İkinci cemre suya düştü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
SürmanşetYaşam

İkinci cemre suya düştü

ikinci cemre suya düştü

İkinci cemre suya düştü üçüncü cemre de 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek…

Havaların ısınması ve yağışların azalmasıyla birlikte cemrelerin ne zaman düşeceği merak edilemeye başladı. Bilindiği gibi kış mevsiminden bahar mevsimine geçilirken havaya, suya ve toprağa üç cemre düştüğüne inanılıyor.

Doğa takvimine göre mevsimler arası geçişlerde bazı işaretler olduğu düşünülür. Özellikle baharın gelişini simgeleyen cemre düşmesi gibi olaylar tarım toplumlarında toprağın sürülmesi ve ekilmesinde belirleyici olur. Doğa takviminde yer alan cemre düşmesi ve cemre tarihleri vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Her sene olduğu gibi bu sene de Şubat’ın son haftası ile Mart’ın ilk haftasında havaya, suya ve toprağa 3 cemre düşecek. İşte Cemre nedir, ne zaman düşer sorusunun cevabı


CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

BİRİNCİ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak adlandırılan cemre bir hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşecek.

Baharın müjdeleyicisi olarak bilinen cemre ilk olarak 19-20 Şubat’ta havaya düştü.

İKİNCİ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

İkinci cemre ise 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşecek.

ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Üçüncü cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar