak burada iş yapmalarına engel değildir. Resmi dil Almanca olmasına rağmen konuşma dili olarak Zürih Almancası diyalekti kullanılır. Bu arada İngilizce, Fransızca, İtalyanca gibi farklı diller de halk tarafından evlerde konuşulmaktadır. Zürih’in son yapılan sayımlarda çevresi ile nüfusu 1 milyon 840 bine ulaştı. Avrupa Birliği ülkesi olmayan İsviçre’nin para birimi İsviçre Frangıdır.  1CHF = 5.90 Türk Lirasıdır.

Şehir içi ulaşım

Zürih’te toplu taşıma Zürih Ulaşım Otoritesi (VBZ) ve Büyük Zürih Ulaşım Sistemi (ZVV)’olmak üzere 2 şekildedir. Şehir içinde en çok kullanılanlar ise S-Bahn olarak bilinen banliyö trenleridir. Tren istasyonları, tramvay ve otobüs duraklarında yer alan bilet makinelerinin üstünde herkesin rahatça anlayabilmesi için İngilizce yazılmış kullanma kılavuzları vardır. Bilet fiyatları gideceğiniz bölgeye göre değişkendir. Biletlerin toplu taşıma araçlarına binmeden önce tramvay ve otobüs duraklarından alıp araca binmeden onaylatmanız gerekir. Her daim olmasa bile araçlarda görevliler kontrol yaptıklarında eğer biletiniz onaylatılmamışsa 60CHF(354TL) kadar ceza ödersiniz. Ancak siz Zürih içinde tüm toplu taşıma ve bazı müze girişleri de dahil olmak üzere kullanabileceğiniz bir kart alırsanız tatilinizi daha rahat geçirirsiniz. Bu kart Zürih kart olup 24 veya 72 saat geçerlidir. Şehir içinden kolayca temin edebileceğiniz bu kartın fiyatı €25’ dan başlar.

Şehir içinde taksi kullanmak ise ulaşım için bir başka alternatifinizdir. Ancak Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi burada da taksileri ya taksi durağından alacaksınız veya bulunduğunuz adrese çağıracaksınız. Yoldan geçen taksiyi durdurmaya kalkışmayın çünkü sizi almayacaklarından boşa zaman harcamış olursunuz. Taksi ile gideceğiniz yer için pazarlık yapmaya hiç gerek yoktur. Taksilerin hepsinde taksimetre olup gerek nakit gerek ise kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Taksi ücretinde bahşiş de hesaba katılmıştır.

Zürih gölünün iki yakası arasında çalışan vapurlar ile de ulaşım sağlanır. Belirli güzergahlarda çalışan arabalı vapurlar da vardır. Şehir içinde kullanabileceğiniz bir başka alternatif ise pek tabii ki bisikletlerdir. Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi burada da tercih edildiğinden yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gezilecek yerler

Fraumünster Kilisesi: Bir rahibe manastırı üzerine inşa edilen kilisenin Marc Chaqall tarafından yapılan vitrayları ile ünlü olup Roma mimarisinin en güzel örnekleri arasındadır.

Grossmünster Katedrali: 9.yy’dan kalma kilise üzerine yapılan Katedral 12.ci yüzyılda inşa edilmiştir. Bu kilise İsviçre’de Almanca konuşan halk arasında Reform hareketlerinin ana kilisesi olarak bilinir.

Bahnhof Strasse: Tren istasyonunun bulunduğu caddeden başlayarak caddenin sonuna kadar yürürseniz Zürih gölüne varırsınız. Kentin alışveriş merkezi olarak da bilinen cadde üzerinde Cartier, Louis Vutton, Channel gibi ünlü markalar zincirlerini görüp dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz.

Börsen Strasse: Bir finans merkezi olarak bilinen Zürih’te bu cadde üzerinde yürüdüğünüz zaman karşınıza farklı bankalar, Zürih Borsası ve mağazaları görürsünüz.

Museum Langmatt: Monet, Renoir, Pissaro ve Van Gogh gibi ünlü ressamların eserlerinin bulunduğu bir müzedir. Bu müze bir aile koleksiyonundan oluşmuştur.

Landesmuseum(İsviçre Ulusal Müzesi): Gustav Gull tarafından tasarlanan müze içerisinde prehistorik dönemlerden günümüze kadar gelen pek çok tarihi eser sergilenmektedir.

Zurich Alstadt(Eski Şehir). Şehrin ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen bu bölgede günümüzde kafeler, restoranlar ve mağazalar ile ‘Eski Şehre’ farklı bir görünüm sağlanarak canlı hale getirilmiştir.

Zürih Gölü: Muhteşem bir tablo görünümünde olan göl şehre adını vermiştir. Yaz aylarında üzerinde kuğuların ve ördeklerin dolaştığı gölü seyretmek bile insanı rahatlatıp huzur vermektedir. Eğer dilerseniz bizim yaptığımız gibi kış ayı olmasına rağmen gölde vapur ile dolaşıp karlı Alplerin muhteşem manzarasını keyif ile izlersiniz.

FIFA(Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği): Futbolun dünya çapındaki en üst düzey yönetim organı olup merkezi İsviçre’nin Zürih kentindedir. 211 ulusal futbol federasyonunun üyesi olduğu FIFA, çeşitli futbol turnuvalarını düzenlemesinin yanı sıra dünya futbolunu yöneten, kuralları uygulayan ve değiştiren kuruluştur.

.

İklim

Kara iklimin hakim olduğu Zürih’te yılın 4 mevsimini yaşarsınız. Yazları sıcaklıklar ülkemize kıyasla çok daha düşük olup 21-25C arasında seyreder. Kışları ise ısı şehirde -5 – +6C arasında değişkendir. Bol yağış alan şehirde yağmur ve kar kaçınılmazdır. İşte bu nedenledir ki siz yağmur ve soğuk sevmiyorsanız yaz ayları geziniz için en ideal aylardır.

.

Zürih’te ne yenir

Bana göre olmazsa olmazım olan çikolatanın farklı lezzetlerinin bulunduğu bir şehirde dilediğim kadar çikolata yiyebilmek inanılmaz zevkliydi. İsviçre çikolataları arasında Nestle, Toblerone, Lindt ve Treuscher ilk sırayı almaktadır. Ancak farklı tatlarda çikolata tatmak isterseniz mutlaka geziniz sırasında Sprüngli’ ye uğramalısınız.

Fondü: Peynir fondü, eritilmiş peynirin içerisine minik iki dişli uzun saplı bir çatal ile patates ve ekmekleri daldırılarak yenen popüler bir yiyecektir. Bu arada farklı alternatifler arasında çikolata fondüyü de unutmamak gerekir.

Reclette: Bir çeşit peynir türüdür. Yemeğe ayni adın verilmesi ise içerisine bu peynirin de eritilerek eklenmesidir.

Sosis: Zürih’te Bratwürst, istediğiniz etlerden yapılan bir çeşit sosis  olup garnitürlerle tüketilir.

Zürcher Geschnetzeltes: Dana etinin krema, beyaz şarap ve mantardan oluşan sos ile karıştırılarak pişirilen bir yemektir.

Veltliner Keller, başta İsviçre olmak üzere Avrupa mutfağından farklı yemekler tadabileceğiniz bir restorandır. 2015-2018 yıllarında mükemmellik sertifikası kazanan bu restoranı denemenizi tavsiye ederim.

Zürih’te nerede kalınır

12 bölgeye ayrılan Zürih’te merkeze yakın olan Kreis 2 ve müzeler bölgesi olan Kreis 8 ve civarında kalabilirsiniz. Zürih genelinde pek çok otelde beraberinizde evcil hayvan götürülmesine itiraz edilmez. Hotel Montana Zürich3*, Romantic Hotel Europa4*, Central plaza Hotel 4* otelleri tercih edebilirsiniz. Bu otellerin gecelik fiyatları dönemlerine göre €125-€200 arasında değişmektedir.

Gece hayatı

Zürih, Avrupa’da en çok gece hayatı mekânına sahip olan şehirdir. Buna üniversite öğrencilerinin şehirde yaşamaları da bir etken teşkil eder. Şehrin her yanı eğlenceli ve hareketli olup Limmat nehri kıyısı ve Niederdorf bölgesi en çok tercih edilen bölgelerdir. Bu arada Zürih’te eğlencenin en yoğun olduğu bölge olan Eski Şehri de unutmamak gerekir. Burada tekno müzikten tutun da rock müziğe kadar her türlü müziği dinleyip eğlenirsiniz.

Zürih’ten hediyelik ne alınır

Zürih’ten ayrılmadan önce farklı markaların çikolatalarından almak benim için en güzel alışverişti. Çikolata yanı sıra saatleri ile meşhur olan bu ülkeden ayrılmadan Rolex, Swatch gibi pek çok saat markalarından seçebileceğiniz alternatifler var. Yine İsviçre’ye ait çok amaçlı çakılar ve guguklu saatler veya pek tabii ki buzdolabı magnetleri de bir başka alternatiftir.

 

Festivaller

Zürih, en canlı ve renkli İsviçre festivallerinin ve etkinliklerinin düzenlendiği şehir olarak bilinir. Her yıl şubat ayında başta Zürih’te olmak üzere ülkenin her yerinde düzenlenen bir karnaval ile yıla başlar. İşte bizler de bu karnavala denk gelmiş ve küçük büyük demeden pek çok kişinin farklı kıyafetlerle meydanlarda toplanarak büyük coşku içinde kutlama yapmalarını izlemiştik. Şubat ayı sonrası ise baharın gelişiyle katılımcılar tarihi kostümlerini giyerler ve kutlamalar başlar. Yılın farklı dönemlerinde gerçekleştirilen bu festivaller ile hem katılımcılar hem de izleyenler coşku içerisinde eğlenirler.

Kültürü, doğal güzellikleri ile gezip görülecek ancak pahalı bir şehir olan Zürih’i henüz gezip görmemişseniz gezmenizi tavsiye ederim. Haftaya bir başka Şirin’ce GEZİyorum yazı dizimde buluşuncaya kadar sağlıkla kalınız…..

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı