İkinci kritik oylama - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Güney Kıbrıs

İkinci kritik oylama

İkinci kritik oylama

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY), parlamentonun mevduatlardan vergi alınmasını öngören ''Kurtarma Paketi''ni reddetmesinin ardından krize yönelik çözüm arayışları sürüyor.
Euro Grubu'nun önerdiği ''Kurtarma Paketi''nin parlamento tarafından reddedilmesinin ardından 5,8 milyar avroluk açığın kapatılmasına yönelik çözüm arayışları kapsamında hükümetin bir "B Planı" hazırladığı bildirildi. Hükümetin nazırladığı planın bu akşam parlamentoda oylanacağı belirtildi.
Oylamadan önce parti liderlerine sunulacak planın, Rusya'dan "bir tür" yardım ve mevduatlardan vergi alınmasını öngördüğü belirtildi.
Rum yetkililer, Daha önce Euro Grubu'nun önerisinde olduğu gibi "B Planı"nda da mevduatlardan vergi alınmasını öngörüldüğünü ancak vergi oranlarının ilk kurtarma paketine oranla daha düşük olacağını kaydetti.
Öte yandan açıklamayı yapan yetkililer, Moskova'nın Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkilerine zarar vermek istememesi nedeniyle yardım konusunda beklentilerin yüksek tutulmaması gerektiğini ifade etti.
Kıbrıs Merkez Bankası sözcüsü Aliki Stylianou, bankaların Salı gününe kadar kapalı kalacağını duyurdu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar