Köşe Yazarları

İsmail Arter vefa borcunu öderken…Gazimağusa Belediyesi’nin 20 yıl başkanlığını yürüten sevgili Oktay Kayalp’ın kulakları çınlasın. Gelen gideni aratır bu bir gerçektir.
Gazimağusa Belediyesi’nin bugüne kadar yapılan tüm basın toplantılarında bulundum. 35 yılımı Gazimağusa’da geçiren biri olarak, Gazimağusa’nın nereden nereye gittiği benim için önemlidir.
Bugün baktığımızda belediyeciliğin zor yürütüldüğü bu ülkede yaşanan ekonomik krizin etkisi yanında istihdam krizi belediyelerin kanayan yarasıdır. Hal böyle iken görev değişikliği ile 29 Haziran yerel seçimlerinde değişim yaşayan belediyeler, ayakta kalma adına toparlanma sürecine girdi.
Tabi bu süreçte belediyeciliği yeni öğrenen belediye başkanları da yok değil. Kimsenin gücüne gitmesin ama kimse belediyeciliği çok iyi bilerek göreve gelmiyor. Önemli olan göreve geldikten sonra belediyeciliği öğrenmek adına çaba sarf etmektir.
Gelelim konumuza.
Konumuz Gazimağusa Belediyesi’nin son durumudur.
Yerel seçimlerde UBP’nin büyük desteği ile DP’ye kazandırılan Gazimağusa Belediyesi için durum çok da iç açıcı değil.
Neden mi?
Çünkü 20 sene bu görevi başarı ile üstlenen bir belediye başkanının ardından yerini doldurmaya çalışan diğer belediye başkanı Gazimağusa Belediyesi’nin olduğu noktadan daha iyi noktaya taşımalıdır. Halkın beklentisi bu yöndedir.
Maalesef görünen o ki Gazimağusa  Belediyesi, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin eski haline bürünme yolunda ilerlemektedir. Yani çöküşe doğru yol alan Gazimağusa Belediyesi için gelecek pek de aydınlık değil.
Baktığımızda yokluklar içinde Lefkoşa için çırpınan bir belediye başkanı, diğer tarafta varlıklar içinde ne yapacağını şaşıran bir belediye başkanı. Tabii varlığın verdiği rahatlıkla istihdam kapısını açması da cabası.
20 sene istihdama gerek duymayan Oktay Kayalp’ın İsmail Arter’e nasıl bir belediye teslim ettiği herkes tarafından bilinmektedir. Her şeyin bir tamam olduğu belediyenin kasası doluyken bugün o kasanın ağzı açılmıştır. Hizmet alımı yapan Kayalp’ın akıllıca belediyecilik yürüttüğü ortadayken İsmail Arter neden istihdama gerek duymuştur önce bunu açıklamalıdır.
Gazimağusa bir kültür sanat şehridir. Ama bugün Mağusa’nın kültür sanat şehri imajından yavaş yavaş uzaklaştığını görüyoruz. Festivallerle yılda bir kez kendini yaşatan Mağusa yerine her ay farklı etkinliklerle kendini var eden bir Mağusa’ya alışmıştık. Geleceğe, gençlere, yaşlılara A’dan Z’ye her şeye yatırım yapan bir Gazimağusa Belediyesi varken, artık bunlardan ses seda çıkmaz oldu.
Lefkoşa’nın bugün başkent oluşu avantaj olabilir. Uluslar arası tanınmışlığa sahip de olabilir. Ama Gazimağusa Belediyesi’nin gücü Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kat kat üzerindeyken, yarını sorgulanıyorsa işte o zaman bir belediyenin nasıl batırıldığına hep birlikte ikinci kez şahit olacağız.
UBP’nin desteğini alarak UBP’ye vefa borcu olan İsmail Arter, yapacağı her istihdamla tepki toplayacaktır. Belki birçok ailenin ekmek parası kazanmasına sebep olacaktır fakat 1 alırken 10 kişiyi de küstürecektir. Beklentilerin sonu yoktur. İsmail Arter için sancılı bir süreç başlıyor diyebilirim. Ama öyle ama böyle UBP’ye vefa borcu ödenerek bu istihdamlar yapılacak ama bir dört sene sonra o koltukta İsmail Arter olacak mı olmayacak mı işte esas konu, soru budur.


Başa dön tuşu