İspanya'da son 5 gündür Kovid-19'dan yeni ölüm rapor edilmiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Dünya

İspanya’da son 5 gündür Kovid-19’dan yeni ölüm rapor edilmiyor

İspanya Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı art arda 5. gündür yeni ölüm rapor etmeyerek salgından hayatını kaybedenlerin toplam sayısını 27 bin 136’da bıraktı.

Bakanlık, Kovid-19 salgınıyla ilgili ölü ve vaka sayılarını güncelledi. Son iki haftadır Kovid-19 kaynaklı geçmiş verileri revize eden ve değiştirdiği kriterlerle ölü sayısını haftalık açıklayan Sağlık Bakanlığı, virüsün şimdiye kadar neden olduğu toplam ölü sayısını son 5 gündür değiştirmedi. Güncellenen verilerde, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 27 bin 136’da bırakılarak haftalık ölü sayısının ise 25 olduğu bilgisi paylaşıldı. Vaka sayısının son 24 saatte 155 arttığı ve toplamda 243 bin 209’a yükseldiği kaydedildi.


Kademeli normalleşme süreci

Diğer yandan hükümet, Kovid-19’un sosyo-ekonomik etkisini en aza indirmek için 4 Mayıs’ta başlattığı 4 aşamalı kademeli normalleşme sürecini devam ettiriyor. 15 Haziran Pazartesi gününden itibaren ülkenin yaklaşık yüzde 75’inin (31,3 milyon kişi) normalleşme sürecinde son aşamada olacağı bildirildi.

Kovid-19 aşısı bulunana kadar geçerli olacak “yeni normallik” adlı sürece ise 15 Haziran’da sadece ülkenin kuzeybatısındaki Galisya (2,7 milyon kişi) özerk yönetiminin geçeceği kaydedildi.

Salgının en yoğun görüldüğü ve toplamda 12 milyon kişinin yaşadığı Madrid, Barselona, Lleida, Salamanca, Avila, Segovia ve Soria kentlerinin ise üçüncü aşamada kalmaya devam edeceği ifade edildi. Bu kentlerin 22 Haziran’dan itibaren son aşamaya geçmesi ve ülke genelinde kademeli normalleşme sürecinin tamamlanması öngörülüyor.

Hükümet yetkilileri, 21 Haziran’da olağanüstü halin sona ermesiyle yeni normallik kapsamında 1,5 metrelik sosyal mesafeyi koruma ve kamusal alanlarda maske kullanma zorunluluğunun devam etmesi kararını almıştı. Bu kurallara uymayanlara 100 avroya kadar para cezası kesilecek.

Ülke içinde şehirler arası serbest dolaşımı 22 Haziran’da başlatacak İspanya, yabancı turistleri de 1 Temmuz’dan itibaren kabul edecek.

İspanya, gelecek hafta başından itibaren sadece Portekiz ile kuzey kara sınırı açıp, turizmde pilot bölge olarak seçilen Balear adalarına Alman turist gelmesine izin verecek

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar