Hristofyas: “Kıbrıs Sorununda Bir Adım Öndeyiz" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Güney Kıbrıs

Hristofyas: “Kıbrıs Sorununda Bir Adım Öndeyiz”

Hristofyas: “Kıbrıs Sorununda Bir Adım Öndeyiz"

Haravgi ve diğer gazeteler, görevden ayrılmadan önce son yurtdışı ziyaretini dün Yunanistan’a gerçekleştiren Hristofyas’ın Yunan hükümetinin ileri gelenleriyle temaslarda bulunduğunu yazdı.

Hristofyas, dünkü temasları çerçevesinde, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Başbakanı Andonis Samaras, Meclis Başkanı Evangelos Meymerakis ve KKE Partisi Genel Sekreteri Aleka Papariga ile görüştü.


Temaslarında Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’a her alanda verdiği destek için teşekkürlerini dile getiren Hristofyas, her iki ülkenin, özellikle ekonomi alanında karşılaştıkları zorlukları işbirliği içerisinde aşacağı mesajını verdi.

Açıklamalarında, Kıbrıs sorununa da değinen Hristofyas, “Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliğinin uzlaşmaz tutumu” sebebiyle Kıbrıs sorununun çözümünü başaramamış olsa da Türkiye’nin “bir adım önde doktrini ortadan kaldırdığını ve bir adım önde olan tarafın Kıbrıs Rum tarafı olduğunu” öne sürdü.

Hristofyas, “Annan Planı’nın reddedilmesi sebebiyle köşeye sıkışan Güney Kıbrıs’ı köşeye sıkışmaktan kurtardıklarını, izledikleri politikalar ve girişimler sayesinde Türkiye’den ileride olduklarını” iddia etti.

Rum lider ayrıca Avrupa Birliği yetkililerini de eleştirerek, “şu anda uygulanan politikanın neo-sömürgecilik politikası olduğunu, her kim zayıf düşerse üzerine yüklenildiğini ve uygulanan toplumsal haksızlığın sıradan insanlara ödetildiğini” öne sürdü.

Yunan yetkililer ise Hrisofyas ile görüşmelerinin ardından yaptıkları açıklamalarda, Hristofyas’ın görevini tam anlamıyla yerine getirdiğini ve iki ülke arasındaki işbirliğinin devam edeceğini belirterek, Rum lidere teşekkürlerini iletti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar