İsviçre'nin başkentinde yasal kokain satışının önünü açacak düzenleme - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Eylül 26, 2023
Dünya

İsviçre’nin başkentinde yasal kokain satışının önünü açacak düzenleme

isviçre kokain

İsviçre’nin başkenti Bern’de belediye meclisinde yapılan oylamayla yasal kokain satışının önü açıldı.

Belediye meclisinin kararına karşın kokain satışı, federal hükümetin onayı olmadan yasallaşmayacak.


Alternatif Sol Parti tarafından belediye meclisine getirilen tasarı 18’e karşı 43 oyla meclisten geçerken, merkez sağ partiler ve bazı dindar meclis üyeleri tasarıya karşı çıktı. Merkez sol Sosyal Demokrat Parti’nin bazı üyeleriyse tasarıya onay verdi.

Bern yönetimi geçen yıl da şehirde kontrollü kenevir satışına izin veren bir karar almış, federal hükümet geçen ay kararı onaylamıştı. Ülkenin Basel, Zürih ve Lozan gibi kentlerinde başlayan kenevir satışının, federal hükümet onayının ardından sonbaharda Bern’de de başlaması bekleniyor.

Kokain düzenlemesi için onayı gereken federal hükümet, kenevir satışını yasallaştıran düzenlemelere birçok şehir yönetiminden gelen baskıların ardından onay vermişti.

Bern Sosyal Direktörü Franziska Teuscher, şehir yönetiminin kokain düzenlemesiyle ilgili hükümete baskı uygulamayacağını belirtirken, belediye meclisinde alınan kararın şehrin gelecekte yapılacak böyle bir düzenlemeye açık oluşunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bernli yetkililer kokainin zararlı bir uyuşturucu olduğunu kabul etseler de, kontrollü satışın şehirdeki kokain kullanımı kontrol altına almaya yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Benzer bir düzenleme 2019’da belediye meclisine gelmiş ancak sosyal demokrat çoğunluk düzenlemeyi reddetmişti. Sosyal demokratlar o dönem, sert uyuşturuculardan önce yasal kenevir satışında yaşanacak süreçlerin deneyimlenmesi gerektiğini savunmuştu.

Avrupa’daki kokain merkezlerinden biri olan İsviçre’ye yılda 5 tondan fazla kokain girdiği tahmin ediliyor. AB verilerine göre, İsviçre şehirleri Zürih, Basel ve Cenevre kokain tüketiminde ilk 10 Avrupa şehri içinde bulunuyor.

Son 10 yılda Avrupa çapında kokain tüketimi ciddi bir şekilde yükselirken, Bern’deki tüketimin de 2012’den bu yana iki kattan fazla arttığı düşünülüyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar