İşkenceden de yargılanacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 23, 2024
Kıbrıs

İşkenceden de yargılanacak

İşkenceden de yargılanacak

Emine UYSAL

Haspolat’ta 7 yaşındaki Mustafa Diker’i, tecavüz ettikten sonra elle boğarak öldürdüğü iddia edilen baba Erol Diker’in davasında Savcı Ahmet Varol, 13’üncü dava olarak, “Mahiyetinde bulunan çocuklara yiyecek, giyecek ve sağlık ihtiyaçlarını yerine getirmeyip aç bırakarak işkence yapmak” suçunu dahil etti.
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bahar Saner, Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu, huzurunda görüşülen davada iddia makamı Başsavcılık adına Ahmet Varol ve avukat Özkul Özdevim hazır bulundu.


13 davayı da kabul etmedi
Erol Diker, “Taammüden adam öldürme” , “Adam öldürme”,  “Doğaya aykırı cinsi münasebet”, “Vahim zarar” , “Darp”, “Erkeklere karşı namusa aykırı hareket”, “Müstehcen darp”, “Delilleri yok etme”, “Polise yalan bilgi verme” ve “Mahiyetinde bulunan çocuklara yiyecek, giyecek ve sağlık ihtiyaçlarını yerine getirmeme” suçlarından oluşan 13 davadan itham edildi.
Erol Diker’i korkunç suçlarla itham eden mahkeme memuru Mehtap Tümkan’ın ithamları güçlükle okuması ve sesinin titremesi dikkat çekti.
Erol Diker, avukatı Özkul Özdevim aracılığı ile hiçbir suçlamayı kabul etmedi ve davanın duruşmasına başlandı.

200’ü aşkın fotoğraf incelendi
Savcı Ahmet Varol, cinayetle ilgili çekilen 200’ü aşkın fotoğrafı mahkemeye sundu. Savcı Varol, olay yerinde ve otopside çekilen fotoğrafları mahkemede tek tek göstererek, olay yeri inceleme uzmanlarına görüntülerle ilgili detaylı bilgi aktarılmasını sağladı. 

İlk tanık Hidayet Duran…
Savcı Ahmet Varol, cinayet duruşmasının ilk tanığı olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Foto Parmak Şubesi’nde görevli polis memuru Hidayet Duran’ı dinletti.
Mahkemede yeminli şehadet veren Duran, 14 Nisan 2012 tarihinde 09.00 sularında Erol Diker’e ait FG 416 plakalı araçta inceleme yaptığını ve aracın arka koltuğunda bulunan sıvı lekelerini analize gönderdiğini açıkladı.
Duran,  öldürülen Mustafa Diker’in üvey annesi Özlem Diker’le birlikte çocuğa ait ayakkabıları attığı çöplükte ve Ortaköy’de bulunan büyük çöp bidonuna attıkları havluyu sanıkların gösterimiyle çektiğini anlattı.
Polis memuru Hidayet Duran, şehadetine şöyle devam etti:
“Erol Diker’in Haspolat’taki ikametgahına giderek, bir adet üzerinde kan lekesi bulunan ödev kağıdını, çocuk kazağını, yatak odasından alınan çarşafı, yastık kılıfını, nevresimi, Özlem ve İbrahim Diker’e ait eşofmanları, dizüstü bilgisayarı, 25 adet porno CD ve DVD, kapı anahtarını, fotoğrafladım. Erol Diker’in gösterimi ile cesedi attıkları Alibaba Tepesi’ni ve izledikleri güzergahı çektim. İleri tetkik için alınan emareleri DNA Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı’na, müteveffanın beyninden alınan larva, kupa ve sinekleri ölüm zamanını tespit etmek için Türkiye’ye götürdüm.”
Duran, olayla ilgili çektiği emare fotoğraf albümlerini mahkemeye ibraz etti. İkinci tanık olan Halil Uyguroğlu, fotoğraflarla ilgili mahkemeye detaylı bilgi verdi.

Çavuş Özbodurlu detaylı bilgi aktardı
Foto Parmak İzleri Şubesi Sorumlusu Polis çavuşu Hüseyin Özbodurlu, Haspolat- Taşkent anayolu üzerinde Alibaba Tepesi’nde çürümeye yakın bir ceset olduğu bilgisini aldıklarını ve olay yerine giderek, gerekli emniyet tedbirlerini aldıktan sonra olay yerinde 27 adet fotoğraf çektiğini açıkladı. Özbodurlu, fotoğraf albümünü emare 7 olarak sundu.
Polis çavuşu Hüseyin Özbodurlu, şehadetine şöyle devam etti: “Olay yerinde yaptığım incelemede Haspolat- Taşkent anayolu üzerinde toprak yoldan 300 metre ilerde Alibaba Tepesi’nde evlek içerisinde sırt üstü yatar vaziyette, üzerinde tahta raf bulunan ayaklarında ayakkabı bulunmayan kırmızı giysili, vücudunun birçok yerinde kurt, sinek ve larva bulunan erkek çocuk cesedi olduğunu tespit ettik. Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz’in incelemelerine müteakip, ceset üzerinde bulunan sinek, kurt ve larvalardan örnek alındı. Cesedin bulunduğu yerden kaldırılmasının ardından yerdeki kanlı tuğla ve cesedin 15-20 metre uzağında bulunan lekeli atletin resimlerini çektik. Daha sonra Lefkoşa Devlet Hastanesi Morgu'na gittim. Cesedin Mustafa Diker’e ait olduğunu öğrendim. Ceset üzerindeki larvalardan örnek aldım. Cesetten usulüne uygun alınan tırnakları emare olarak zabt ettim. Toplam 10 adet kaba aldığım, sinek, larva ve tırnakları ileri tetkik için Hidayet Duran’a teslim ettim.”

Dava 18 Şubat tarihine ertelendi
Başkan Bahar Saner, davayı duruşmasına devam edilmek üzere 18 Şubat Pazartesi gününe erteledi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar