Kıbrıs

İsmet Kotak mezarı başında anıldı
Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesine katkıları bulunan, gazeteci-yazar, politikacı ve eski bakanlardan İsmet Kotak, ölümünün yedinci yıldönümü nedeniyle Lefkoşa Mezarlığı’nda kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre, UBP Milletvekili Ersin Tatar, bazı dernek temsilcileri ile Kotak’ın arkadaşları ve ailesi katıldı.

Çelenklerin konulması ve saygı duruşuyla başlayan törende, sırasıyla, eski bakan ve milletvekillerinden Özel Tahsin ile Nazif Borman, Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre, UBP Milletvekili Ersin Tatar, BRT Müdürü Aysu Basri Akter, TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar ve oğlu Serhat Kotak birer konuşma yaptı.

Özel Tahsin: Ön saflarda mücadele etti

Törende ilk konuşmayı yapan Özel Tahsin, Kotak’ın bir kış günü güneş gibi doğduğunu söyleyerek, 72 yıllık yaşamında Kıbrıslı Türklerin kaderine damgasını vurduğunu ve vatanı için her zaman ön saflarda mücadele ettiğini belirtti.

Kotak’ın Kıbrıs Türk halkına bıraktığı kalıcı eserleriyle yeri doldurulamaz bir kişi olduğunu belirten Tahsin, Kotak’ın haksız acımasız eleştirilere de uğradığını ancak bunları sineye çekerek ülkesi için mücadeleye devam ettiğini anlattı.

Nazif Borman, Kotak ile dostluklarını anlattı

Nazif Borman da, Kotak’ı anmak için sevenleriyle bir araya gelebilmenin gururunu yaşadığını söyledi.

Borman,  İsmet Kotak ile dostluklarını anlatarak, üniversite yıllarında Kıbrıs’ı anlatmak, sonrasında da Kıbrıs Türkü’nün haklarını alması için yaptıkları çalışmaları dile getirdi.

Zorlu Töre: İyi bir mücahit, yönetici, önder ve lider

Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre de, Kotak’ın tanıma fırsatı bulduğu iyi bir mücahit, yönetici, önder ve lider olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu