Kıbrıs

İskelelinin derdi seçim değil, geçimADAYLAR BELİRLENMEDİ: Ulusal Birlik Partisi, İskele Belediyesi başkan adayını Halil Orun olarak açıklarken CTP-BG ve DP-UG hala adaylarını belirlemedi. CTP-BG’de Halil Dericioğlu ve Ahmet Polili’nin isimleri üzerinde durulduğu bilinirken DP-UG’de ise Hüseyin Avkıran Alanlı konuşuluyor
SADIKOĞLU’DAN BAĞIMSIZ ADAYLIK SİNYALİ: Ulusal Birlik Partisi’ne İskele Belediyesi başkan adayı olmak için başvuru yapan Hasan Sadıkoğlu’nun bağımsız aday olması bekleniyor. Havadis’e konuşan Sadıkoğlu bağımsız adaylık konusunda açık kapı bırakarak adaylık konusunun bu hafta içinde netleşeceğini söylediYerel seçim tarihi yaklaşırken birçok siyasi parti hala İskele Belediyesi başkan adayını belirlemedi. Sadece Ulusal Birlik Partisi İskele Belediyesi başkan adayını şu anki belediye başkanı Halil Orun olarak belirledi. Ayrıca Ejder Aslanbaba da İskele Belediyesi başkanlığına bağımsız olarak talip olduğunu açıkladı.

Sadıkoğlu’dan bağımsız adaylık sinyali…
Ulusal Birlik Partisi’ne İskele Belediyesi başkan adayı olmak için başvuru yapan Hasan Sadıkoğlu’nun ise bağımsız aday olması bekleniyor. Havadis’e konuşan İskele Belediyesi meclis üyesi Hasan Sadıkoğlu, bağımsız belediye başkan adaylığı konusunda açık kapı bıraktı.

CTP-BG iki kişinin ismi üzerinde duruyor…
CTP-BG’nin İskele Belediyesi başkan adaylığı için Halil Dericioğlu ve Ahmet Polili isimleri üzerinde durduğu öğrenildi. CTP-BG’nin İskele Belediyesi başkan adayını bu hafta içerisinde belirlemesi bekleniyor.

DP-UG ayrı aday çıkaracak…
Yerel seçimlerde güç birliği kararı alan UBP ile DP İskele’de ayrı ayrı aday çıkaracak. Demokrat Parti Ulusal Güçler’den henüz resmi bir açıklama yapılmazken DP-UG’nin İskele Belediye Başkan adayı olarak Hüseyin Avkıran Alanlı’yı göstereceği konuşuluyor. Kısa sürece önce Havadis’e açıklama yapan Alanlı, İskele Belediyesi başkan adaylığı konusunda açık kapı bırakmıştı.

***

Halil Orun: Mevcut ve yeni birçok projem var
Ulusla Birlik Partisi’nden yeniden İskele Belediyesi başkan adayı olan Halil Orun, mevcut beş tane bölge halkı için hayati projesi olduğunu açıkladı. Tüm bunların yanı sıra gelecek dönemde kazanması durumunda gerçekleştirmeyi hedeflediği birçok proje olduğundan söz eden Orun bu projeleri de kısa süre içinde açıklayacağını belirtti.

 

 

 

***

Aslanbaba: Baskı altında kalmamak için bağımsız aday oldum
İskele bağımsız belediye başkan adayı Ejder Aslanbaba, siyasi partilerin baskısı altında kalmamak için bağımsız aday olduğunu açıkladı. Herhangi bir siyasi partiden kazanan belediye başkanın o siyasi parti başkanının dediğini yapmak zorunda bırakıldığını kaydeden Aslanbaba, “Kimsenin boyunduruğu altına girmedim, girmem” dedi.

“Projelerim hazır”
Kazanması durumunda gerçekleştirmeyi hedeflediği birçok proje olduğundan söz eden Aslanbaba bu projeleri sosyal konut yapımı, istihdam sağlamak, İskele merkezine ve köylerine eşit hizmet, yaşlılara sağlık hizmetleri terminal yapımı olarak sıraladı. Aslanbaba şu şekilde konuştu:
“20 yıllık 110 sterlin ayda taksitlerle 65 metre karelik sosyal konut projem var. 146 kişinin istihdam edilmesi projem var. Bunların 87 kişisi bölgede çalışır hale getirilecek şu an ki atıl durumda kalan otellerde işe alınacak ve İskele turizm bölgesi haline gelecek. İskele sadece Kıbrıs’ta değil dünyanın her yerinde konuşulur bir bölge olacak. Ayrıca yaşlılara sağlık hizmeti verilecek. İskele’ye terminal yapılacak. Tüm köylerden İskele’ye ulaşım sağlanacak. Şu anda İskele’ye gelen otobüsler parkların önünde duruyor ve çok kötü bir görüntü oluşuyor. İskele’ye bağlı köylerdeki çocukların merkezdeki çocuklarla ayni eğitimi görmesi için çalışmalar yapılacak. Tüm bunlar için şu anda İngiltere, Almanya ve Avustralya’daki bazı belediyelerle gayri resmi, görüşmelere başladım. Onlarda bu duruma sıcak baktı.”
***
Dericioğlu: Partimin kararının arkasındayım

CTP-BG’den İskele Belediyesi başkanı olarak ismi geçen Halil Dericioğlu, belediye başkan adaylığı için CTP-BG’ye başvuru yapmadığını açıkladı. Ancak CTP-BG’nin alacağı kararın arkasında olduğunu belirten Dericioğlu “Bana aday ol derlerse olurum. Başka biri desteklenecekse de onu desteklerim” dedi.

***

Ekonomik sıkıntılar seçimleri gölgede bıraktı

Ekonomik sorunlar yerel seçimlerin önüne geçti. İskele’de yaşayan vatandaşlar yerel seçimden çok  ekonomik sorunlarla nasıl baş edeceğinin endişesini yaşıyor.
Havadis’e konuşan İskele esnafı her geçen gün işlerinin daha da düştüğüne dikkat çekerek yetkililerin halkı İskele esnafından alış veriş yapmaya yönlendirecek önlemler almasını istiyor.

Belde halkı ne dedi?
 

Ratip Sanlı
“Esnaf her gün geriye gidiyor. Ben burada 12, 13 yıllık esnafım. Her gün daha kötü oluyor. Her gün bir önceki günü aratıyor. Asgari ücret çok düşük. Kimsede para yok. Herkes 30 TL ile evini geçindirmeye çalışıyor.”

Muammer Uzun
“Esnaflık öldü. İskele’de hiç iş yok cuma günü pazar ve İskele bomboş. Son bir haftadır sokak ışıkları yanmıyor. Ekonomik sorunlar var. İşsizlik diz boyu. Genç esil için soysal aktivite yok. Atıl durumda bir spor salonumuz var.”

Kubilay Aşık
“Bölgede halk kalmadı. Halk olmayınca esnafta iş yapamıyor. Siftahsız dükkan açıp kapatıyoruz. Birçok çok esnaf elektrik parasını ödeyemediği için dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Birçok esnaf faiz kurbanı. Bu durumda kalan bir insan en iyi insanken en kötü insan olabilir.”

Başa dön tuşu