KıbrısManşet

İngiltere’de Mete Çoban’a Britanya İmparatorluk Nişanı verildi


İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk Mete Çoban’a yeterince temsil edilmeyen gençleri demokrasiye katılmaya teşvik etmek için yaptığı çalışmalar nedeniyle Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluk Nişanı( MBE) verildi.

Hackney’de büyüyen, babası taksi şoförü ve annesi bakıcı olan iki göçmenin çocuğu olan 28 yaşındaki Mete Çoban 28 yaşında Hackney Meclis Üyesi olarak da görev yapıyor.

Topluluklar ve nesiller arasında diyalog için alanlar yaratarak ve genç ve sosyal olarak dışlanmış vatandaşlara toplumda değişime öncülük edecek araçlar sağlayarak gençleri demokrasiye katılmaları için güçlendirmek amacıyla kurulan My Life My Say organizasyonunun Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı olan Mete Çoban  “My Life My Say ile elde ettiğimiz her şeyden gurur duyuyorum ve yıllar boyunca destekleri için herkese teşekkür ediyorum. Hackney’de bir belediye malikanesinde büyürken sık sık kendimi güçsüz, ihmal edilmiş ve duyulmamış hissettim ve gençlere geleceğimiz için önemli kararlar alınırken ayağa kalkmaları ve sayılmaları için güven vermek için kurdum.” dedi.Hackney Belediye Başkanı Philip Glanville şunları söyledi:

“Millet Mete Çoban’ın, gençlere yönelik hizmetler sunan My Life My Say organizasyonunun Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı olarak, gençleri siyasete daha fazla dahil etmeyi ve genç olmalarını sağlamayı amaçlayan mylifemysay.org.uk çalışmaları nedeniyle MBE aldığını duymak harika.

Gençler için mükemmel bir rol model olduğunu kanıtladı ve 2014’te henüz 21 yaşında olan ilçenin en genç seçilmiş meclis üyesiydi.”

Britanya İmparatorluk Nişanı, Birleşik Krallık’ta 4 Haziran 1917 tarihinden itibaren Kral V. George tarafından verilmeye başlanmış bir nişan.

Mete Çoban

 

 Başa dön tuşu