İsias Otel'de felaket böyle gelmiş: Kaba inşaat 10 yıl bekledi, aile apartmanıyken otel ruhsatı verilmiş - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Kasım 29, 2023
KıbrısManşet

İsias Otel’de felaket böyle gelmiş: Kaba inşaat 10 yıl bekledi, aile apartmanıyken otel ruhsatı verilmiş

isias otel

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adıyaman’da enkaza dönen İsias Otel’in 1990-1991 yıllarında apartman olarak tasarlandığı, kaba inşaatın 10 yıl boyunca atıl bir şekilde bekledikten sonra 2001’de kurulan şirketin belediyeden otel ruhsatı aldığı ortaya çıktı. 2005’te de otelin yatak kapasitesinin 36’dan 65’e yükseltildiği belirlendi.

Adıyaman’da onlarca kişiye mezar olan İsias Otel’e ilişkin soruşturma sürüyor. Otelde 43 kişilik turist rehberi kafilesinden 30 kişi hayatını kaybederken 35 kişilik Kuzey Kıbrıslı ortaokul voleybol takımı kafilesinden ise kurtulan olmadı. Otelde kaç kişinin kaldığına ilişkin ise net bir bilgi bulunmuyor.


Soruşturması çerçevesinde, otelin yöneticilerinden Efe Bozkurt gözaltına alınırken onlarca kişiye mezar olan otelin geçmişine dair yeni bilgiler ortaya çıktı.

Kaba inşaat 10 yıl bekledi

1990-1991 yıllarında apartman olarak tasarlanan binanın inşası, bir zaman sonra belirli sebepler kaynaklı durdu. Kaba inşaat, 10 yıl boyunca atıl bir şekilde bekledi.

Daha sonra 2001’de kurulan İsias Otelcilik, binayı enkaz haline dönmeden önceki haline getiriyor. 2005’te otelin yatak kapasitesi 36’dan 65’e yükseltiliyor. Ve bu 10 katlı otel, Kahramanmaraş merkezli depremde yerle bir oldu.

Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Tunç ise otelin temelinin 1990-1991’de atıldığını, bir sebepten ötürü kaba inşaat aşamasında yapım aşaması durunca yapı 2001’e kadar atıl vaziyette kaldığını ve kaba inşaatın 10 yıl yağmur ve kara maruz kaldığından korozyona uğradığını belirtti.

“Aile apartmanıyken otel ruhsatı alıyor”

Tunç, ”Aile apartmanı olarak tasarlanan yapı 2001’de kurulan şirket, belediyeden otel ruhsatı alıyor. 1999 öncesinde yapılan tüm yapılar gibi bu yapı da riskli inşaatlardan biri. Atatürk Bulvarı zemin sıvılaşması olan bir alan. Dolayısıyla binadaki risk iki kat daha fazla artmış oluyor. 1999 öncesi yapılan binaların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması gündeme gelmeliydi” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
1
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
1
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar