İngiltere’de bile okul tamiratlarına para yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
EğitimKöşe Yazarları

İngiltere’de bile okul tamiratlarına para yok

Barış Uzunahmet

İnsan bazen bu İngiltere’de olup bitenleri okuyunca hayrete düşüyor. Üstelik de ülkenin en ciddi gazetelerinden birinde okuyorsanız olup biteni, doğruluğuna daha çok inanıyorsunuz. Yani daha önce bana birileri İngiltere’de okulların çatısının akıttığını, ısıtıcıların çalışmadığını, çok sayıda yapısal eksiklikleri olduğunu söylese kesinlikle inanmazdım. Bazı okullarda çocukların sınıflarda eldiven ve ceket ile oturmak zorunda kaldığı söyleniyor.

The Guardian gazetesinde geçtiğimiz günlerde gördüğüm bir haberde Birleşik Krallık hükümeti okulların tamiratı için ayırdığı bütçe, 2020-21 öğretim yılına göre %60 azalmış… Bu nedenle okulların bazı ihtiyaçları karşılanamıyor.


Yüzlerce okulun ciddi ihtiyaçları olduğu ve özellikle Easter tatilinden sonra okulların sorunlu açılacağı belirtildi. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için okulların personel çıkarmaya kadar gidebileceği konuşuluyor. İşler bu kadar ciddi…

Şimdi bunun üzerine KKTC’yi düşündüm. Üzüleyim mi sevineyim mi karar veremedim. “İngiltere’de böyle şeyler yaşanıyorsa KKTC’de hayda hayda yaşanır” deyip kendimi teselli mi edeyim yoksa KKTC’de yaşanan altyapı eksikliklerine üzülmem mi gerekir?

Zaten KKTC’de Eğitim Bakanlığı’nın bu tür okul tamiratları için istekli olduğunu söylemek pek mümkün değil. Okul yönetimleri ve Okul Aile Birlikleri bu konuda canla başla çalışıyor. Sponsor buluyor, neredeyse çağdaş dilencilik yapıyor.

Bizde bir dönem sınıflardaki tavanın düşmesi haber oluyordu, şimdilerde artık tüm okulun başımıza düşüp düşmeyeceği konuşuluyor. Özellikle Türkiye’deki 6 Şubat depreminden sonra okulların yapı güvenliği çok daha fazla önem kazanmış durumda… Vatandaş eskisinden çok daha fazla hassas bu konuda… Eğitim Bakanlığı da hassas olup, çok daha fazla bütçe ayırmak zorunda…

Görüyorum ki iş insanlarının desteği ile birçok okul yapılıyor veya yapıldı. Buna rağmen artan nüfus dolayısı ile bu yeni okullar da yeterli olmuyor. Hala ülkede okul ihtiyacı var.

Öyle görünüyor ki sadece okul tamiratları veya yeni okullar için değil diğer ihtiyaçların karşılanması için de eğitime ayrılacak bütçenin artırılması gerekmektedir.

Hükümet edenler diyebilirler ki “zaten Eğitim Bakanlığı bütçesi genel bütçe içerisinde en yüksek bütçelerden biridir”.

Haklılık payı olabilir ancak önemli olan yatırımlara ne kadar bütçe ayrıldığıdır. Yatırımlara ayrılan bütçe Eğitim Bakanlığı bütçesinin içinde %1 bile değildir. Eksikliklerin giderilmesinin yolu yatırım bütçesinin artırılmasıdır.

Birden aklıma Namık Kemal Lisesi ve Geçitkale Cumhuriyet Lisesi geldi. İkisi de şu anda kullanılmıyor. Akıbetleri ne oldu diye küçük bir araştırma yaptı Önümüzdeki aylarda güçlendirme işlemleri başlayacakmış. Eylül ayına yetişir mi? İmkansız… Bir sonraki Eylül’e belki diyor uzmanlar.. O da belki…

Kısacası insana ve eğitime yatırım çok önemli. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Bu yatırımları yapmayan hükümetler eleştiri almaya mahkumdur. Bugün İngiliz hükümeti bile bu konuda eleştiri alıyor. Muhafazakar Parti hükümeti dünyadaki tüm sağ hükümetler gibi ondan bundan para kırpmak, halkın yararına olacak yatırımlardan kaçınmak için fırsat arıyor.

Yaşadığımız yüzyılda insana ve eğitime yapılacak yatırımların artması dileği ile…

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar