İsrail, Sıvı Doğalgaz'ı Güney'den Alıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Güney Kıbrıs

İsrail, Sıvı Doğalgaz’ı Güney’den Alıyor

İsrail

Filelefheros gazetesi “İsrail Kıbrıs’tan Doğal Gaz Temin Ediyor” başlıklı haberinde, sözkonusu yere dün Amerika’dan gelen “BP” şirketine ait Belçika bayraklı dev boyutlarda özel bir LNG tankerinin demirlediğini yazdı.

140 bin metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz depolama kapasitesi bulunan İngiliz bayraklı dev boyutlardaki başka bir özel tankerin de aynı bölgede demirlediğini kaydeden gazete, bu geminin “gazlaştırma” tesisine sahip olduğunu belirtti.


Yüzer bir depolama ve gazlaştırma ünitesinin sözkonusu olduğunu yazan gazete, Rum “EDT Offshore” şirketinin de tüm tesisin ve faaliyetlerin güvenliğini sağlamakta olduğunu ekledi.

Gemilerden birinin, içteki boru hattı ile İsrail’e gidecek diğer gemiye sıvılaştırılmış doğal gaz yüklediğini yazan gazete, yükleme işleminin yaklaşık 40 saat sürdüğünü ifade etti.

Haberinin devamında, İsrail’de denize aynı mesafede özel tesisler bulunduğunu kaydeden gazete, burada deniz suyunun sıcaklığı kullanılarak sıvılaştırılmış doğal gazın, gaz haline getirildiğini ve elektrik santralleriyle boru hatlarına verildiğini belirtti.

İsrail’in, yüklenmekte olan yakıt miktarı üzerinden Rum kesimine hak bedeli ve vergi ödediğini kaydeden gazete, İsrail’in, Rum Limanlar İdaresi ile özel şirketlerin hizmetlerini de kullandığını ekledi.

TERMİNALİN YAPILACAĞI ALAN KONUSU

Politis gazetesi ise haberinde, Fransız “Technip” şirketinin “Noble Energy” şirketi hesabına yaptığı ön çalışma ve devamında da doğal gaz sıvılaştırma terminaliyle ilgili nihai çalışma beklendiğini yazdı. Rum Bakanlar Kurulu’nun geçen Pazartesi günü, şu an liman alanı olarak kullanılan Vasiliko’daki bir deniz bölgesinin, bu kategoriden çıkarılmasıyla ilgili bir öneriyi onayladığı kaydedildi.

Doğal gaz sıvılaştırma terminalinin inşası ve faaliyete geçmesi açısından gerekli olarak kabul edilen Vasiliko deniz bölgesindeki alanın, liman alanı kategorisinden çıkarıldığını yineleyen gazete, Noble şirketinin Fransız “Technip” şirketine, terminalin inşası ve faaliyete geçmesiyle ilgili bir ön çalışma yapma yetkisi verdiğini anımsattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar