Kategorisiz

İsrail’deki bilimsel gururumuz

Doğal tatlandırıcı stevia üzerinde önemli çalımalar yapan ülkemizin önde gelen bilim insanlarından Doç. Dr. Kerem Teralı İsrail’de manşetlerden düşmüyor
Doğal tatlandırıcı stevia üzerinde önemli çalımalar yapan ülkemizin önde gelen bilim insanlarından Doç. Dr. Kerem Teralı İsrail’de manşetlerden düşmüyor. İsrail’in önde gelen gazete ve televizyonları yapılan bilimsel çalışmalara geniş şekilde yer veriyorlar.
YDÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerem Teralı, onun doktora öğrencisi Victor Markus ve GAÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazmi Özer’in İsrail’deki Ben-Gurion Üniversitesi’nden dört araştırmacı ile ortaklaşa yürüttükleri bilimsel çalışmanın sonuçları, İsrail’de büyük yankı uyandırdı. Kanal 7, Kanal 20 ve Walla! gibi İsrail’in önemli ve çok okunan ulusal basın organlarında geniş yer bulan haberde günümüzün popüler doğal (bitkisel) tatlandırıcısı “stevia”nın göründüğü kadar masum olmayabileceği ifade edildi.“Molecules” isimli bilim dergisinde yayımlanan ilgili makaleye göre belli bir ortamda (buna bağırsaklarımız da dahil) yaşayan bakteriler, ne kadar kalabalık olduklarını algılamak ve buna göre kendilerine fayda sağlayabilecek bazı genlerini harekete geçirmek için birbirlerine kimyasal mesajlar gönderiyorlar. Stevia, bakterilerin kullandığı bu iletişim sistemini bozarak mikrop dengesinin değişmesine sebep oluyor. Bugün bağırsaklarımızdaki mikrop dengesinde meydana gelen değişikliklerin çeşitli hastalıklarla ilişkili olduğu biliniyor. Bunun yanında pek çok ülkenin şeker tüketimini azaltmaya yönelik olarak uyguladığı politikaların gıda üreticilerini daha fazla tatlandırıcı kullanmaya teşvik ettiği de anlaşılıyor. Bu noktada araştırmacılar tatlandırıcı tüketip tüketmeme konusundaki son kararı kişinin kendisine bırakıyor ama tatlandırıcıların sağlığımız üzerindeki olası yan etkileri hakkında da uyarıyor.

 

Başa dön tuşu