KıbrısManşet

Hüseyin Amcaoğlu: Ülkede bulunan bariyerler bölgeye sevk edilecekSuriye’deki bir elektrik santralından sızan yakıtın Kıbrıs’a doğru ulaşmasının önlenmesi için çabalar sürüyor.
Dün akşam Başbakanlık’ta toplanan Kriz Masası’nda önlemler ele alındı.Kriz Masası Başkanı Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu yaptığı açıklamada Suriye’deki bir santralin deposundan sızan yakıtın ülkeye ulaşmasını önlemek için mevcut imkanların, petrol sızıntısının bölgeye ulaşması ihtimaline karşı, bölgeye sevkiyatına başlandığını söyledi.

Amcaoğlu, ilk etapta Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şirketi’ne ait bariyerlerin şirkete ait römorkörlerle Dipkarpaz Zafer Burnuna taşınmasına başlandığını ayrıca yapılan istişareler neticesinde Teknecik’te bulunan KIBTEK’e ait bariyerler ile ALPET, AKSA ve Kıbrıs Türk petrolleri ne ait bariyerlerin de en kısa sürede bölgeye sevkiyatı için çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

Amcaoğlu, Anavatan Türkiye ile üst düzeyde yapılan temas neticesinde bu sabah saatlerinde adaya 4 kişilik uzman bir ekibin gelerek konuyla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığında saat 10.00 da yapılacak toplantıya da katılacaklarını söyledi.

Suriye’den bir santralden sızan petrolün KKTC kıyılarını tehdit eder duruma gelmesi nedeniyle dün, Başbakan Ersan Saner’in talimatıyla Başbakanlık’ta bir kriz masası oluşturulmuştu.

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu başkanlığında toplanan Kriz masası Suriye kaynaklı petrol sızıntısının Karpaz bölgesi kıyılarını tehdit etmesi konusunu görüştü. Başbakanlıkta saat 22.00 sularında başlayan ve yaklaşık iki buçuk saat süren toplantıda, bir durum değerlendirmesi yapılarak ilgili birimlerden konu hakkında bilgi alındı. Petrol sızıntısının ülke kıyılarına ulaşmasının engellenmesine dönük yapılabilecek çalışmalar ve ülkede bu mücadele için gerekli imkanlar gözden geçirildi.

Canaltay: Felaketin kıyılarımızdan uzaklaşması için mücadele edeceğiz

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canlatay Kıbrıs’ın kuzeyindeki kıyıları tehdit eden Suriye’deki petrol sızıntısı ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Canlatay “Suriye’de başlayan ve kıyılarımıza doğru ilerleyen petrol sızıntısı nedeniyle tüm kurumlarımızla birlikte alarmdayız. Kıyı Emniyeti gemimiz bariyerlerle birlikte sabah olay yerinde olacaktır” dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti ile temas halinde olduklarını açıklayan Canaltay, “bu çerçevede Mersin, İskenderun, Botaş ve Taşucu Liman başkanlıkları bölgesinde bulunan yetkilendirilmiş acil müdahale firmalarının deniz araçları ve kirliliğe müdahale ekipmanları, deniz bariyeri, sıyırıcı, portatif depolama tankları hazır hale getirilmiş olup, bu unsurlardan 2 deniz aracı halihazırda Adana Ceyhan’dan uzman personel ve gerekli müdahale ekipmanı ile hareket etmiştir. Ciddi bir mücadele süreci bizi bekliyor. Kurumlarımızla birlikte hazır olma adına Başbakanlıkta bir kriz merkezi oluşturuldu” dedi.

 

Kıyı Emniyetinin, olaya müdahale için hazır olduğunu belirten Canaltay, ilk etapta tespitimiz sabah itibarı ile güçlü bir mücadele bizi bekliyor. Hazırız. Hem kendi gücümüz ve uzmanlarımız hem de Türkiye’den gelen heyetle birlikte beklenmedik felaketin en az hasarla kıyılarımızdan uzaklaşması için mücadele edeceğiz” dedi.

Halkta oluşan ciddi endişenin farkında olduklarını ifade eden Bakan Canlatay, Teyakkuz halinde olduklarını belirtti.

 

Canaltay, hızlı ve etkili bir müdahale için Türkiye yetkilileri ile birlikte tüm imkanları seferber edeceklerini kaydetti.

 

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile de temas içerisinde olduklarını ifade eden Canaltay, gerekli görülmesi halinde, BM, AB ve Güney Kıbrıs ile temasa geçilecektir. Kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Başa dön tuşu