DünyaSürmanşet

İspanyol polisi, kaplumbağa kaçakçılığı çetesini yakaladıKoruma altında bulunan 800 bin euro (yaklaşık 7 milyon TL) değerindeki kara kaplumbağalarını ve başka sürüngenleri bavullarla kaçırdıkları için İspanyol polisi tarafından tutuklanan 21 kişinin arasında Britanyalı bir adam da vardı.
İspanya genelinde yapılan birbiriyle bağlantılı birkaç baskında bulunan 350 sürüngen arasında, ikisi de Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (International Union for the Conservation of Nature, IUCN) tarafından kritik tehlike altında olarak sınıflandırılan ve koruma altındaki Madagaskar kara kaplumbağalarıyla dev kara kaplumbağaları da bulunuyordu.Avrupa’da satılmak üzere bavullara doldurularak Meksika, Asya, Afrika ve Okyanusya’dan getirilmiş kertenkeleler ve başka sürüngenler de polisin bulduğu hayvanlar arasındaydı.

Baskınlar, Interpol ve Birleşmiş Milletler’in koruma altındaki hayvan kaçakçılığının, lüks mal sahteciliği, uyuşturucu kaçakçılığı ve insan ticaretinden sonra en kârlı dördüncü suç dalı olduğunu belirtmesinden sonra yapıldı.

Hayvan ticareti her yıl 258 milyar doları (yaklaşık 2 trilyon TL) buluyor ve yılda yüzde 7’ye kadar büyüme gösteriyor.

Guardia Civil’in koruma altındaki türlerin ticaretiyle mücadele eden özel birimi Seprona’dan Ana Prieto, The Independent’a şu açılamaları yaptı:

Sürüngenler dünyanın dört bir yanından İspanya’ya getirilmiş. Çünkü bu ülke, söz konusu hayvanların Avrupa pazarına girebilmesi için geçit gibi kullanılıyor.

Tutuklanan kişiler katır görevi görüyor. Hayvanları satanlar ya da önce çiftleştirip sonra satanlar için kara kaplumbağalarını getiriyor.

Çavuş Prieto, nesli tükenmekte olan türler karaborsasında satılmaları halinde her bir kara kaplumbağasının 30 bin euro (yaklaşık 270 bin TL) değerinde olacağını söyledi.

Koruma altındaki tür ticaretinin bu kadar kazançlı olmasının sebebinin, birçok hükümetin bu yasadışı ticareti yapanlara sadece hafif cezalar vermesi olduğunu da eklerken şu ifadeleri kullandı:

Örnek vermek gerekirse, bir adet gergedan boynuzu, bir kilogram kokainden daha değerli. Interpol, uyuşturucu ticareti ve satıcılığı, sahte kıyafet ve diğer lüks ürün satıcılığı, insan kaçakçılığı ya da ticareti yapanlardan sonra söz konusu ticaretin kazanç bakımından dördüncü sırada geldiğini bildiriyor.

İspanya’nın operasyonu sırasında polis, sürüngenleri İspanya’ya sokabilmeleri için kaçakçılara sahte belge sağlayan veteriner çetesini de ortaya çıkardı.

Baskınlar Madrid, Murcia, Girona, Barselona, A Coruña ve Kanarya Adaları’ndaki Gran Canaria’da yapıldı.

Polis memurları, II. Dünya Savaşı’ndan kalma cephanelik de ortaya çıkardı.

Gözaltına alınanlar çevre , örgüt üyeliği, evrakta sahtecilik ve sürüngenlerin vücutlarına yasadışı mikroçip yerleştirme suçlarından yargılanacak. Şüphelilerin adlarıysa belirtilmedi.

Baskınlar 23 Ekim’de yapıldığı halde, polis operasyonu perşembe günü halka duyurdu. Bu İspanya’da olağan bir uygulama.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Kaynak: Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

Başa dön tuşu