İran'da gösterilerle ilgili ilk idam cezası infaz edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
DünyaManşet

İran’da gösterilerle ilgili ilk idam cezası infaz edildi

İran'da gösterilerle ilgili ilk idam cezası infaz edildi

İran’da Masha Amini’nin polis nezaretine alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan gösterilerle ilgili geçen haftalarda idama mahkum edilen bir kişinin cezası infaz edildi.

İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansına göre, ekimde başkent Tahran’daki “Settar Han Caddesi’ndeki protestolar sırasında soğuk silahla vatandaşları tehdit ettiği ve bir güvenlik görevlisini yaraladığı” iddiasıyla Devrim Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan Muhsin Şikari adlı gösterici bu sabah idam edildi.

Habere göre, idam edilen kişi, “ateşsiz silah taşımak, yolu kapatma, araçları durdurma, güvenliği ihlal etme, milis güçlerle (Besic) çatışma, bir güvenlik görevlisini yaralama, korku ve dehşet salma gibi eylemlerle devlete karşı savaş açma” suçlamasıyla 20 Kasım’da idama mahkum edildi; daha sonra Yüksek Mahkeme tarafından da cezası onaylandı.


Muhsin Şikari, İran’da Mahsa Emini protestolarıyla bağlantılı idam edilen ilk gösterici oldu.

Ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle bağlantılı olarak şu ana kadar 11 kişi idama mahkum edilmişti. Devrim Mahkemeleri tarafından verilen idam kararlarının Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor. Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, idama mahkum edilen kişilerden bir kısmının cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceğini belirtmişti.

İran Ceza Kanunu’na göre, “kamu düzenini bozmak, yeryüzünde bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak” gibi suçları işleyenler idam istemiyle yargılanıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar