Magazin

İpek Amber’in “Kalamam” heyecanı


TEKLİSİNİ TÜRKİYE’DE ÇIKARACAK: Müzik ve sahne serüvenini, yepyeni projelerini gazeteniz Havadis’le paylaşan ülkemiz sanatçısı İpek Amber “Kalamam isimli teklimi en kısa zamanda Türkiye’de çıkarmayı planlıyorum.” dedi

 Betül AKGÜN

Ülkemizin sevilen sanatçılarından biri olan İpek Amber ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Amber Lefkoşa’da doğup Mağusa’da büyümüş bir sanatçı. Doğu Akdeniz Üniversitesi, Müzik Bölümünden mezun olduktan sonra birbiri ardına sıralanan sahne ve çalışmaları ve albümüyle dikkatleri üzerine çekmeyi sürdürüyor. 20 Temmuz Fen Lisesi’nde müzik öğretmenli olan sanatçı 2015 yılından beri aktif olarak müzisyenlik de yapıyor.

İşte İpek Amber’in yükselen grafiği:

 

Hayatınızın her alanında müzikle iç içesiniz. Müzik öğretmenisiniz ve aynı zamanda sanatçısınız. Müzik hayatınıza nasıl girdi?

Çocukluk yaşlarımda piyano dersleri alarak başladım. Sonrasında okul yıllarında, korolarda, orkestra ve müzik kollarında aktif olarak yer aldım. Üniversitede müzik okumaya karar verdim. Çocukluğumdan beri hayatımda müzik vardı. 15 yaşımdan beri söz yazıyor, beste yapıyordum. 2014 yılında bu yazdığım eserleri hayata geçirmeye ve dinleyicilerle paylaşmaya karar verdim. 2014 yılında “Renklenirim Seninle” isimli tekli çalışmamla ülkemizde profesyonel müzik hayatıma ilk adımımı attım. 2015 yılında da Türkvizyon şarkı yarışmasında KKTC elemelerine “Sessiz Gidiş” adlı şarkımla katıldım ve birinci olarak ülkemizi temsil etme hakkını kazandım. Aynı yıl birçok mekandan müzik yapmam için, konser yapmam için teklifler almaya başladım ve müzisyenlik yapmaya da o yıl başladım.

Sahne aldığınız yerler ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Bugüne kadar içimin ısınmadığı, sırf para kazanmak için sevmediğim hiçbir mekanda çıkmadım. Çünkü benim için öncelik, müziğimi sevdiğim mekanda severek paylaşmak. O yüzden seviyorum çıktığım mekanları.

Kariyer olarak hedefleriniz neler? Kıbrıs’ta sanatçıların değerlerinin karşılıklarını aldığını düşünüyor musunuz?

Şimdi yeni bir single çalışmam var. “Kalamam” isimli bu teklimi en kısa zamanda Türkiye’de çıkarmayı planlıyorum. Birinci hedefim bu. Klibimizi çektik şuan kurgu aşamasında. Hedefim Türkiye piyasasında yer edinmek. Daha büyük kitlelere ulaşmak. Birincil hedefim budur. Maddi ve manevi olarak Kıbrıs’ta hak ettiğimiz değeri gördüğümüzü düşünmüyorum. Türkiyeli sanatçılara daha çok değer verilmekte. Değer veren insanlar da var tabii ki ama beklediğimiz değeri bence göremiyoruz.

 

Ülkemiz sahnelerinde yaşadığınız zorluklar nelerdir?

Tercih ettiğim mekan türleri var ve oralarda da sıkıntı yaşamadım bugüne kadar. Yani ufak tefek, her müzisyenin yaşadığı sorunlar vardır ama onların söylenmeye değeceğini düşünmüyorum.

 

Sizce ülkemizde sanata olan ilgi nasıl?

Ülkemizde gerçekten entelektüel, sanata meraklı güzel bir kesim var. Ancak şehir bazında da düşünürsek tüm şehirlerde sanatsal faaliyetlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Daha iyi, daha sanatsever nesillerin gün geçtikçe yetişeceğine, bunun artacağına inanıyorum. Bir öğretmen olarak bunu zaten gözlemliyorum. Çünkü teknoloji ilerledikçe de sanata, bilgiye, merak ettiğimiz her şeye ulaşmak çok kolaylaştığı için sanat severliği içselleştirmek kolaylaşıyor.

 

Türkiye’de başarılı olmuş, Kıbrıslı sanatçılar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle alkışlıyorum, gurur duyuyorum. Onlar adına gerçekten çok mutluyum. Buray’la üniversitede birlikte okuduk. O zaten benim arkadaşım.  Tolga Erzurumlu ve Erkan Erzurumlu ile liseden beri birlikteyiz. Yani çocukluklarından beri ne kadar yetenekli olduklarını biliyorum. Dünya standartlarında müzisyenler olduklarını bildiğim için hak ettikleri yerde olduklarını düşünüyorum. Dilerim daha da iyi yerde olurlar.

 

Fadıl Başkal’ın başlatmış olduğu “Müzik Emekçiler Derneği” ile ilgili bir bilginiz var mı?

Şu anda sizden duyuyorum. Haberim yok. Tabii ki böyle bir derneğe üye olurum. Daha çok duyurulması gerekiyor ki bizim de haberimiz olsun. Ben birçoğuyla iletişim halindeyim ama bana söylemediler. Müzisyen arkadaşlarımdan hiç böyle bir şey duymadım.

 

Havadis Gazetesi’nden ödül aldınız. Sizce bu tarz ödüller sanatçılar üzerinde ne gibi etki yaratıyor?

Ben çok mutlu oldum. Çok teşekkür ediyorum Havadis Gazetesi’ne. Ve gerçekten değer görmek yaptıklarının değerinin bilinmesi, bunun teşvik edilmesi, desteklenmesi çok güzel. Bu tarz ödüllerin her zaman sanatçıyı motive ettiğini düşünmekteyim. Bu ödüller sanatçıya verilen değerdir.

 

Öğretmenlik yapmıyor olsaydınız, sahneden aldığınız ücret sizi tatmin eder miydi?

Öğretmenlik yapmıyor olsaydım müzikle ilgili daha çok iş yapardım. Belki de bu kadar seçici olmazdım. Onu da bilmiyorum ama şu anki seçimlerimle yaptığım çalışmalar için konuşacak olursak hayır, diyebilirim.

 

Bu sezonda sizi nerelerde göreceğiz?

Lefkoşa’da CafeNo: 3, Mağusa’da Venedik Evi. Yaz sezonunda buralarda sahne alıyorum.

 

Program sunuculuğu deneyiminiz var. Bundan sonrası için bu alanda çalışmalarınız olacak mı?

Daha önceden “Çocuk Parkı” adlı bir çocuk programım vardı. Hafta içi her gün yayınlanıyordu. 2017 – 2018 yılları arasında “Liseler Yarışıyor” isimli bir program sundum. Şu anda haftanın bir günü olabilecek bir program yapabilirim. Düşünüyorum, olabilir.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı