Dünya

Irak’ta bir internet fenomeni daha öldürüldü


Irak’ın başkenti Bağdat’ta yaklaşık 3 aydır devam eden kadın model cinayetleri, diğer modellerin ve internet fenomenlerinin ülkeyi terk etmesine neden oldu. Fenomen cinayetlerinin son kurbanı Hamudi el-Mutayiri (15) oldu.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta 3 güzellik uzmanı ile kadın modellerin öldürülmesinin ardından bir internet fenomeni daha öldürüldü. Instagram Prensi’lakabıyla tanılan Hamudi el-Mutayiri (15) başkentteki Sadr bölgesinde evine dönerken kimliği belirsiz kişilerce kaçırılarak öldürüldü.Cinsel eğimlilerinden dolayı öldürülen el-Mutayiri’nin can verirken videosunun paylaşılması büyük tepkilere ve öfkeye neden oldu.

Facebook ise olayla ilgili “Hamudi’yi sevenlerin, kendisini anmak ve birlikte geçirdikleri güzel anları hatırlamak için profilini ziyaret ederek teselli bulacağını umuyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta geçen Ağustos ayında Iraklı Barbie lakabıyla tanınan ünlü güzellik uzmanı Refif el-Yaseri ile güzellik uzmanı Reşa el-Hasan, esrarengiz bir şekilde öldürülmüştü.

Geçen ayda ise 2014 Miss Bağdat güzellik yarışmasının birincisi olan Tara Faris, yine başkent Bağdat’ta bir cinayete kurban gitmişti.

27 Eylül’de kendi arabasında Bağdat’ta saldırıya uğrayan 30 yaşındaki model Tara Fares, ikisi kafasına, biri de göğsüne isabet eden 3 kurşunla hayatını kaybetti. Irak İçişleri Bakanlığı’ndaki kaynak, saldırı sırasında Fares’in arabasında bulunan bir erkeğin gözaltına alındığını anlattı.

Tara Faris’in otomobilinin içinde silahla vurularak öldürülmesinin ardından, fotomodel Cihan Haşim geçtiğimiz hafta Irak’ı terk ederek Almanya’ya yerleşmişti. Bir diğer model de bugün aldığı tehditler nedeniyle ülkeyi terk ettiğini açıkladı. Geçen yıl Irak Güzellik Yarışması’nda birinciliği elde eden aynı zamanda sosyal medya fenomeni Şeyma Kasım, hayranlarına yaptığı açıklamada ölüm tehditleri aldığını iddia ederek, ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını söyledi.Başa dön tuşu