Dünya

IŞİD bir Amerikalı gazeteciyi daha infaz etti


Suriye’nin kuzeyinde iç savaşı haberleştirirken geçen yıl IŞİD militanları tarafından rehin alınan ABD’li serbest gazeteci Sotloff’un öldürüldüğü iddia edildi.
IŞİD tarafından internete konan görüntülerde ABD’li gazetecinin yanında duran maskeli bir kişi, İngiltere’nin IŞİD’e karşı ABD ile işbirliğini sonlandırmaması durumunda David Haines isimli İngiliz bir rehinenin de öldürüleceği tehdidinde bulunuyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, gazetecinin infazını gösterdiği iddia edilen videonun orijinalliğinin teyit edilemeyeceği bildirildi. 31 yaşındaki Floridalı gazetecinin geçen yıl Ağustos ayında IŞİD militanları tarafından rehin alındığı belirtilmişti.

IŞİD tarafından daha önce yayınlanan videoda Sotloff’un kaderinin Başkan Obama’nın elinde olduğu kaydedilerek, IŞİD’e yönelik ABD operasyonlarının durmaması halinde gazetecinin öldürüleceği uyarısı yapılmıştı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI DA SERT ÇIKTI

İngiltere Başbakanı David Cameron, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından Suriye’de rehin alınan ABD’li serbest gazeteci Steven Sotloff’un öldürülmesine ilişkin görüntüler doğrulanırsa bunun "alçak ve acımasız bir cinayet olduğunu" söyledi. Cameron, yaptığı açıklamada "Eğer doğrulanırsa, bu alçak ve acımasız bir cinayettir. Duygu ve düşüncelerim, bu korkunç ve trajik durumla başetmeye çalışan Sotloff’un ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte. Geçen birkaç hafta boyunca da defalarca söylediğim gibi: IŞİD hiçbir dini temsil etmiyor. Suriyelileri, Iraklıları, Amerikalıları ve İngilizleri ayırt etmeksizin tehdit ediyorlar ve Müslümanlar, Hristiyanlar veya herhangi başka bir din arasında ayrım gözetmiyorlar" ifadelerini kullandı.
İngiliz halkını korumak için halihazırda çok çalıştıklarını dile getiren Cameron, "Ülkemizi ve halkımızı bu acımasız teröristlerden korumak için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz. Yarın sabah son gelişmelerle ilgili acil kabine toplantısına başkanlık edeceğim" dedi. Bu arada, Amerikalı gazetecinin infaz edildiği iddiasının ardından Cameron’a istihbarat ve güvenlik yetkilileri tarafından konuyla ilgili Başbakanlıkta brifing verildi.

İLK ÖNCE FOLEY'İ İNFAZ ETMİŞLERDİ

IŞİD, daha önce de Amerikalı gazeteci James Foley'i infaz etmişti. Guantanamo'daki esirlere giydirilen turuncu elbiseyi Amerikalı gazeteciye giydiren IŞİD, Amerikan yönetimini tehdit etmişti.

SIRADA İNGİLİZ REHİNE VAR!
Steven Sotloff, bundan önce yayınlanan ve James Foley'in infaz edildiği videoda, sıradaki kişi olarak gösterilmişti. Bu videoda ise sıradaki kişi olarak İngiliz rehine David Haines gösterildi. Görüntülerde ayrıca IŞİD'e karşı "Amerikan önderliğindeki şeytanî ittifaka" girecek ülkeler uyarıldı.Başa dön tuşu