KıbrısManşet

İşsiz kalanlar İhtiyat Sandığı’ndan birikimlerini hemen alabilecek


İhtiyat sandığı için hazırlanan yasa gücünde kararnameye göre, ekonomik sıkıntılar yüzünden çalıştığı işyeri kapanan ya da tasfiye edildiği gerekçesi ile işsiz kalanlar birikimlerini hemen alabilecektir.

Yukarda belirtilen gerekçeler dışında başka herhangi bir sebeple işsiz kalan çalışanlar bu kanun hükmünde kararname kapsamı dışındadır.

İhtiyat sandığı fonundan yapılacak ödemeler hakkında yasa gücünde kararname

Bakanlar Kurulu, İhtiyat Sandığı Fonu’ndan yapılacak ödemeler hakkında yasa gücünde kararname hazırladı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre, ülkede yaşanmakta olan ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalıştığı işyeri kapanan veya çalıştığı şirket tasfiye edilen ve bu nedenle işsiz kalıp maaş veya ücret alamayan çalışanlar; İhtiyat Sandığı Dairesi’nde bulunan birikimlerini değiştirilmiş şekli ile 34/1993 Sayılı İhtiyat Sandığı Yasası’nda öngörülen 6 aylık süreyi beklemeden, işten duruş tarihinden hemen sonra alabilecekler.

Yasa gücünde kararname; çalıştığı işyeri kapanan veya çalıştığı şirket tasfiye edildiği gerekçesi ile işsiz kalan çalışanların kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerinin hayatlarını idame ettirebilmelerine imkan tanımayı ve yaşadıkları maddi sıkıntıların olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı