Dünya

İngiltere basını Johnson “parlamentoya karşı halk” temalı seçimin zeminini hazırlıyor


İngiltere’de Yüksek Mahkeme’nin Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoyu beş hafta süreyle askıya alma kararını hukuka aykırı bulmasının ardından, Johnson’ın dün ilk kez milletvekillerinin önüne çıkmasıyla parlamentoda yaşananlar İngiltere basınının en geniş yer verdiği konu oldu.

Financial Times, manşetten duyurduğu haberinde parlamentoda meydan okur bir tutum takınan Johnson’ın, “halka karşı parlamento” temalı bir genel seçimin zeminini hazırladığını söylüyor.Gazete, Yüksek Mahkeme’deki yenilgisinin sorumluluğunu almayı reddeden Boris Johnson’ın, milletvekillerinin Brexit’i sabote ettiğini savunduğunu aktarıyor.

Financial Times, Johnson’ın milletvekillerinin seçimde karşısına çıkmak yerine “mahkemelere koştuğunu” söylediğini aktarıyor ve muhalefete kendisine karşı bir güvensizlik oylaması talebinde bulunup, “seçmenlerle hesap günüyle yüzleşmeleri için” meydan okuduğunu vurguluyor.

Gazete “Johnson, kendisini AB’de kalma yanlısı kurulu düzene karşı, birlikten çıkmak için oy kullanan 17,4 milyon kişinin savunucusu olarak sunmayı umduğu” bir sahne hazırladı.” diyor.Başa dön tuşu