Kıbrıs

İnsanlığın sonu gelebilir!Geçtiğimiz aylarda İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in “dünya dışı varlıkların gezegenimizi keşfetmesinin insanlığın sonunu getirebileceği” uyarısına Lucianne Walkowicz’ten destek geldi.

Dünya dışı varlıkların başka bir deyişle uzaylıların insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunan Adler Planetarium çalışanı Lucianne Walkowicz, uzaya gönderdiğimiz mesajlarda daha dikkatli olmamız gerektiğinin altını çizdi.
shutterstock_64087615-customNBC’nin sorularını yanıtlayan astrofizikçi, “dünya dışı varlıklara ulaşmak adına gönderdiğimiz mesajlar, ya gezegenimizin sonunu getirir ya da bizi çok ileri bir refah seviyesine ulaştırır. Onların amacını hiçbir zaman bilemeyiz” ifadeleri ile riskin boyutuna dikkat çekti.

shutterstock_343230374-custom

Benzer uyarı geçtiğimiz aylarda ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’den de gelmişti. Hawking, dünya dışı varlıkların göçebe bir kültüre sahip olma olasılıklarının altını çizmiş, bu canlıların kendi gezegenlerindeki kaynakları tüketmiş ve yaşama uygun başka gezegen arayışı içinde olma olasılıklarının bulunduğu uyarısında bulunmuştu.

shutterstock_351128261-custom

Bilim kurgu filmlerinin değişmezi insanoğlu ile uzaylıların karşılaşmaması bu kez de bilimin merceğinde. Pek çok filme konu olan bu olayın neden henüz gerçekleşmediğini araştıran bilim insanları olası senaryoları belirledi.

shutterstock_356797187-custom

Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var. Ancak herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan daha uzun sürebilir. Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan daha yavaş olabilir.

shutterstock_386625808-custom

Ayrıca bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz. Zira uzayı 1984’ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz oldukça ilkel olabilir.

shutterstock_417034432-custom

Gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bize doğru ilerleyen “ilk merhaba” mesajı hala yolda olabilir.

shutterstock_430039783-custom

Bizim de uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünürsek bizim mesajımızın da hala bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün.

shutterstock_439560973-custom

En karamsar senaryoya göre, evrende başka yaşamlar arayan tek medeniyet biz olabiliriz. Ya da başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş olabilir.

shutterstock_536842681-custom

Gezegenimizin Soğuk Savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi altında yaşadığını düşünürsek başka bir medeniyetin benzer bir sebepten yok olması da oldukça muhtemel.

shutterstock_557235079-custom

En kötü senaryo ise Hollywood’un en çok işlediği konu olan gelişmiş bir medeniyetin evrendeki diğer uygarlıkları işgal ederek gelişimini sürdürmesi. Bu da bizimle bağlantıya geçmemelerini oldukça mantıklı hale getiriyor.

Başa dön tuşu