İş yeri sahipleri isyanda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

İş yeri sahipleri isyanda

İş yeri sahipleri isyanda

İŞLETME SAHİPLERİ ÖFKELİ… Altın Kumsal’da bungalowları mühürlenen işletme sahipleri Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na ateş püskürdü. BY Ajans’a konuşan bungalov işletmecileri Altın Kumsal’ın yabancı işletmecilere peşkeş çekildiğini iddia etti

BY Ajans
Geçtğimiz perşembe günü turizm müsteşarı Şahap Aşıkoğlu tarafından mühürlenen bungalowların, sahipleri BY Ajans’a sert açıklamalarda bulundu. Atlın Kumsal’da 1994 yılından beri faaliyet gösteren bungalow sahipleri 2005 yılına kadar izinli oldukları halde izinleri uzatılmamış ancak vergi ve sigorta paraları alınmaya devam edilmişti.
İşletmeciler, Aşıkoğlu’nun bu uygulamasının altında başka şeyler olduğunu ve bölgenin yabancı şirketlere peşkeş çekildiğini duyduklarını belirttiler.
Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ise mastır planın öngördüğü şekilde adım attıklarını ve yapılan uygulamanın gelecek nesillerin bu coğrafyadaki sosyal ve ekonomik haklarını koruma yönünde olduğunu belirtti.


Erdoğan: Sözleşme uzatılacak dediler, işletmeyi mühürlediler
Bölgede 1994 yılından beri faaliyette olan ve 2005 yılından sonra siyasi sebeplerden dolayı izninin uzatılmadığı “Tekos Place” adlı iş yeri işletmecisi Gültekin Erdoğan, Orman Dairesi Müdürlüğü’nün kendilerine sözleşmeleri uzatmak için sözleşmelerin hazır olduğunu söylediğini ve ertesi gün Çevre Dairesi’nin Turizm Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ile iş yerlerini mühürlemeye geldiğini belirtti. Erdoğan, yapılan bu uygulamanın birçok işletme sahibinin yurt dışında olduğu sırada yapılmış olmasını organize bir iş olarak değerlendirdi. Sezon açılışı sırasında 16 odasının mühürlendiğini söyleyen Erdoğan, bölgeli İçişleri Bakanı ile Girneli Turizm Bakanı’nın kurultaydan kalma hesaplaşmasının sonucu kendilerinin mağdur edildiğini belirtti. İrsen Küçük’ün kurultay zamanı, kendilerine izinlerinin uzatılacağını söylediğini sözlerine ekleyen Erdoğan, Turizm Bakanı’nın UBP içerisindeki muhalif gruptan olduğunu ve Bakanlar Kurulu’nun çalışmalarını baltaladığını düşündüklerini savundu. Erdoğan, Turizm Bakanı’nın Girneli olduğunu ve tüm turistik yatırımları kendi bölgesine almaya çalıştığını, İskeleli olan İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun ise sözünün geçmediğini ve bir müsteşarı dahi kanunsuz bir uygulama yapmaktan vazgeçiremediğini söyledi. Erdoğan, Turizm Bakanlığı Müsteşarı Aşıkoğlu’nun, şov peşinde olduğunu ve şirin görünmeye çalıştığı çevrecilerin, kendilerine geldikleri zaman klima olup olmadığını sorduğunu bilmediğini söyledi. Erdoğan gerekirse işletme sahipleri olarak Ankara’ya gideceklerini, konunun Bülent Arınç’a iletildiğini ve sorunu talimatların verildiği yerden çözeceklerini söyledi. Muhalefeti de eleştiren Erdoğan, hükümetin bir birine düştüğünü ama ana muhalefet CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun da pasif olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu’nu defalarca aramalarına rağmen konuyu bildiği için telefonlara dahi cevap vermediğini de eleştiren Erdoğan, buraları Ferdi Sabit Soyer’in Tarım Bakanlığı döneminde kendilerine verildiğini söyleyerek, şimdide Soyer’e seslenerek eserine sahip çıkmasını istediklerini belirtti. Erdoğan, Yorgancıoğlu’na da seslenerek, bu işi yapamayacaksa bırakmasını, aksi halde kendisinin de yönetimde bulunduğu partiyi yönetemeyen birini “oradan almasını bilirim” dedi.
 

Kalın: Kurunun yanında yaş da yandı
Burhan Kalın ise, UBP’nin son peşkeş çektikleri kişileri engelleyemedikleri için kurunun yanında yaşın da yandığını belirtti. Kalın, 2005’den emirnamelerden önce kendilerinin burada olduklarını söyleyerek, kendilerine elektrik dahi bağlanmadığını, ancak son 2 yıl içerisinde izin verdikleri kişilere elektrik bağladıklarını ve şikayet gidince kendilerinin de mağdur edildiğini söyledi. Kalın, yabancı müşterilerinin önünde 11 odasının mühürlendiğini ve turistlerin bu uygulama karşısında ne olduğunu anlamadan, kaçtıklarını belirtti. Kalın, Aşıkoğlu’nun çarşamba gün mühürleri kaldıracağını açıkladığını söyleyerek, eğer sözünü tutmaz ise gereken her ne ise yapacaklarını belirtti. Kalın, çarşamba günü mühürler kaldırılsa bile yapılan bu işlemin bedelini çok ağır ödeyeceklerini, turistlerin bölgeye gelmek için güven ortamının yeniden yaratılmasının zaman alacağını belirtti. Kalın, Aşıkoğlu’nun, yasa dışı işler çevirdiğini iddia ederek, kendisine, elinde bulunan rezervasyonları göndermesi durumunda turistleri başka bir otele yönlendirebileceğini söylediğini savundu.
 

Korkmaz: Müşterilerin önünde polisle gelip mühürlediler
Hasan Korkmaz, habersiz bir şekilde, müşterilerin önünde polislerle gelip iş yeri sahiplerini alı koyduklarını belirterek, müşterilerin büyük bir suç işlendiğini düşünüp korktuğunu ve kaçtığını söyledi. Önceden haber verilmesi durumunda rezervasyon almayacaklarını belirten Korkmaz, şu an Rus müşterilerinin bulunduğunu ve Turizm Bakanlığının yapmış olduğu bu uygulamadan sonra, üst üste yattıklarını belirtti. Korkmaz, mahkeme kararı olmaksızın, faaliyette olan bir iş yerinde sezon açılışından kısa bir süre sonra müşterilerin önünde polis ile yapılan bu uygulamanın ülke turizmine bir katkı sağlamadığını ve ülkeyi bu şekilde tanıttığını savundu. Korkmaz kendisinin Kaplumbağaları koruma derneği başkanı olduğunu, bölgeyi kendisinden daha fazla koruyamayacağını söyledi.  Korkmaz 5 çalışanı olduğunu, devletin kendisinden vergi ve sigorta yatırımlarını kabul ettiğini bu rağmen Turizmi geliştirmekten sorumlu müsteşarın, turizm sezonunda bu hareketi yapmasına engel olmadığını savundu. İskele Boğazı’nda bulunan bazı işletmelerin göz göre göre denizi doldurup restoran yaptığını hatırlatan Korkmaz, kendilerinin ne hırsızlık ne de devletin malını gasp gibi bir suç işlemediği halde bu uygulamanın neden yapıldığını anlamadığını belirtti.
 

Koloğlu: Bu yasa buradaki işletmelerden sonra ortaya çıktı
Ali Koloğlu, İşletme sahiplerinin bir kısmının Türkiye de olduğu ve başbakanın da yurt dışında bulunduğu bir sırada bu işlemin yapılmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Yasalar denildiğini söyleyen Koloğlu, bu yasaların buradaki birçok işletmeden sonra çıktığını söyledi. Burada insanların kendilerine mahkum edilmesi politikası uygulandığını savunan Koloğlu, günün sonunda “işinizi biz yaptık, oyunuzu bize verin” denileceğini söyledi. Koloğlu, bu işletmelerin toplamında 500 kişiden fazla insanın ekmek yediğini ve bunun başbakan için 500 oy anlamına geldiğini söyledi. “devletin başı yok mu? Devlet sahipsiz mi?” diyen Koloğlu, başbakan gelip sorunu çözecek sonra da çıkıp oy isteyecek diye iddia etti. Koloğlu, Aşıkoğlun’a seslenerek, müşterilerin önünde mühürlemeye geldiklerinde gösterilen olgun davranışın, 2’nci kez de gelinmesi durumunda gösterileceği yanılgısında olmaması gerektiğini söyleyerek, gerekenin yapılacağını belirtti.
 

Çebi: Şov yaptılar
Ali Çebi, İşletme sahiplerinin yurt dışında olmayışını fırsat bilerek gelip şov yapıldığını söyledi. Çebi kendisinin 2 yıl daha izni olduğunu ve müsteşarın bundan bile haberi olmadığını söyledi. Çebi, burada mülk amirinin kaymakamlık olduğunu, Turizm müsteşarının hangi sıfatla gelip mühür vurduğunu sorgulayarak, Aşıkoğlu’na, “Sen git ülkeye turist getir” dedi. Müsteşarın ülke turizmini kötü reklam yaptığını ve tazminat davası açacağını söyleyerek, turizmi geliştirmekten sorumlu bir merciinin turistleri korkutup ülkeden kaçırdığını ve bunun bedelini ödemesi gerektiğini vurguladı. Bu tesislerin 20 yıldan beridir var olduğunu söyleyerek, UBP’nin yandaşlarına sahilleri peşkeş çektiğini ve sonra da bu uygulamalara gittiğini belirtti. Bu topraklarda hak sahibi olduğunu iddia eden devletin, hak sahibi olmak için önce bu toprakları gerçek sahiplerine devretmesi gerektiğini sonra çıkıp siyaset yapmasını söyledi. Konser organizasyonuna gelecek olanları kaçırmaya çalışıyorlar, 1 TL katkısı olmayan bu devletin kendilerini bu şekilde onurlandırdığını söyledi.
 

Ölmez: Biz para vermeye çalışıyoruz, onlar almamaya
Mehmet Ölmez, 1989 yılından beri bu işi yaptığını, hükümetin 2 yıl içinde sahili yandaşlarına peşkeş çekerken çevre dairesinin uyuyor olduğunu söyledi. Tam sezona girdikleri sırada yapılanın yanlış olduğunu belirten Ölmez, “biz para vermeye çalışıyoruz, onlar almamaya çalışıyor” dedi. Ölmez, bakanlar kurulu ile elektrik verdiklerini şimdide gelip mühürlemelerine anlam veremediklerini belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar