Diğer SporlarRöportajSporSürmanşet

İskender: Sporla alakası olmayan biri arz ve talebi anlayamazSporcular Yazı Dizisi’nde 48’inci konuğumuz hentbolcu, akademisyen Uzman Klinik Psikolog Cansın İskender oluyor

SPORCU TERK EDİLMEMELİ: Cansın İskender yazı dizimizde yaptığı açıklamalarda, “Mesleğim gereği de çalıştığım birçok sporcuda gördüğüm umutsuzluk, kaygı ve belirsizlikten kaynaklı motivasyonel olarak ciddi bir çöküş yaşanıyor. Sporcu süreç içerisinde terk edilmemeli. 7 yıldır adada yabancı statüsünde hentbol oynayan bir sporcuyum. Bu süreç içerisinde ne yazık ki yeterli bir yönetim olduğunu düşünmedim, düşünmüyorum da” dedi
Havadis Spor Servisinin Sporcular Yazı Dizisi’ndeki bugünkü konuğu bir psikolog, öğretim görevlisi, sporcu, akademisyen ve antrenör Cansın İskender oluyor. Kadın hentbolunun çok başarılı isimlerinden biri olan Cansın spora yönelik çok değerli açıklamalar yaptı. İşte Cansın’ın sorularımıza verdiği cevapları:1-Covid-19 döneminin yaşandığı 2020 yılında Devletin spor yönetimini nasıl buldun?

 

Tüm dünya gündeminde olan (COVİD-19) 1 Aralık 2019’dan itibaren yoğun bir şekilde kendini gösterdi ve tüm dünya Corona Virüsü ile alarma geçti. 2020 yılı içerisinde KKTC’nin kesin ve belirleyici önlemler aldığını düşünüyorum ve bunun da olumlu dönüşünü 2020 yılında hep beraber gördük. Spor alanında yeterli başarı gösterildi mi? Bu soru farklı perspektiflere göre değişiklik gösterebilir. Toplum sağlığı söz konusu olması durumunda kesin ve net kararlar başarı gösterirken, sporcu ve klüpler tarafının çok daha farklı olumsuz etkiler yaşadığından bahsedebiliriz. Bu süreçte spor yönetimine detaylı önemin verilmediğini, daha doğrusu verilemediğini düşünmekteyim.

 

2-Bağlı olduğun federasyonun covid-19 dönemini yaşadığımız 2020 yılındaki çalışmasını veya çalışma yapmamışsa yapmamasını nasıl buluyorsun?

 

Hentbol Federasyonu bu konuda çok istekli davrandı, ligleri devam etmek sporcu ve kulüpleri mağdur durumda bırakmamak adına maddi manevi çalışmalar gerçekleştirdi. Son ana kadar ligleri sağlıklı bir ortam da gerçekleştirmek adına özverili çalışmalarda bulundular fakat Covid19’un dönemsel olarak ülkede bazı siyasi yapılan yanlışlıklardan dolayı artış göstermesi, 2020 sezonunun sonuçlandırılmasına neden oldu. Bu süreçte en azından bir federasyon olarak kendi bünyesinde yapabilecek tüm çalışmaları yaptığını düşünüyorum.

 

3-Federasyonun antrenman, maç veya lig organizasyonu hakkında sana göre yapması gereken düzenlemeler var mı? Varsa nelerdir?

 

Federasyon 2020/2021 sezonu içerisinde kamp usulü bir lig gerçekleştirdi. Bu şekilde de başarılı bir çok kupa ve lig bitirdi. Eksikler var mı? Evet muhakkak ama bu konuda federasyonu suçlamak yersiz oluyor çünkü kendi öz kaynakları çatısı altında oldukça özveride bulunduklarını düşünüyorum. Kontrollü ve yoğun güvenlik tedbiri alınan kamplar bulaş tehlikesini azaltmada etkili oldu.

Tabiki gönül ister sürekli PCR yaparak deplasmanlı bir şekilde ligleri oynamak fakat Kıbrıs’ta sporcu sadece sporcu değil, kulüpler bir çok nedenden kaynaklı yarı profesyonel olmak zorunda ve bu nedenle de %100 sağlanan bir başarıdan bahsetmek mümkün değil.

 

4-Kendi branşın özelinde sporcuların motivasyonunu artırmak ve sporun daha iyi gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini düşünün?

 

Mesleğim gereği de çalıştığım bir çok sporcu da gördüğüm umutsuzluk, kaygı ve belirsizlikten kaynaklı motivasyonel olarak ciddi bir çöküş yaşanıyor. Bu da sporcuların, bizlerin normal rütinimizden saptığımız gerçeğini ortaya çıkartıyor ve tahmın edersiniz ki bu süreçte ciddi bir belirsizlikte bütün bu süreci takip ediyor. Bu süreç içerisinde, belirsizliği tahammül edemediğimiz için, belirsizliğe atfettiğimiz tehlike algısı nedeniyle daha fazla bilgi, gereksiz detay ve kötü bir sonuç oluşmayacağına dair onay arayış içine giriyoruz. Bu arayışı gerçekleştirmekten ziyade sürece adapte olmaya çalışmak ve şimdiye odaklanmak süreci anlamamız adına daha verimli olacaktır. Tabiki bu süreçte de klüplerin de sporcularına sahip çıkması, desteklemesi gerekiyor. Sporcu süreç içerisinde terk edilmemeli. Çünkü geçen sezonda da gördüğümüz gibi sporcular unutuluyor ve devlet tarafından spor branşlarının aktifleştirilmesi söz konusu olduğunda sporcu aniden hazır bir şekilde sahada görülmek isteniyor. Bunun ayrıca kaygısı fiziksel ve ruhsal buhranları çok daha olumsuz sonuçlar yaratabiliyor. O yüzden klüp ve sporcunun motivasyonel anlamda aktif iletişim içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum.

 

5-Ülkede spordan sorumlu bakanlığın/dairenin çalışmalarını ve spora katkılarını nasıl buluyorsun?

 

Ben yaklaşık 7 yıldır adada yabancı statüsünde hentbol oynayan bir sporcuyum. Bu süreç içerisinde ne yazık ki yeterli bir yönetim olduğunu düşünmedim, düşünmüyorum da. Sanırım olması gerektiği kadar ciddi merciler olamıyorlar. Kıbrıs’ta çok yetenekli sporcular var fakat ne yazık ki temelden gelen bir organize olmuş sistem kurulamamasından kaynaklı olasılığı yüksek başarılar elde edilemiyor. Her branşta çok yetenekli atletik sporcu kaynağı var fakat bunların keşfi ve gelişimi için gerekli spor tesisi ve sistemden bahsetmek çok zor.

 

6-Devletin spor federasyonlarına veya başarılı sporculara yönelik yaklaşımı sence nasıldır? Nasıl olmalıdır?

 

Bu konuda devleti çok yetersiz görüyorum. Kıbrıs’ın siyasi nedenlerden dolayı içinde bulunduğu konum içerisinde Kıbrıs’ı yücelten ve tanıtan en temel alanlardan biri spor. Ne yazık ki bu konu hakkında yeterli önem ve ilgiye sahip değiller. Çok yakından bildiğim çok başarılı Kıbrıs’lı sporcular Avrupa şampiyonalarına katılmaya hak kazanıp devletten hiç bir destek ve ilgi göremediler. Bunlar gerçekten bu konuda insanı hüzünlendiren ve sporcunun sporcu olmasını olumsuz etkileyen nedenler. Konu hakkında gerçekten uzman insanlar ile çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Sporla alakası olmayan bir kişi sporu yönetemez ve arz ve talebi anlayamaz. Belki bu konu hakkında düzenlemeler yapılabilir

Başa dön tuşu