Işığını arayan çocuk - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

Işığını arayan çocuk

Işığını arayan çocuk

Tatlısu’da ikamet eden İsmail-Adile Tekin çifti, 14 ay önce dünyaya getirdiği kızları Tuğba’nın gözlerinin görmediğini ve bir yıldır Tuğba’yı muayene eden doktorların, sorunun ne olduğu konusunda kesin teşhis koyamadığını söyledi.
Havadis’e konuşan baba İsmail Tekin, “Tuğba 2 aylık bebekken gözlerinde bir sorun olduğunu fark ettik. Tuğba’nın göz bebeklerinde kayma var ve nesneleri gözleri ile takip edemiyor. Gerek KKTC’de gerekse Türkiye’de birçok doktora muayene ettirdik ancak kesin teşhis konulamadı. Bazı doktorlar, kızımın doğuştan kör olduğunu söyledi. Türkiye’de bir doktor da ‘az da olsa görüyor olabilir’ diyerek, Tuğba’ya gözlük verdi” dedi.
İsmail Tekin, “Sesimi duyan tüm Nöroloji Uzmanlarına ve Göz doktorlarına sesleniyorum. Lütfen bize yardım edin. Tuğba henüz 14 aylık. Eğer gözlerindeki sorun tedavi edilebilir türden ise çok geç olmadan O’nu sağlığına kavuşturabiliriz” diye konuştu.

“Kimse ne olduğunu anlamadı”
Kızının gözlerindeki sorunun tespit edilmesi için bir yıldır doktor doktor gezen çaresiz baba İsmail Tekin, yaşadıklarını Havadis’e anlattı.
İsmail Tekin, şunları söyledi: “Tuğba’nın gözlerindeki sorunun ne olduğu konusunda KKTC’de kesin bir teşhis konulamadı. Bunun üzerine Türkiye’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne gittik. Tuğba’yı orada bir profesöre muayene ettirdik. Profesörün isteği üzerine Tuğba’ya bir dizi tetkik yapıldı. Tetkikler 20 gün sürdü. Sonuçları profesöre götürdük hiç bakmadan, bizi asistanına yönlendirdi. Asistan doktor da diğer birçok doktor gibi, herhangi bir bilgi vermedi.  Sonuçları okudu, ‘Bu gözlüğü alın, çocuk az da olsa görüyor olabilir’ dedi ve – 4 derece bir gözlük yazdı. Asistan doktor, 3 ay sonra Tuğba’yı tekrar oraya götürmemizi söyledi.”


“Minnettarım”
“KKTC’ye dönünce durumu yakın komşumuz olan Kanime Uykur’a anlattık. O da kızı Hanımşah Aydın’a anlatmış. Komşumuzun kızı Hanımşah Aydın, Tuğba için elinden gelenin fazlasını yaptı. Bu konuda sonsuz minnettarım. Tuğba’yı Serkan Dağdelen isimli bir doktora götürdü. Doktor Serkan Dağdelen, hiçbir ücret talep etmeden Tuğba’yı uzun uzun muayene etti ve Cerrah Paşa Tıp Fakültesi’nde asistan doktorun yazdığı – 4 derece gözlüğün yerine  + 4 derece gözlük almamızı söyledi. Yine Hanımşah Hanım’ın ön ayak olması ile KKTC’de faaliyet gösteren bir gözlükçüden bu gözlükleri aldık. Gözlükçü de bizden gözlüklerin parasını almadı.”
Özel bir şirkette işçi olarak çalışan İsmail Tekin, Tuğba’nın tedavisi için son bir yılda maddi tüm imkanlarını ortaya koyduklarını kaydetti.
Maddi manevi oldukça sıkıntılı günler yaşadıklarını söyleyen İsmail Tekin, “Bu zor günümüzde bize yardımcı oldukları için Hanımşah Aydın’a, gözlükçüye ve Doktor Serkan Dağdelen’e minnettarız” dedi.
Doktor Serkan Dağdelen’in önerdiği gözlüğü taktığından bu yana Tuğba’nın göz bebeklerindeki kayma da bir nebze olsun azalma olduğunu kaydeden İsmail Tekin, “Göz bebeklerindeki kayma azaldı. Bu bize büyük umut oldu” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar