KıbrısManşet

“İlayda için, Sude için susmayacağız”


Girne dağ yolunda Salı günü 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve ülke genelinde infiale yol açan korkunç kazanın ardından Lefkoşa’da başlayan eylemlere Mağusalı öğrenciler de destek verdi

Nadire BAHADİ

Girne dağ yolunda Salı sabahı meydana gelen kazanın ardından kazadan sorumlu tutulan hükümete öfke giderek büyüyor. Minibüs şoförü Denktaş Mutluel ile öğrenci İlayda Yeliz Öztürk ve Sude Demirkıran’ın ölümüyle sonuçlanan ve ülke genelinde infial yaratarak hükümete tepki doğuran kaza ile ilgili yapılan protesto eylemlerine Lefkoşa’dan sonra Mağusalı öğrenciler de destek verdi. Dün sabah saat 09:00’da sokaklara çıkan 500’e yakın öğrenci, öğretmenleri ile birlikte Mağusa Zafer Anıtı önünde toplanarak pankart ve sloganlar ile birlikte DAÜ çemberine kadar yürüdü.

Kaza Girne Değirmenlik dağyolu, öğrenci eylem

Hükümeti istifa çağrısı

Öğrenciler yürüyüşlerinde ellerinde taşıdıkları “Kaç can daha yanacak”, “Yollar mezar olmasın”, “Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil”, “Karanlıkta okula gidilmez” ve “Canımız yanıyor” yazılı pankartlarla tepkilerini ortaya koyarken, “Polis katil var”, “Katil devlet hesap verecek”, “Devlet insan öldürme”, “Yönetim istifa”, “Mercedesler satılsın yollar yapılsın”, “İlayda için Sude için susmayacağız” gibi sloganlarla hükümeti istifaya çağırdı.

Kaza Girne Değirmenlik dağyolu, öğrenci eylem

Eylem olaysız sona erdi

Hükümeti protesto etmek için Mağusa Zafer Anıtı’ndan DAÜ çemberine kadar yürüyen öğrencilerin eylemi, kazada hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından herhangi bir açıklama yapılmadan olaysız şekilde saat 10:30’da sona erdi.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı