Dünya

İngiltere kahraman Türk marketçiyi konuşuyor 
Soyguncuların henüz yakalanmadığı olayla ilgili İngiliz polisi, güvenlik kamera görüntülerini basınla paylaştı. Videonun paylaşımı ardından Türk marketçiler, ülkede 'kahraman' ilan edildi.Polis, henüz bulamadığı saldırganlar için 20 bin Sterlin ödül koydu. İngiltere genelinde 33 bin 500 üyesi bulunan Marketçiler Birliği de (The Association of Convenience Stores)  para ödülü için katkıda bulundu.
Çok bilinmeyen ve kentin en yoksul bölgelerinden biri olan Doğu Londra'da, Plaistow High Street üzerindeki Show Süpermarket'te yaşananlar güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Ölümle burun buruna gelen market sahibi, canını hiçe sayarak hırsızın isteklerini yerine getirmedi. Kendine yönelen silahın namlusunu elinin tersiyle iten Türk marketçi, süpürgeyle hırsızları kovaladı.

SÜPÜRGEYLE KOVALADILAR

Soygun girişimi şöyle başladı; Soygun için 31. Ekim gecesi saat 23.45'de, marketie gelen iki soyguncu, kasada bulunan parayı istedi. Saldırganlardan birisi elinde bulunan silahı, kasadaki görevliye göstererek tehdit etti. Market sahibi ve çalışanının karşı çıkması üzerine birşey alamadan dükkandan ayrıldılar. İşletmeci Abbas Boran (51) ve çalışanı daha sonra saldırganları takip ederek kovaladı. Tam bu esnada saldırganlardan birisi, elindeki silahı Boran ve çalışanının üzerlerine doğrultarak ateşledi. Ağır yaralanan 3 çocuk babası market sahibi, hastanede iki hafta 'komada' kaldı. 40 yaşındaki diğer market çalışanı ise ayağından vurularak yaralandı. Doktorlar, tedavisi evde devam eden Boran'ın vücudunda hasar kalabileceğini kaydetti.

Olayın üzerinden yaklaşık 4 ay geçmesine karşın zanlıları yakalayamayan polis, saldırganların güvenlik kamera görüntülerini basına dağıtarak kamuoyundan yardım istedi. Metropolitan Polisi olaya ilişkin bilgisi olanların Crimestoppers'u 0800 555 111 veya ilgili birime 020 8345 4226 numaralı telefondan bilgi vermeleri çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu