İlk etkinlik yapıldı

24 Kasım 2017 Cuma | 13:12
Oxford Üniversites
Kıbrıs Town Houses

DAÜ ile Oxford Üniversitesi’nin ortak projesi “Uluslararası Kadın Sağlığı Haritası” için ilk somut adım atıldı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Oxford Üniversitesi’nin iş birliğinde “Uluslararası Kadın Sağlığı Haritası” projesi gerçekleştiriliyor. Her iki üniversitenin de etik kurulları tarafından onaylanarak gerçekleştirilen ilk etkinlik ile hayat buldu.

KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından da yürütülmesinin onaylandığı söz konusu proje ile Kuzey Kıbrıs’ta kadınların sağlık sorunları ve hastalık dağılımları, ayrıca hastalıkların görülme sıklıkları belirlenecek.

“Uluslararası Kadın Sağlığı Haritası” projesi ile 2020 yılında Kuzey Kıbrıs’a yönelik haritanın belirlenmesi hedefleniyor.

DAÜ Halkla İlişkiler ve  Basın Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, proje, Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma İnisiyatifi adına çalışmalarını yöneten Oxford Üniversitesi Kıdemli Araştırmacısı Dr. Nilüfer Rahmioğlu Ramiz ve DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuğçe Karaderi tarafından yürütülecek.

Projenin tanıtılması amacıyla önceki akşam ilk etkinlik olarak “Işık, Su ve Kadın” sergisi gerçekleştirildi.

Etkinlikte, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam’a Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu tarafından katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

 

8 bin kadından veri toplanacak

Söz konusu proje kapsamında, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan 18-55 yaş grubundaki 8 bin kadından veri toplanacak.

Bu örneklemeye ulaşılması için 24 bin kadınla görüşülmesi hedefleniyor. Proje kapsamında 2018 yılında veri toplanması, 2019 yılında analizin yapılması ve 2020 yılında da haritanın açıklanması düşünülüyor.

Proje, ilk kez adanın kuzeyinde kadın hastalıklarına dair bilimsel bir haritaya ve istatistiki veriye sahip olunabilmesi açısından önem taşıyor.